Wiertarka – jaką wybrać?

Wiertarka jest jednym z narzędzi, które występują praktycznie w każdym domu. Nawet jeżeli korzystasz z wiertarki tylko od czasu do czasu, to mimo wszystko warto ją mieć w swoim zestawie narzędzi. Czy wystarczająca będzie sama wiertarka? A może lepiej dokupić do niej wkrętarko-wiertarkę? Co powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze tego narzędzia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poradniku zakupowym.

Polecane wiertarki


back to menu ↑

Jakie są dostępne rodzaje wiertarek?

Ogólnie rzecz biorąc, wiertarki możemy podzielić na dwa sposoby. Możemy wyróżnić następujące narzędzia: amatorskie, czyli do domu, półprofesjonalne oraz profesjonalne. Te pierwsze są przeznaczone do używania ich od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w roku. Te drugie, czyli półprofesjonalne są odpowiednie do pracy w domu oraz do użytku profesjonalnego. Natomiast profesjonalne wiertarki umożliwiają ciągłą pracę pod obciążeniem. Wiertarki zazwyczaj różnią się między sobą kolorystyką. To sprawia, że kupujący nie ma problemu ze zorientowaniem się, które produkty są dla niego odpowiednie. W każdej z tych trzech grup są różne rodzaje wiertarek. Pierwsze z nich to wiertarki ręczne. Są to najprostsze urządzenia, które wymagają siły ludzkich mięśni. Niestety to sprawia, że są one najmniej funkcjonalne spośród wszystkich wymienionych. Wiertarki ręczne są wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia w drewnie otworów o rozmaitej średnicy. Drugie w kolejności są wiertarki udarowe. Wiertarka z udarem daje możliwość wiercenia w twardych materiałach, takich jak na przykład beton. Musisz tutaj pamiętać o tym, że narzędzia amatorskie mają niższą moc. W praktyce oznacza to, że mogą one wiercić otwory o mniejszej średnicy. Wiertarki bez udaru dają możliwość wiercenia tylko i wyłącznie w miękkich materiałach takich jak na przykład drewno. Bardzo wiele modeli wiertarek jest uniwersalna. Dzięki temu możesz wybrać tryb pracy oraz dopasować go do rodzaju wierconego materiału. Wiertarka może działać z udarem albo bez niego.

Wiertarka

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czym charakteryzują się wiertarko-mieszarki?

Kolejna bardzo ważna grupa to wiertarko-mieszarki. Chociaż w praktyce każda wiertarka może być wykorzystywana jako mieszarka, to producenci stworzyli urządzenie, które posiada dwa uchwyty. Dzięki temu cały proces mieszania na przykład farb przebiega o wiele sprawniej. Z tego względu wiertarko-mieszarka jest idealnym wyborem do wszystkich prac wykończeniowych. Następny rodzaj, który chcielibyśmy tutaj omówić to bardzo popularna wiertarka kątowa. Wykorzystywana jest ono przez profesjonalistów do wiercenia otworów w betonie lub w metalu w trudno dostępnych miejscach. W przeciwieństwie do klasycznych wiertarek, wiertarka kątowa ma umieszczone wiertło pod kątem prostym w stosunku do całego korpusu urządzenia. Z takiego samego rozwiązania mogą korzystać też wkrętarki kątowe. Wiertarka do szkła posiada wiertła diamentowe. To sprawia, że narzędzie może bardzo dokładnie wykonać różnego rodzaju otwory. Musimy jeszcze wspomnieć o cieszących się bardzo dużą popularnością wiertarkach stołowych. Są one wykorzystywane do odwiercania dokładnych otworów. Są one stosowane do użytku profesjonalnego. Z tego względu możesz je spotkać przede wszystkim w warsztatach oraz w przemyśle. A czym charakteryzuje się wiertarka wrzecionowa, czyli pionowo-pozioma? Bardzo często jest to wiertarka do metalu. Daje ona możliwość wykonywania kilku otworów jednocześnie. Jest ona wykorzystywana w przemyśle oraz w profesjonalnych warsztatach. Następny rodzaj to wiertarka magnetyczna. Jest ona przenośnym urządzeniem wyposażonym w stopę z elektromagnesem. Ta stopa gwarantuje bezpieczną pracę przy wierceniu w stali oraz w metalu.

Wiertarka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Lepiej wybrać wiertarkę czy młotowiertarkę?

Młotowiertarka jest profesjonalnym urządzenie stosowanym głównie do tworzenia otworów w betonie. To narzędzie w przeciwieństwie do klasycznej wiertarki, jest wyposażone w udar pneumatyczny. Sprawia on, że nie musisz dociskać wiertła do materiału, w którym wiercisz. Moc młotowiertarki jest dużo większa niż tradycyjnej wiertarki z udarem. Możesz wiercić w bardzo twardych materiałach bez użycia siły.

back to menu ↑

Ranking wiertarek: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general