Jaki szampon dla psa wybrać?

Kiedy należy używać szamponu dla psa, a kiedy jest to zupełnie zbędne?  Chyba każdy właściciel czworonoga chociaż raz w życiu zastanawiał się nad tym, jak utrzymać jego czystość i higienę. Czy psu jest potrzebna kąpiel? Jakich środków do niej używać? Jak często kąpać psa? Czy Twój szampon będzie odpowiedni dla sierści Twojego pupila? Czy może mu zaszkodzić? Oprócz potrzeby utrzymania zwierzęcia w czystości szampony oraz preparaty dla psa do stosowania na jego skórę dają bardzo duże możliwości leczenia wszystkich dolegliwości dermatologicznych, które są dokuczliwe zarówno dla zwierząt, jak i dla Ciebie. Codzienna higiena oraz utrzymanie czystości zwierząt, nie jest wcale skomplikowana. Bardzo ważne jest to, żeby ich skóra utrzymywała właściwe pH. Natomiast film skórny bardzo dobrze spełnia swoją funkcję i chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Nawet zdrowy naskórek u psów, na co dzień jest zasiedlony przez florę bakteryjną, która będzie chroniła skórę przed namnażaniem się bakterii chorobotwórczych. Jednak na świecie występuje bardzo wiele chorób, które mogą zaburzyć właściwe funkcjonowanie skóry. Może to prowadzić do problemów skórnych, na przykład w postaci: świądu, łuszczenia naskórka, łupieżu, grzybicy,     łojotoku, przykrego zapachu, wykwitów pierwotnych i wtórnych lub obecności pasożytów.

Polecane szampony dla psa


back to menu ↑

W jaki sposób zbudowana jest skóra psa?

Skóra to największy narząd w organizmie psa. Skóra razem z sierścią i tkanką podskórną to aż 12 procent masy dorosłego zwierzęcia. Skóra jest barierą pomiędzy środowiskiem zewnętrznych, a wnętrzem ciała psa. Skóra zabezpiecza psi organizm przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi oraz mikrobiologicznymi. Zadaniem skóry psa jest również ochrona przed alergenami. Wygląd skóry bardzo dobrze pokazuje kondycję zdrowotną zwierzęcia oraz to, czy jest ono prawidłowo żywione. Pod wpływem czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych konstrukcja skóry oraz jej wytworów, czyli włosów i pazurów może zostać naruszona. Może się to objawiać chorobami skorymi. Inaczej nazywa się je dermozami. W takim przypadku bardzo szerokie spektrum możliwości daje Ci właśnie kąpanie psa przy wykorzystaniu środków leczniczych. Mamy tutaj na myśli na przykład szampony dla czworonogów i odżywki lecznicze. Psia skóra jest złożona z trzech warstw. Są to: naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna.

Szampon dla psa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie cechy ma naskórek psa?

Zadaniem zewnętrznej warstwy skóry jest ochrona organizmu zwierzęcia przed czynnikami zewnętrznymi. Mamy tutaj na myśli między innymi chorobotwórcze bakterie oraz grzyby. Naskórek psa jest złożony z kilku warstw. Są to: warstwa podstawna, warstwa kolczysta,  warstwa ziarnista, warstwa jasna, warstwa rogowej. Najważniejszą komórką w naskórku jest keratynocyt. Znajdują się w nim również komórki barwnikowe, czyli melanocyty i komórki Langerhansa. Biorą one udział w reakcjach immunologicznych. Najbardziej zewnętrzna to warstwa rogowa. Jest ona złożona ze zrogowaciałych komórek, czyli korneocytów. Przestrzenie międzykomórkowe w tej warstwie i jej powierzchnia  są nasączone wydzieliną gruczołów łojowych oraz potowych. Tworzą one tak zwany film skórny. Jego zadaniem jest w połączeniu z martwymi komórkami naskórka, tworzenie bariery fizycznego, która chroni skórę psa przez infekcjami.

Szampon dla psa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie właściwości ma skóra właściwa?

Najważniejszym budulcem skóry właściwej psa są następujące włókna: kolagenowe, siatkowe oraz elastynowe. W dodatku w skład skóry właściwej wchodzi substancja podstawowa. Jej zadaniem jest wiązanie skóry oraz gromadzenie wody i wielu innych komórek, takich jak na przykład: fibroblasty, melanocyty oraz komórki tuczne. Te ostatnie komórki biorą udział w reakcjach alergicznych. W skórze właściwej jest również bardzo duża ilość naczyń krwionośnych. Zadaniem naczyń krwionośnych, które występują w psiej skórze jest odżywienie jej struktur i branie udziału w termoregulacji organizmu. W skórze psa są też nerwy, które odpowiadają zarówno za motorykę, jak i za wrażenia czuciowe. Receptory nerwowe umożliwiają zwierzęciu odczuwanie ciepła, zimna oraz bólu. Właśnie dlatego trzeba wybierać dla psa specjalistyczne szampony, które znajdziesz w gabinetach weterynaryjnych.

back to menu ↑

Ranking szamponów dla psa: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general