Jak wybrać i jak stosować odmulacz do akwarium?

Metoda konserwowania zbiornika może być bardzo różna. W jednym akwarium należy odmulać podłoże jak najczęściej. Natomiast w innym lepiej w ogóle unikać odmulania. Postaramy się w tym poradniku zakupowym, wyjaśnić Ci, jak powinieneś stosować odmulacz do akwarium oraz jaki odmulacz ostatecznie wybrać. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, to zachęcamy Cię do uważnego przeczytania tego poradnika zakupowego. Życzymy jednocześnie przyjemnej lektury!

Polecane odmulacze do akwarium


back to menu ↑

W jaki sposób funkcjonuje odmulacz do akwarium?

Jeżeli zupełnie nie znasz się na odmulaniu, to bardzo dobrze trafiłeś. W tym poradniku zakupowym bardzo dokładnie wyjaśnimy Ci całą procedurę odmulania. Dzięki temu już nigdy nie będziesz miał z tym procesem żadnego problemu. Standardowo odmulanie realizuje się przy wykorzystaniu węża. To właśnie on wpuszcza wodę do akwarium. Możesz odmulić akwarium nawet jeżeli nie masz na wyposażeniu żadnego specjalnego odmulacza. Musisz tylko kupić sobie wąż do spuszczania wody. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup siatki do ryb. Musisz zaciągnąć wodę przez wąż w taki sposób, jakbyś spuszczał wodę z akwarium. Na odpływie wody musisz trzymać sitka. Natomiast wężem powinieneś się zbliżyć na jak najmniejszą odległość od podłoża, w taki sposób, żeby wyciągnąć z niego brud. Jednak jednocześnie musisz uważać, żeby razem z zanieczyszczeniami nie wciągnąć fragmentów podłoża akwarium. Natomiast jeżeli mimo Twoich ogromnych starań i tak złapiesz trochę żwiru, to musisz mieć świadomość, że na szczęście zatrzyma się on na sitku. Jest to z pewnością jakiś sposób. Jednak powinniśmy tutaj bardzo uczciwie przyznać, że jest on mało komfortowy i co jeszcze gorsze, mało skuteczny. Dlatego zachęcamy Cię do odłożenia paru złotych i do9 kupienia sobie standardowego odmulacza.

Odmulacz

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Dlaczego warto zainwestować w odmulacz do akwarium?

Profesjonalne odmulanie jest wykonywane właśnie przy wykorzystaniu odmulacza. Jest to pewnego rodzaju urządzenie, które swoim wyglądem do złudzenia przypomina syfon. Musisz również wiedzieć o tym, że najbardziej skuteczny może okazać się taki odmulacz, który charakteryzuje się najniższą ceną. Zwyczajny odmulacz ma na swoim wyposażeniu gruszkę, kto po jej ściśnięciu zaciąga wodę. Powinieneś uwzględnić, że ta gruszka na swoim drugim końcu posiada pewnego rodzaju zgrubienie. Natomiast w środku odmulacz jest wyposażony w sitko. Jego zadaniem jest skuteczne zatrzymywanie zbyt dużych fragmentów żwiru. Warto również wspomnieć o tym, że na pewno już rzuciło Ci się w oczy, że wejście wody jest o wiele szersze niż wąż. To wszystko powoduje niskie ciśnienie zaciągania. A to niskie ciśnienie hamuje jednoczesne zaciąganie żwiru. Mimo niskiego ciśnienia urządzenie bardzo skutecznie wciąga wszelki brud. Samo odmulanie jest wyjątkowo nieskomplikowanym procesem. Wystarczy, że naciśniesz na tę niebieską gruszkę dwa albo trzy razy i woda już powinna się delikatnie poruszyć. Gdy zbliżysz rurę, to zaciągniesz wodę do podłoża. Jeżeli natomiast posiadasz profesjonalny odmulacz, to z powodzeniem możesz włożyć rurę w podłoże. Będzie ono po pierwszym etapie zassane i zacznie kręcić się w rurze. Ten efekt będzie trochę przypominał kręcenie się kul w totolotku. Jednak podłoże nie zostanie zaciągnięte. Natomiast odchody, skóra ryb oraz pozostałości karmy dla ryb zostaną zaciągnięte razem z wodą do wiadra. W ten sposób możesz spuścić mniej więcej od 20 do 30 procent wody. Następnie musisz dolać nowej. Najlepsza dla rybek akwariowych jest taka woda, która odstała już przez parę godzin.

Odmulacz

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie korzyści są związane z odmulaniem podłoża w akwarium?

Odmulanie likwiduje niewielkie cząstki jedzenia, odchodów ryb oraz resztek roślin akwariowych z podłoża. Te cząsteczki o mniejszej wadze są zasysane. natomiast podłoże zostaje na swoim miejscu. Chodzi tylko o to, żeby je przerzucić i oczyścić. Jeżeli nie będziesz regularnie odmulał podłoża, to odchody ryb będą się rozkładały oraz produkowały toksyczne azotany, azotyny oraz amoniak. Z tych wszystkich substancji z pewnością najbardziej toksyczny jest amoniak.

back to menu ↑

Ranking odmulaczy do akwarium: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general