Jaka karma dla psa z nadwagą?

Coraz więcej psów ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wynika to między innymi z nieodpowiednio zbilansowanej diety, zbyt małej ilości ruchu czy przebytych chorób. Niestety nadwaga może negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia, dlatego trzeba z nią walczyć. Jak wybrać odpowiednią karmę dla otyłego czworonoga? I jak mu ją porcjować?

Dlaczego psy tyją?

Nie tylko ludzie narażeni są na choroby cywilizacyjne – takie jak otyłość. Psy również mogą zmagać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Najczęściej spowodowane jest to zaburzeniami metabolizmu lub innymi schorzeniami. Jednak czasem nadprogramowe kilogramy u zwierzęcia są winą… opiekuna. Nieodpowiednie żywienie psa wynikające z nieznajomości specyfiki psiej diety może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych pupila. Jakie błędy ludzie popełniają najczęściej? Przede wszystkim dobierają źle zbilansowane karmy – czyli takie, które nie odpowiadają indywidualnym potrzebom zwierzaka. Ponadto są to: mało wartościowe posiłki, zbyt duże porcje pożywienia, zbyt duża ilość przekąsek między posiłkami, podawanie psu wysokokalorycznego, domowego jedzenia – np. wszelkich odpadków takich jak chrząstki czy ścięgna.

Szukamy przyczyny nadwagi u czworonoga

Zanim rozpoczniemy dietę redukcyjną u naszego czworonożnego pupila, powinniśmy znaleźć przyczynę jego nadwagi. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pożywienie jest dobrze dopasowane do jego potrzeb na danym etapie życia. Otóż szczenięta, dorosłe osobniki i starsze psy mają kompletnie inne potrzeby żywieniowe. Warto zainteresować się tym tematem i przeanalizować dotychczasową dietę zwierzęcia. Może okazać się, że podawaliśmy mu źle zbilansowaną karmę. Należy przyjrzeć się porcjom psiej karmy. Ilość spożywanego jedzenia powinna być proporcjonalna do stanu fizjologicznego zwierzęcia, jego wydatku energetycznego (aktywność w ciągu dnia), wielkości i rasy. Warto wziąć pod uwagę ewentualne choroby (takie jak cukrzyca, problemy z tarczycą czy zaburzenia metabolizmu tłuszczów), które mogły spowodować tycie. Nie bez znaczenia jest również zabieg kastracji/sterylizacji.

Po znalezieniu przyczyny psiej otyłości należy jak najszybciej ją wyeliminować i rozpocząć kurację odchudzającą, podając zwierzęciu specjalistyczne karmy.

Jaką karmę wybrać?

Dla psów otyłych i z nadwagą przeznaczone są specjalne karmy suche o dobrych parametrach przyswajalności i strawności oraz obniżonej kaloryczności. Doskonale sprawdzają się karmy typu light zawierające mięso baranie lub ryby – np. łososia. Dawkowanie karmy powinno być dopasowane do prawidłowej wagi zwierzęcia. Zaleca się podawanie psu minimalnych dawek karmy (zgodnych z wytycznymi na opakowaniu) po to, aby wygenerować deficyt kaloryczny. Przykładem pożywienia przeznaczonego dla psów z nadwagą jest karma weterynaryjna Hills. Jest to karma sucha o obniżonej zawartości kalorii, wzbogacona o włókno pokarmowe, które zwiększa uczucie sytości, L-karnitynę, która pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz przeciwutleniacze, które wspomagają układ immunologiczny. W sklepie Zoona.pl dostępne są również inne karmy przeznaczone dla psów otyłych lub z nadwagą.

Do porcjowania karmy przyda się waga kuchenna. Urządzenie nie kosztuje dużo, a znacznie ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości pożywienia.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general