Jaka szczotka dla kota będzie najlepsza?

Każdego dnia każdy kot poświęca bardzo dużo czasu na pielęgnowanie swojego pięknego futerka. Wylizywanie się, mycie pyszczka za pomocą łapek oraz przeczesywanie sierści ząbkami zajmuje im wiele godzin w ciągu dnia. Kocia dokładność w przeprowadzaniu swojej toalety nie znaczy wcale, że nie powinieneś w ogóle dbać o kondycję sierści swojego mruczka. Jak musi wyglądać prawidłowa pielęgnacja kociej sierści? Nie każdy kot musi być regularnie czesany. Większość kociaków wymaga czesania jedynie od czasu do czasu. Najważniejsze jest to, żeby czesać kota w porze linienia. Chodzi o to, żeby pozbyć się zbyt dużych ilości martwego podszerstka. Dzięki temu zapobiegniesz tworzeniu się kul sierści w przewodzie pokarmowym kota. Zakłaczony kot może wymiotować i nie mieć apetytu. Natomiast zator w jelitach może być nawet niebezpieczny dla jego życia. Bardzo starannej pielęgnacji wymagają koty długowłose oraz półdługowłose. U nich niewyczesana sierść może się sfilcować i skołtunić. Żeby jednak dokładnie wyczesać kota, musisz mieć do tego odpowiednie narzędzia. W tym poradniku zakupowym omówimy różne modele szczotek dla kotów.

Polecane szczotki dla kota


back to menu ↑

Co powinieneś uwzględnić przy zakupie szczotki dla kota?

Rozmaite akcesoria do pielęgnowania kociej sierści mają odmienne przeznaczenie. Gdy wybierasz szczotkę dla kota, to powinieneś się kierować wszystkimi omówionymi poniżej parametrami. Pierwszy z nich to rodzaj kociej sierści. Innego rodzaju szczotki oraz grzebienie będą się nadawały do czesania kota długowłosego. Natomiast inne są przeznaczone do pielęgnacji sierści kota krótkowłosego. Powinieneś również sprawdzić, czy podszerstek u Twojego kota jest gęsty. Im gęstszy, tym mocniej powinieneś zatroszczyć się o usuwanie obumarłych włosów. Kolejnym parametrem jest rozstaw oraz długość ząbków. To kryterium jest bardzo mocno związane z rodzajem kociej sierści. Do pielęgnowania kotów długowłosych oraz półdługowłosych będziesz potrzebował szczotek, które mają dłuższe ząbki. Natomiast szczotki oraz grzebienie o różnym rozstawie ząbków będą odpowiednie do innych celów. Te gęste szczotki bardzo skutecznie wyczesują podszerstek. Natomiast grzebienie o wąskim rozstawie dobrze rozplątują kocie futro.

Szczotka dla kota

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Na co jeszcze powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy wyborze szczotki dla kota?

Następne w kolejności kryterium przy wyborze szczotki dla kota to materiał oraz jakość jej wykonania. Każda szczotka dla kota powinna być bardzo solidnie wykonana. Musi być również komfortowa w użytkowaniu. Potrzebna Ci jest taka szczotka, która dobrze leży w dłoni. Musisz pamiętać o tym, że atrakcyjne cenowo modele szczotek dla kotów będą zazwyczaj mniej wytrzymałe. Mniejsza trwałość to również mniejsza skuteczność. Z tego względu koniecznie powinieneś unikać materiałów, które prowadzą do elektryzowania kociej sierści. Przy wybieraniu szczotki dla kota zwróć również uwagę na wykończenie ząbków. Jest to ostatnie, ale nadal bardzo istotne kryterium w czasie wybierania szczotek oraz grzebieni metalowych dla kotów. Ząbki grzebieni muszą być bardzo delikatnie zaokrąglone, ale zakończone kuleczkami.

Szczotka dla kota

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaki rodzaj grzebieni i szczotek dla kota jest najlepszy?

Za pomocą jakiego narzędzia powinieneś czesać swojego kota? W sklepach internetowych i stacjonarnych z akcesoriami dla zwierząt możesz spotkać różnego rodzaju szczotki oraz grzebienie dla kotów. Wybranie odpowiedniego nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Jeżeli jednak weźmiesz pod uwagę wskazówki z naszego poradnika zakupowego, to łatwiej Ci będzie dopasować właściwą szczotkę albo zestaw pielęgnacyjny dla Twojego kota. Pierwszym rodzajem akcesoria do czesania kota jest zgrzebło, czyli szczotka druciana lub pudlówka. To jeden z najbardziej popularnym modeli szczotek do czesania kotów. Ma miękkie, druciane ząbki, które znajdują się na poduszeczce. Zgrzebło ma to do siebie, że nie wyrywa sierści. Wcale. Dzięki temu umożliwia ono staranne rozczesanie całego futra. Tego rodzaju szczotka dla kota dociera aż do podszerstka. Czesze też włos okrywowy. Nie wyczesuje jednak zbyt dużej ilości podszerstka.  Możesz za pomocą takiej szczotki spokojnie rozczesać ogon kota.

back to menu ↑

Ranking szczotek dla kota: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general