Amplitunery – co warto wiedzieć na ich temat?

Zanim kupisz konkretny amplituner, to powinieneś uwzględnić kilka bardzo ważnych parametrów. Amplituner może stać się centrum rozrywki w Twoim domu. Odgrywa on najistotniejszą rolę w zaawansowanych systemach nagłośnienia oraz kina domowego. Takie wyposażenie doskonale sprawdzi się w każdym nowoczesnym mieszkaniu lub domu. Amplituner jest odpowiedzialny za rozchodzenie się muzyki po całym domu. Może również poprawić obraz w kinie domowym. Amplituner jest rodzajem wzmacniacza. Jednak, gdy wybierzesz model rozbudowany do dodatkowe funkcje, na przykład tuner analogowy FB lub tuner cyfrowy DAB+, czy łączność bezprzewodową, to może też spełniać wiele innych ról.

Jaki amplituner wybrać?

Amplituner zależnie od jego przeznaczenia może należeć do jednej z dwóch najważniejszych grup: amplitunerów dwukanałowych, czy amplitunerów stereo lub do amplitunerów wielkokanałowych, czyli amplitunerów AV lub kina domowego. Zanim kupisz konkretny model amplitunera, to powinieneś bardzo dokładnie określić swoje wymagania w zakresie funkcjonalności urządzenia, biorąc pod uwagę swoje preferencje oraz oczekiwania. Oczywiście nie możesz tutaj pomijać swoich możliwości finansowych i lokalowych. Bardzo ważną kwestią jest to, czy częściej będziesz używał amplitunera do słuchania muzyki, czy do oglądania filmów. Wtedy będzie on pełnił funkcję kina domowego. Jeżeli uwielbiasz muzykę i nie wyobrażasz sobie dnia bez jej słuchania, a jednocześnie nie zależy Ci na słuchaniu na jakimś ekstremalnie wysokim poziomie, lubisz również słuchać radia i nie planujesz rozbudowywać swojego kina domowego, to amplituner stereo, będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeżeli będziesz chciał sobie obejrzeć ulubiony film ze świetną ścieżką dźwiękową, to dobrą opcją dla Ciebie będzie zakup amplitunera oraz kolumn stereo. Możesz do nich dokupić jeszcze subwoofer. Jednak to ostatnie urządzenie nie zapewni Ci takiego dźwięku przestrzennego, jak kolumny stereo. Mniej lub bardziej rozbudowane. Jeżeli nie chcesz wydawać majątku na nagłośnienie w Twoim salonie, to powinny Ci wystarczyć dwie kolumny, amplituner stereo oraz ewentualnie subwoofer. Dzięki niemu wzmocnisz najniższe tony, czyli basy. Natomiast jeżeli jesteś zapalonym audiofilem, to powinieneś wybrać klasyczny wzmacniacz. Takie urządzenie jest projektowane i produkowane z myślą o zagwarantowaniu jak najwyższej jakości dźwięku przy określonym przez Ciebie budżecie. Z tego względu tradycyjne wzmacniacze stereo w porównaniu z amplitunerami stereo w bardzo zbliżonej cenie będą bardziej odpowiednie dla audiofilów. Gdy natomiast marzysz o efektach dźwiękowych, takich samych jak na nowoczesnych salach kinowych oraz masz odpowiednie warunki mieszkaniowe, zależy Ci na tym, żeby jednocześnie nagłośnić kilka stref oraz zintegrować parę urządzeń multimedialnych w Twoim domu, to amplituner wielokanałowy będzie najlepszym możliwym dla Ciebie rozwiązaniem.

Amplituner

fot. AdobeStock

Czym charakteryzują się amplitunery stereo?

Amplitunery stereo są rzadziej spotykane niż amplitunery kina domowego. Wynika to stąd, że ich pierwotna rola stała się o wiele mniej ważna. Od wzmacniaczy odróżnia je wbudowany tuner. Amplituner stereo nie jest już taką nowością i atrakcją. Radio nie jest już najczęściej stosowanym urządzeniem do słuchania muzyki. Wynika to z dynamicznego rozwoju internetu i z bardzo dużej dostępności muzyki w wersji cyfrowej. Jednak nadal jest kilku znanych producentów, którzy ciągle produkują dobrej jakości amplitunery stereo i tworzą nowe modele. Gdy zastanawiasz się nad zakupem amplitunera stereo, to powinieneś wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych parametrów.

Amplituner

fot. AdobeStock

Jakie funkcje sieciowe powinien mieć amplituner?

Najbardziej poszukiwaną cechą innowacyjnych amplitunerów są funkcje sieciowe. Amplitunery, które mają takie funkcje dają możliwość słuchania muzyki z rozmaitych urządzeń multimedialnych, które są dostępne w Twoim domu, na przykład dysków sieciowych typu NAS, komputerów, tabletów, smartfonów, czy z chmury. Nie musisz łączyć się za pomocą kabla z jednostką centralną.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general