Jak wybrać odpowiedni młotek?

Majsterkowanie wymaga wykorzystania narzędzi. Najbardziej popularne są oczywiście młotki i śrubokręty. Przybijanie, wybijanie, odbijanie…Wszystkie te zwykłe czynności, gdy nie masz odpowiednich narzędzi nagle stają się koszmarnie trudne. Jednak, czy tradycyjny młotek będzie właściwym narzędziem do wszystkich rodzajów prac? Jeżeli nie masz pojęcia, w jaki sposób powinieneś dobrać odpowiedni młotek, to koniecznie przeczytaj ten poradnik zakupowy.

Polecane młotki


back to menu ↑

Jak dzielą się młotki ze względu na ich zastosowanie?

Gdy przygotowujesz się do pracy, to zawsze warto jest wybrać wytrzymałe i funkcjonalne narzędzia. Dzięki nim wykonasz każde zadanie szybciej i prościej. W odniesieniu do prac związanych przede wszystkim z wbijaniem, dobór typowego młotka nie będzie dobrym pomysłem. Dlaczego? Z tego względu, że wybór młotka powinien brać pod uwagę dopasowanie właściwej konstrukcji obucha oraz materiału bazowego trzonka. Dopiero, gdy połączysz ze sobą te dwa elementy i będą one idealnie do siebie pasowały, to możesz mieć pewność, że Twoja praca będzie przebiegała bez większych problemów. Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić: młotki bezodrzutowe, młotki ciesielskie i stolarskie, młotki drewniane, młotki gumowe, młotki z wymiennymi końcówkami, młotki kamieniarskie,    młotki murarskie, młotki ślusarskie oraz młotki specjalistyczne.

Młotek

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaką budowę i zastosowanie mają młotki ślusarskie?

Młotki ślusarskie są najczęściej spotykane w garażu, w piwnicy albo w domowym zestawie narzędzi. Młotek ślusarski to chyba najbardziej popularny model wśród wszystkich dostępnych na rynku modeli. Obuch bardzo często jest zrobiony ze stali narzędziowej. Ma twardą konstrukcję, więc bardzo dobrze współpracuje z twardymi materiałami. Z uwagi na uniwersalną konstrukcję obucha oraz bardzo różną jego masę, narzędzia te mogą być wykorzystywane do wielu różnych prac. Młotki ślusarskie sprawdzą się na przykład w czasie podbijania innych narzędzi oraz wbijania gwoździ. Młotki ślusarskie są odpowiednie również do wykonywania prac wyburzeniowych. Jednak wtedy powinny one ważyć więcej niż pięć kilogramów.

back to menu ↑

Czym jest norma DIN 1041?

Gdy wybierasz młotek do pracy, to powinieneś najpierw sprawdzić, czy znalezione przez Ciebie narzędzie spełnia normę DIN 1041. Według jej założeń, młotek powinien posiadać odbite oznaczenie normy na obuchu. To norma jest potwierdzeniem, że masz do czynienia z narzędziem o bardzo wysokiej jakości. Jeżeli logo znajduje się tylko na nalepce albo trzonku, to możesz być pewny, że młotek może być wykonany w taki sposób, że nie będzie do końca bezpieczny.

Młotek

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie zastosowania mają młotki stolarskie?

Młotki stolarskie to tak naprawdę niezwykle ogólna oraz potoczna nazwa dla młotków przeznaczonych do prac stolarskich z drewnem. Oczywiście na warsztatach stolarskich możesz tak naprawdę używać każdego rodzaju młotka, ale dedykowane do takich prac są młotki stolarskie, inaczej nazywane szewskimi, młotki ciesielskie oraz młotki posiadające drewniany obuch.

back to menu ↑

Czym charakteryzują się młotki stolarskie „szewskie”?

Wyróżniają się one tym, że mają obuch zakończony z jednej strony podwójnym, wygiętym pod łukiem zębem, który jest wykorzystywany do podważania oraz do wyciągania gwoździ. Drugą częścią w większości przypadków jest obuch gładki. Jednak zdarzają się również młotki stolarskie, które mają powierzchnie obucha moletowane, czyli nacinane. Młotki stolarskie mają trzonek drewniany lub stalowy.

back to menu ↑

Czym wyróżniają się młotki ciesielskie?

Młotki ciesielskie mają obuch, który swoją konstrukcją trochę przypomina młotek szewski. Ma on jeden ząb dłuższy, a drugi krótszy. Poza funkcją wyciągania gwoździ można nim je również podważać. Młotek ciesielski może być wykorzystywany również jako tymczasowy klin metalowy w czasie wykonywania prac ciesielskim. Jego zęby są wygięte w mniejszy łuk, niż w przypadku młotka stolarskiego. Płaska końcówka obucha standardowo jest zakończona w większości przypadków specjalnym nacięciem z magnesem, do którego wchodzi gwóźdź. To sprawia, że możesz wbijać gwoździe jedną ręką.

back to menu ↑

Ranking młotków: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general