Jaki wybrać wykrywacz metali dla początkujących?

Zastanawiasz się od czego powinieneś rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem skarbów? Kupienie pierwszego w życiu wykrywacza metali dla osób początkujących stanowi naprawdę duże wyzwanie. Jednak tak samo jest z innymi rzeczami, na przykład z pierwszym rowerem miejskim. Zanim wybierzesz konkretny model wykrywacza metali, to powinieneś sobie odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań. Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na wykrywacz metali? Na jak dużym terenie planujesz działać? Czego będziesz szukał? Odpowiedzenie sobie na te wszystkie pytania jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu będziesz wiedział, jakie masz dokładnie oczekiwania wobec tego sprzętu. Najważniejszą cechą dobrego wykrywacza metali jest to, że jest on dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Polecane wykrywacze metali


back to menu ↑

W jaki sposób działa wykrywacz metali?

Zanim przejdziesz do kolejnych etapów związanych z poszukiwaniami wymarzonego wykrywacza metali, to najpierw powinieneś wiedzieć jak działają tego rodzaju urządzenia oraz w jaki sposób są one zbudowane. Detektory metalu bazują na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Włączony wykrywacz metali przesyła fale elektromagnetyczne, które mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu dostają się do gruntu. To sprawia, że za pomocą wykrywacza metali możesz znaleźć przedmioty, które znajdują się pod ziemią. Jeżeli pole elektromagnetyczne stworzone przez wykrywacz metali natrafi na metalowy przedmiot, to obiekt ten odpowie przy pomocy wysyłania własnych fal. Wykrywacz metali odbierze wysyłany przez ten obiekt sygnał i poinformuje Cię o tym. Wykrywacz metali jest w stanie odnaleźć każdy metalowy przedmiot. Mamy tutaj na myśli zarówno wartościowe przedmioty, takie jak na przykład monety, zgubioną biżuterię oraz artefakty historyczne, jak i bezwartościowe śmieci, takie jak na przykład gwoździe, zawleczki od puszek lub kapsle. Jeżeli zależy Ci na przyspieszeniu poszukiwań, to dobrej jakości wykrywacze metali są również wyposażone w funkcję dyskryminacji. Opierają one swoje działanie na przewodności lub właściwościach ferromagnetycznych zakopanego przedmiotu. Dzięki temu wykrywacz metali jest w stanie oddzielić przedmioty wartościowe od tych, które nie mają żadnej wartości. Gdy odpowiednia ustawisz wykrywacz metali, to gdy znajdzie on na przykład zawleczkę od puszki, która jest często spotykana na przykład na plaży, to nie będzie na nią w ogóle reagował. Taka funkcja znacznie ułatwia zabawę z wykrywaczem metali.

Wykrywacz metali

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak zbudowane są wykrywacze metali?

Standardowy wykrywacz metali używany jest przez odkrywców. Zbudowany jest on z panelu sterującego i cewki, która jest odpowiedzialna za wysyłanie oraz odbieranie fal elektromagnetycznych. Obie te części są połączone ramieniem oraz poprowadzonym wzdłuż niego kablem. Warto tutaj bardzo mocno podkreślić, że wygodne manewrowanie wykrywaczem metali jest możliwe za sprawą przedramienia. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępne są również ręczne wykrywacze metali. Ich zasada działania jest bardzo podobna do tutaj opisanej. Jednak mają one o wiele bardziej kompaktowe rozmiary. Kto najczęściej stosuje wykrywacze metali? Są to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie są one przydatne tylko i wyłącznie do poszukiwania skarbów. Tak naprawdę wykrywacze metali zostały wyprodukowane przede wszystkim na potrzeby wojska do wykrywania min lądowych. Pierwszy wykrywacz metali zaprojektowało dwóch polskich żołnierzy, którzy służyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W dzisiejszych czasach wykrywacze metali są często używane również przez archeologów, pracowników ochrony oraz budowlańców.

Wykrywacz metali

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaki wykrywacz metali będzie odpowiednim wyborem dla osoby początkującej?

Omówiliśmy już historię oraz stronę techniczną wykrywaczy metali. Teraz przyszła pora na wybranie konkretnego modelu. Jaki wykrywacz metali będzie dobry dla osoby początkującej? Jeżeli potrzebujesz urządzenia do klasycznych poszukiwań skarbów w ziemi, to najlepszym wyborem, będzie model wyposażony w wodoszczelną cewkę, identyfikację cyfrową znaleziska oraz orientacyjną informację o głębokości.

back to menu ↑

Ranking wykrywaczy metali: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general