Co jest potrzebne do wykąpania psa?

Pewnie tak samo jak dla większości właścicieli kąpanie psa jest trudnym wyzwaniem. Nawet się boisz o tym myśleć. Wynika to stąd, że większość psów w czasie kąpieli jest niespokojna i się wyrywa. Mało psów lubi wodę, a przebywanie w łazience jest dla nich czymś nienaturalnym. Na szczęście kąpiel nie musi być dla psa traumą, jeżeli będziesz się stosował do kilku prostych zasad. W tym poradniku zakupowym napiszemy o tym, jak prawidłowo kąpać psa i jakich kosmetyków najlepiej używać.

Polecane szampony do kąpieli psa


back to menu ↑

Jak przygotować psa do kąpieli?

Im wcześniej zabierzesz się za kąpanie psa, tym lepiej dla Ciebie. Najlepiej wykąpać psa przed czasem niż wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Na pierwszym etapie powinieneś zaznajomić swojego psa z łazienką. Mamy tutaj na myśli znajdujące się w niej zapachy i przedmioty. Łazienka powinna się psu kojarzyć nie tylko z kąpielą. Od czasu do czasu możesz zostawić w niej ulubioną psią zabawkę albo dać psu przysmak w tym pomieszczeniu. Wtedy nie będzie czuł strachu, gdy tylko wejdzie do łazienki. Następnym etapem będzie rozłożenie maty antypoślizgowej albo ręcznika na dnie wanny lub brodzika. Na takiej macie połóż jakiś psi przysmak. Nie nalewaj jeszcze wody do wanny, ponieważ możesz przestraszyć psiaka. Twoim zadaniem jest jedynie włożenie Twojego pupila do suchej wanny, w której znajduje się jego ulubiona przekąska. Zachęcaj psa, żeby wziął sobie przysmak z wanny. Dużo go chwal i daj mu czas. Pies musi się stopniowo oswoić z wanną. Całą tę procedurę możesz powtarzać każdego dnia albo raz w tygodniu. To wszystko sprawi, że pies będzie bardzo dobrze kojarzył łazienkę i wannę. Myśl o kąpieli nie będzie dla niego przerażająca. Jeżeli jesteś osobą, która boi się wody, to z pewnością doskonale rozumiesz swojego pupila. Pora teraz przejść do kolejnego etapu. Musisz odkręcić kran i napełnić wannę wodą.   Dzięki temu pies stopniowo przyzwyczai się do widoku rączki prysznicowej, wilgotnej maty antypoślizgowej oraz dźwięku wody, która spływa do wanny. Musisz pamiętać o tym, żeby za każdym razem odpowiednio nagradzać psa za jego zachowanie, za to, że jest grzeczny. Możesz również przyczepić do ściany nad wanną specjalne pojemniki z przysmakami. Na pewno pies je zauważy w czasie kąpieli i może nawet będzie chciał po nie sięgnąć. Z każdą następną kąpielą zmniejszaj ilość podawanych psu przekąsek. Jednak nigdy nie zapominaj o tym, żeby dać mu ulubiony przysmak już po zakończonej kąpieli. Pamiętaj o tym, że zanim zaczniesz kąpać psa, to warto wziąć do ręki szczotkę dla psa i wyczesać go z martwych włosów albo podszerstka. To wszystko spowoduje, że szampon szybciej dotrze do nasady włosów oraz do skóry. Dzięki temu będziesz mógł dokładniej umyć psa.

Kąpanie psa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są podstawowe zasady kąpania psa?

Kąpanie psa to tak naprawdę dosyć mało skomplikowana czynność. Musisz się tylko trzymać kilku najważniejszych zasad. Zwierzę musi być kąpane z wykorzystaniem bezpiecznych dla niego kosmetyków oraz w letniej wodzie. Na samym końcu musisz wytrzeć psa ręcznikiem lub osuszyć suszarką. Tylko z tym ostrożnie! Konieczny jest chłodny nawiew! Nigdy nie mocz oczu, ani uszu psa. Ruchy w czasie rozprowadzania szamponu muszą być subtelne. Wtedy będziesz miał pewność, że nie poplączesz psu sierści. Przez całą kąpiel powinieneś mówić do psa spokojnym głosem i dodawać mu otuchy. Dla ludzi kąpiel i wylegiwanie się w wannie jest przyjemnością, a dla czworonogów niekoniecznie. Zabronione jest krzyczenie na psa w czasie kąpieli. Nie powinieneś się również denerwować, ponieważ zwierzę to wyczuje i od razu poczuje się zagrożone. Może nawet próbować uciec. I po kąpieli.

Kąpanie psa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Co będzie Ci potrzebne do wykąpania psa?

Musisz pamiętać o tym, żeby do kąpania psa używać tylko i wyłącznie kosmetyków, które są dla nich przeznaczone. Zapomnij o tym, żeby umyć psa żelem pod prysznic, mydłem albo płynem do higieny intymnej. Psy mają zupełnie inne pH skóry. Dlatego kosmetyki dla ludzi będą je podrażniały. Kosmetyki dla psów są dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Najważniejsze akcesoria to szampon, odżywka i szczotka.

back to menu ↑

Ranking szamponów dla psów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general