Szlifierka do drewna – jaką wybrać?

Szlifierki do drewna są niezwykle różnorodnymi urządzeniami. Chociaż może Ci się wydawać, że każda szlifierka jest przeznaczona do tych samych czynności, to w praktyce poszczególne rodzaje szlifierek mogą być mniej lub bardziej uniwersalne. Wszystko zależy od tego, jaką czynność chcesz wykonać i jakie efekty chcesz uzyskać. W praktyce oznacza to, że nie zawsze możesz używać tego samego rodzaju szlifierki. W związku z tym, jak wybrać najlepszy model? Zacznij od dokładnego przeczytania tego poradnika zakupowego.

Polecane szlifierki do drewna


back to menu ↑

Jakie są najpopularniejsze rodzaje szlifierek do drewna?

Jest to sprawa podstawowa, bo od wyboru odpowiedniego typu szlifierki do drewna zależy, czy w konkretnym przypadku będziesz mógł ją wykorzystać. Wtedy nie będziesz się zastanawiał nad tym, czy jakieś inny model nie byłby bardziej praktyczny, komfortowy, czy skuteczny. Pierwszy rodzaj to szlifierka oscylacyjna do drewna. Posiada ona prostokątną stopę. To sprawia, że sprawdza się przy szlifowaniu narożników, ale jej powierzchnia oddziaływania jest wyjątkowo duża. Z tego względu ten rodzaj szlifierek do drewna będzie odpowiedni do dużych oraz do płaskich powierzchni. Gdy będziesz miał trochę wprawy, to będziesz mógł za pomocą szlifierki oscylacyjnej do drewna wygładzić też powierzchnie zaokrąglone. Kolejny rodzaj to szlifierka mimośrodowa. Jeżeli jesteś majsterkowiczem i nie wyobrażasz sobie dnia bez zajrzenia do swojego zestawu narzędziowego, to koniecznie musisz mieć taką szlifierkę. Po prostu. Ruch tej szlifierki jest połączeniem ruchu obrotowego oraz oscylacyjnego niewielkiej stopy. Dzięki niemu możesz kształtować powierzchnie gładkie, jak również wklęsłe i wypukłe.

Szliferka do drewna

fot. AdobeStock


Następny rodzaj, o którym chcielibyśmy tutaj wspomnieć to szlifierka taśmowa do drewna. Stosuje się ją głównie w tych miejscach, w których powierzchnia do szlifowania jest wyjątkowo duża. Szlifierka taśmowa do drewna jest urządzeniem o dużej wydajności. W teorii mogłoby to być jego zaletą. Jednak tak duża wydajność w przydomowym warsztacie naprawdę nie będzie potrzebne. W dodatku ten rodzaj szlifierki do drewna naprawdę nie jest tani i nie jest to urządzenie proste w obsłudze. Dla majsterkowiczów nie będzie ona dobrym wyborem. Lecimy dalej. Czym charakteryzuje się szlifierka typu delta? Jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. Tego rodzaju szlifierek do drewna używają przede wszystkim rzemieślnicy. Stopa tej szlifierki wykonuje ruch oscylacyjny. Jednak jej trójkątny kształt powoduje, że to narzędzie jest wykorzystywane przede wszystkim do szlifowania narożników.

Szlifierka do drewna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaka szlifierka do drewna będzie najlepsza?

Wybór perfekcyjnej szlifierki do drewna bazuje przede wszystkim na sprawdzeniu parametrów, które charakteryzują konkretne urządzenie. Na ma tych parametrów zbyt dużo. Jednak radzimy Ci poświęcić trochę czasu, żeby dokładnie określić swoje indywidualne potrzeby. Jaka powinna być moc szlifierki do drewna? Im moc będzie większa, tym twardsze materiały będziesz mógł obrabiać za pomocą konkretnej szlifierki do drewna. Nawet twarde gatunki drewna nie potrzebują bardzo dużej mocy. Jednak tutaj będą wystarczające szlifierki, które mają przeciętną moc. Co z zasilaniem szlifierki do drewna? Najbardziej popularne są szlifierki do drewna zasilane z sieci. Mają dosyć dużą moc oraz wytrzymały silniki. Mogą pracować bez żadnych przerw aż do całkowitego wyszlifowania powierzchni. Szlifierki do drewna akumulatorowe, chociaż mogą się wydawać wygodniejsze w obsłudze, to tak naprawdę są bardzo ciężkie, a szlifowanie nimi może być naprawdę kłopotliwe. Tak naprawdę akumulator może nie być wystarczający do ukończenia niektórych czynności. Rzadko używaną alternatywą są szlifierki do drewna pneumatyczne, które charakteryzują się tym, że są bezpieczne i ciche. Czy funkcja odsysania pyłów w szlifierce do drewna jest potrzebna? Zawsze przy szlifowaniu wytwarza się naprawdę bardzo dużo różnego rodzaju pyłów. Dlatego funkcja odsysania pyłów może być naprawdę przydatna. Dzięki niej w czasie wykonywania pracy pyli się mniej i szlifierka działa precyzyjniej.

back to menu ↑

Ranking szlifierek do drewna: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general