Jaki żwirek do akwarium sprawdza się najlepiej?

Żwirek do akwarium jest podłożem, które jest chętnie wybierane przez akwarystów. O wiele lepszym wyborem będzie żwirek akwariowy, czy może drobny żwirek akwarystyczny? Jakie podłoże będzie najlepszym wyborem dla Twoich rybek akwariowych? W tym poradniku zakupowym doradzimy Ci, jaki żwirek do zbiornika wodnego powinieneś kupić. Najlepiej już dziś. Zachęcamy Cię też do przeczytania pozostałych naszych tekstów dotyczących akwarystyki.

Polecane żwirki do akwarium


back to menu ↑

Jaki żwir akwarystyczny kupić?

Wybranie właściwego podłoża do zbiornika wodnego jest najważniejszą sprawą w prowadzeniu domowego akwarium i w hodowli rybek akwariowych. Mamy tutaj na myśli nie tylko warunki, jakie możesz za sprawą podłoża zagwarantować w Twoim akwarium, ale również estetykę zbiornika wodnego. Jego strona wizualna również jest niezwykle istotna. Jeżeli odpowiednio dobierzesz podłoże, to Twoje rośliny będą się mogły na nim prawidłowo rozwijać. Dobre podłoże ochroni je również przed mnożeniem się szkodliwych bakterii. Dobrej jakości podłoże może się również przyczynić do tworzenia się równowagi w akwarium. Powinno Ci na tym zależeć w jak największym stopniu. Zanim podejmiesz decyzję o kupieniu na przykład żwirku akwariowego lub piasku, to najpierw zachęcamy Cię do zapoznania się z jego kilkoma dostępnymi w sklepach internetowych i stacjonarnych rodzajami oraz z ich możliwościami. Każde podłoże charakteryzuje się trochę innymi właściwościami. Żwirek do akwarium jest jednym z najchętniej kupowanych przez akwarystów typów podłoża. Może być on stosowany zarówno przez zaawansowanych, jak i przez początkujących wielbicieli hodowli rybek akwariowych. Rośliny bardzo szybko się w nim zakorzeniają się, w szczególności przy granulacji od 1 do 3 mm.

Żwirek do akwarium

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaka jest najlepsza granulacja żwirku do akwarium?

Bardzo wiele zależy od tego, jakie rośliny akwariowe chcesz hodować w Twoim zbiorniku wodnym. Odpowiednią granulacją dla rybek dennych jest na przykład granulacja od 3 do 10 mm. Tego rodzaju żwirek akwariowy posiada gładsze krawędzie. Ogólnie rzecz biorąc możemy tutaj wyróżnić trzy rodzaje żwirku do akwarium. Pierwszy to żwirek kwarcowy, który może mieć kolor biały lub szary. Kwarcowy żwirek ma gładkie krawędzie oraz jest bardzo bezpieczny dla przydennych ryb. Jego cena to około sześć złotych za dwa kilogramy. Kolejny rodzaj żwirku akwariowego to rzeczny. Może mieć on kolor szary, czerwony albo zielony. Wygląda on niezwykle naturalne i ma bardzo dużą granulację od 1 do 30 mm. Żwirek jest kolorowy, więc możesz w bardzo prosty sposób dopasować go do Twojego zbiornika wodnego. Jego najczęściej spotykana cena w sklepach internetowych i stacjonarnych to cztery złote za dwa kilogramy. Następny w kolejności żwirek akwariowy to bazaltowy. Ma on bardzo intensywny, czarny kolor. Ciemny żwir bazaltowy bardzo dobrze będzie się nadawał do akwarium słodkowodnego. Bardzo dobrze będą prezentowały się na jego tle na przykład kolorowe rybki akwariowe. Jego standardowy koszt to trzy złote za dwa kilogramy. Bez względu na to, czy wybierzesz żwirek czarny, czerwony, czy kolorowy, to jego końcowa cena będzie zależała od jego granulacji.

Żwirek do akwarium

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy drobny żwirek będzie odpowiednim wyborem do domowego akwarium?

Wielu akwarystów jest zdania, że piasek nie jest dobrym podłożem do zbiornika wodnego. Niektórzy twierdzą również, że ogranicza on dopływ tlenu do korzeni roślin. Jednak, gdy piasek jasny lub ciemny ma drobną granulację, to wiele rybek akwariowych chętnie się w nim zakopuje. Dzięki temu piasek drobnoziarnisty może być z powodzeniem wykorzystywany w domowym akwarium. Najbardziej popularny jest piasek kwarcowy, który w bardzo estetyczny sposób, potrafi podkreślić urodę każdego akwarium. Myślałeś kiedyś nad tym, jak długo gupiki? W zadbanym akwarium mogą one w dobrym zdrowiu przeżyć nawet dwa lata. Dla rybek akwariowych jest to naprawdę długo. Najbardziej odpowiednim podłożem akwariowym dla gupików będzie właśnie żwirek drobnoziarnisty. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się znaleźć odpowiedni dla Twoich rybek żwirek i będą one żyły jak najdłużej.

back to menu ↑

Ranking żwirków do akwarium: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general