Domek narzędziowy w ogrodzie – jaki domek na narzędzia wybrać?

Domek narzędziowy w ogrodzie przyda Ci się do przechowywania zestawu narzędzi, mebli ogrodowych, czy roweru. Najważniejsze jest to, żeby taki składzik na narzędzia był dekoracją Twojego ogrodu. Podpowiemy Ci w tym poradniku zakupowym, jaki domek narzędziowy powinieneś wybrać, gdzie postawić go w ogrodzie i co można w nim przechowywać. Domek narzędziowy będzie dobrym pomysłem do każdego ogrodu. Możesz w nim bez problemu przechowywać narzędzia oraz inne urządzenia potrzebne do wykonywania prac ogrodowych, nawozy, środki ochrony roślin. Może zmieści się w nim nawet rower? Wszystkie te przedmioty wcale nie muszą być porozrzucane w różnych częściach ogrodu. Możesz je zgromadzić w jednym miejscu. Składzik na narzędzia powinieneś urządzić w taki sposób, żeby każda rzecz miała w nim określone miejsce, które będzie łatwo dostępne. To sprawi, że zawsze wszystko będziesz miał pod ręką i nie będziesz tracił czasu na poszukiwanie narzędzia, które jest Ci w danej chwili potrzebne.

Polecane domki narzędziowe


back to menu ↑

Jaką wielkość powinien mieć domek narzędziowy do ogrodu?

Wielkość domku na narzędzia jest zależna od powierzchni Twojego ogrodu oraz od miejsca, które możesz przeznaczyć na jego postawienie. Bardzo ważna jest również ilość rzeczy, które chcesz w nim przechowywać. Jednak nawet, gdy masz wyjątkowo duży ogródek, to nie możesz przesadzać z rozmiarami składziku. Może okazać się, że tak naprawdę lepiej byłoby zbudować niewielki budynek gospodarczy. Zamiast stawiać domek narzędziowy w ogrodzie. Z drugiej strony bardzo niewielka narzędziownia nie będzie spełniała swojej podstawowej funkcji, ponieważ po prostu bardzo mało narzędzi się w niej zmieści. Nie ma żadnego sensu budowanie składzików, które będą mniejsze niż 6 m2. Najlepiej, żeby domek narzędziowy został zbudowany na planie kwadratu albo prostokąta. Przy konstruowaniu domku narzędziowego warto jest zaplanować otwory wentylacyjne oraz okna, w szczególności w przypadku większych budowli. Domek narzędziowy musi mieć drzwi o szerokości co najmniej 90 cm. Możesz również połączyć go na przykład z drewutnią.

Domek narzędziowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaki powinien być domek narzędziowy?

Domek narzędziowy musi być przede wszystkim funkcjonalny oraz praktyczny. Musisz go zaplanować w taki sposób, żeby dostęp do wszystkich rzeczy, które będą w nim składowane, był jak najprostszy. Powinien również wyróżniać się stabilnością oraz trwałością konstrukcji. Musi być to budowla estetyczne oraz bardzo porządnie wykonana. Domek narzędziowy powinien również bardzo dobrze współgrać zarówno z ogrodem, jak i z domem oraz z pozostałymi elementami niewielkiej architektury ogrodowej, które już znajdują się w Twoim ogrodzie. Musisz dopasować do nich wszystkich swój nowy domek narzędziowy. Weź pod uwagę jest materiał, styl oraz barwę. Materiał, z którego zostanie wykonany domek narzędziowy powinien być odporny na różne czynniki atmosferyczne, takie jak na przykład deszcz, śnieg, czy słońce. Jeżeli wybierzesz domek narzędziowy, który będzie zbudowany z drewna, to będziesz musiał pamiętać o jego regularnej konserwacji. Będziesz musiał się nią zajmować raz na dwa albo na trzy lata. Domek narzędziowy zrobiony z tworzywa sztucznego, na przykład z plastiku, nie będzie wymagał żadnego dodatkowego zabezpieczania. Plastik jest niezwykle odporny na niekorzystne działanie wody, temperaturę, promieniowanie UV oraz śnieg. Z zewnątrz może być wykończony takim wzorem, że będzie on przypominał strukturę drewna. Jeżeli zdecydujesz się na zakup metalowego domku narzędziowego, to powinieneś go bardzo dobrze dopasować do obecnej ogrodowej aranżacji.

Domek narzędziowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak powinien być wyposażony domek narzędziowy?

Podłoga w domku narzędziowym musi być ułożona równo z ziemią. To sprawi, że łatwo będzie można do niego wjechać na przykład kosiarką albo taczkami. Domek narzędziowy powinien być również prosty do utrzymania go w czystości. Bardzo dobrze jest wybrać podłogę wykonaną z płyt chodnikowy albo gdy domek narzędziowy będzie stał na wylewce, to z płytek ceramicznych. W środku domku narzędziowego możesz zamontować półki. Wtedy dużo łatwiej będzie Ci utrzymać w nim porządek.

back to menu ↑

Ranking domków narzędziowych: TOP 10

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general