Termometr samochodowy – jak wybrać ten odpowiedni?

W klasycznym wyposażeniu samochodów bardzo często możesz spotkać niezwykle funkcjonalny gadżet w postaci termometru samochodowego. Zależnie od rodzaju oraz od klasy pojazdu taki termometr samochodowy może mieć mniej albo bardziej rozbudowane funkcje. Jednak nawet ta podstawowa, czyli odczyt temperatury zewnętrznej, może okazać się naprawdę bardzo przydatna, w szczególności w okresie zimowym. Jeżeli Twój samochód nie jest wyposażony w termometr albo chcesz mieć urządzenie z jakimiś dodatkowymi funkcjami, to zachęcamy Cię do przeczytania tego poradnika zakupowego. Podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić wyjątkową uwagę, gdy wybierasz termometr samochodowy.

Polecane termometry samochodowe


back to menu ↑

Jaki termometr samochodowy wybrać?

W internecie możesz znaleźć bardzo szeroką ofertę termometrów samochodowych. Jak znaleźć termometr samochodowy, który będzie perfekcyjnie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb? Najważniejsze jest to, żebyś odpowiedział sobie na parę podstawowych pytań. Wtedy będziesz wiedział, czego masz poszukiwać. Najważniejsze parametry w przypadku termometrów samochodowych to sposób oraz miejsce ich montażu. To od tych czynników jest zależne to, czy bardziej odpowiedni będzie podstawowy model termometru samochodowego, czy może o wiele bardziej rozbudowany. Ten model rozbudowany jest zazwyczaj złożony z centralki sterującej oraz z wyświetlacza. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest to, że takie termometry samochodowe są niezwykle proste w montażu. Natomiast bardziej rozbudowane termometry samochodowe mają wyświetlacz, który możesz wbudować w deskę rozdzielczą. Dzięki temu będziesz mógł go całkowicie połączyć z pozostałymi elementami we wnętrzu Twojego samochodu. Mamy tutaj na myśli części elektroniczne, a nie ma przykład pokrowiec na kierownicę. Jeżeli szukasz estetycznego pokrowca na kierownicę, to to będzie bardzo dobry wybór. Najważniejszym bardzo istotnym kryterium jest rodzaj pomiaru, który może zostać wykonany za pomocą tego konkretnego termometru samochodowego. W praktyce wszystkie dostępne na rynku dzisiaj modele dają możliwość wykonania pomiaru temperatury wewnętrznej. Jednak patrząc od strony praktycznej o wiele ważniejszy jest odczyt temperatury w środku samochodu. Gdy wybierasz termometr samochodowy, to zwróć uwagę na modele, które posiadają czujnik zewnętrzny.

Termometr samochodowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie dodatkowe funkcje może mieć termometr samochodowy?

W dzisiejszych czasach termometry samochodowe bardzo często posiadają bardzo dużo dodatkowych funkcji. W większości przypadków czymś standardowym jest wyświetlanie aktualnej daty oraz godziny. Trochę bardziej zaawansowane modele dadzą Ci możliwość zmierzenia stopnia naładowania akumulatora. Wtedy będziesz wiedział, czy masz zabierać ze sobą kable rozruchowe, czy nie ma zagrożenia, że nie będziesz mógł odpalić pojazdu. Najdroższe i najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym są termometry samochodowe, które są tak naprawdę bardzo rozbudowanymi komputerami pokładowymi.

Termometr samochodowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie funkcje mogą zaoferować termometry samochodowe?

Natomiast ilość funkcji, jakie mogą one zaoferować, jest naprawdę godna podziwu. Najważniejsze funkcje w przypadku termometrów samochodowych to między innymi: wyświetlanie zużycia paliwa, poziom paliwa w zbiorniku, aktualny zasięg, temperatura cieczy chłodzącej oraz oleju, wyświetlanie prędkości obrotowej silnika, pomiar przyśpieszenia, przypomnienie o włączeniu świateł oraz powiadomienie o możliwości wystąpienia gołoledzi. Funkcjonalność termometrów samochodowych jest bardzo mocno powiązana z ilością podłączonych do nich czujników. To właśnie z tych czujników są odczytywane najważniejsze parametry działania silnika i pozostałych podzespołów w Twoim samochodzie. Jest to związane z koniecznością wykonania profesjonalnej instalacji. Dlatego lepiej jest oddać taki termometr samochodowy do serwisu, który specjalizuje się w elektronice samochodowej. Jakie jeszcze funkcje mogą mieć termometry samochodowe? Niektóre tego rodzaju urządzenia dają możliwość pomiaru temperatury wewnętrznej, zewnętrznej i stopnia naładowania akumulatora. W dodatku posiadają duży i wyraźny wyświetlacz.

back to menu ↑

Ranking termometrów samochodowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general