Jakie rośliny akwariowe wybrać do akwarium?

Możliwość patrzenia na fascynujące życie podwodne we własnym domu jest czymś, o czym marzy każdy wielbiciel akwarystyki. Jeżeli też nim jesteś to koniecznie przeczytaj ten poradnik zakupowy. Od czego zacząć, jeżeli masz już wybrane swoje pierwsze w życiu akwarium? Na pewno dobrym pomysłem będzie najpierw wybranie odpowiedniego zbiornika oraz roślin akwariowych. Poszukamy takich, które będą dobre dla osób początkujących.

Polecane rośliny akwariowe


back to menu ↑

Jaką funkcję spełniają rośliny akwariowe?

Rośliny w domowym akwarium są bardzo ważne. Ich zadaniem jest nie tylko dekoracja zbiornika, ale również nadanie mu wyjątkowego charakteru. Mają też parę innych funkcji, o których wspomnimy w dalszej części tego poradnika zakupowego. Bardzo ważnym zadaniem roślin akwariowych jest między innymi dostarczanie tlenu do ekosystemu. A jak pewnie wiesz, jest on niezbędny do życia wszystkim żywym organizmom, które znajdują się w akwarium. Chociaż za tlen w akwarium odpowiadają również napowietrzacze i filtry, to rośliny zawsze będą stanowiły najważniejsze źródło tlenu w zbiorniku. Wiele roślin jest pokarmem dla rybek akwariowych i znacząco urozmaica ich dietę. Obfita roślinność odgrywa niezwykle istotną rolę w dobrym samopoczuciu rynek i ma również wpływ na ich prawidłowy rozwój. To właśnie rośliny akwariowe gwarantują ochronę narybkowi. Dzięki roślinom akwariowym, rybki mają również schronienie. Jak widać, jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoje rybki miały jak najlepsze warunki, to potrzebne jest świadome wybranie roślin do akwarium.

Rośliny do akwarium

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie rośliny będą najlepszym wyborem dla osoby początkującej?

Zachowanie roślin w bardzo dobrej kondycji może być pewnym wyzwaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Inwazja glonów, gnijące rośliny albo zatrzymanie ich wzrostu, może sprawić, że zniechęcisz się do pomysłu posiadania własnego akwarium i poczujesz silną frustrację. Jak możesz tego uniknąć? Najważniejsze jest to, żeby dobrał odpowiednie rośliny do Twojego zbiornika wodnego. Rośliny akwariowe możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii.

Rośliny akwariowe

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czym charakteryzują się rośliny pierwszoplanowe?

Rośliny pierwszoplanowe są to standardowo niskie gatunki, które zazwyczaj sadzi się w przedniej części akwarium. Ich uprawa jest dosyć trudna z tego względu, że wymagają one systematycznego nawożenia i dużej ilości światła. Większość roślin pierwszego planu jest dosyć trudna do utrzymania w dobrej kondycji. Do wyjątków możemy tutaj zaliczyć na przykład zwartkę białą oraz zwartkę drobną.

back to menu ↑

Jakie cechy mają rośliny akwariowe drugoplanowe?

Tego rodzaju rośliny są zazwyczaj sadzone w środkowej części zbiornika wodnego. Błyskawicznie się rozrastają i wymagają dużej ilości przestrzeni. Najbardziej popularne gatunki roślin drugoplanowych to żabienice i zwartki, czyli kryptokoryny średniej wielkości. Tego typu rośliną jest na przykład zwartka wendta.

back to menu ↑

Jakie właściwości posiadają rośliny akwariowe wysokie?

Tego rodzaju rośliny wyjątkowo korzystnie wyglądają w tylnej części akwarium. Doskonale ukrywają różnego rodzaju akcesoria, takie jak na przykład filtr, grzałkę, czy oświetlenie. Tego rodzaju rośliny akwariowe mogą być sadzone w kępkach albo samodzielnie. Są bardzo proste w uprawie i mało wymagające. W tej kategorii możemy polecić między innymi takie rośliny jak: nurzańce śrubowe. Kolejna kategoria to epifity, czyli rośliny akwariowe, które mogą być przymocowane do dekoracji albo do akcesoriów. Mogą to być na przykład takie rośliny jak: anubiasy niskie. Są one wyjątkowo proste w uprawie i wystarczy im do życia słabe oświetlenie. Ostatnia już kategoria to rośliny pływające. Standardowo wyróżniają się one bardzo dużymi wymaganiami oraz słabo rozwijają się w domowych zbiornikach. Do wyjątków możemy tutaj zaliczyć taką roślinę jak wgłębka pływające. Ona bardzo szybko dopasowuje się do całkiem nowych gatunków i wyjątkowo szybko rośnie.

Czy któreś z tych roślin akwariowych przypadły Ci do gustu? Jeżeli tak, to od których zamierzasz zacząć swoją przygodę z akwarystyką?

back to menu ↑

Ranking roślin akwariowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general