Jakie dekoracje wybrać do akwarium?

Jeżeli miałeś chociaż raz w życiu rybkę akwariową, to pewnie doskonale wiesz o tym, że jest to bardzo sympatyczne stworzenie, które potrafi wzbudzić w człowieku pozytywne uczucia. Jeżeli już jesteś odpowiednio przywiązany do swojej rybki akwariowej, to dokładasz wszelkich starań, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do swobodnego egzystowania. Tylko jak to zrobić? Jeżeli już odpowiednio zatroszczyć się o wyposażenie domowego akwarium od strony technicznej, to właśnie wtedy przyjdzie pora na zadbanie o nie od strony wizualnej. Na szczęście masz bardzo duży wybór, ponieważ w sklepach jest pełno dekoracji do akwarium. Ozdoby mogą być zarówno naturalne, jak i sztuczne. Warto również wspomnieć o tym, że mogą to być zwykłe kamienie albo rozbudowane zamki dla rybek akwariowych. W dzisiejszym poradniku zakupowym doradzimy Ci, jak prawidłowo wybrać tego rodzaju dekoracje i podpowiemy Ci, jakie ozdoby akwariowe są obecnie najbardziej popularne.

Polecane dekoracje do akwarium


back to menu ↑

Czy udekorowanie domowego akwarium jest proste?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać, ale prawda jest taka, że dekorowanie domowego akwarium jest naprawdę sporym wyzwaniem. Musisz poświęcić na to odpowiednią ilość czasu i zainwestować w akwarium jeszcze trochę pieniędzy. Natomiast jeżeli na co dzień opiekujesz się bardzo dużym zbiornikiem wodnym, takim, którego pojemność jest większa niż 100 litrów, to wtedy sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Trudność polega tutaj między innymi na tym, że ozdabianie domowego akwarium jest niezwykle kosztowne. Im ono jest większe, tym koszty automatycznie wzrastają. Drugim problemem jest to, że tak naprawdę niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, jak rozmieścić poszczególne dekoracje w akwarium.

Dekoracje do akwarium

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wybieraniu ozdób akwariowych?

Najważniejsza zasada jest taka, żeby po udekorowanie zbiornik wyglądał jednocześnie estetycznie i naturalne. Musisz mieć świadomość tego, że domowe akwarium jest domem, a w zasadzie miejscem zamieszkania przebywających w nim rybek akwariowych. Jeżeli będzie zagracone i ozdób będzie zbyt dużo, to żadna rybka nie będzie się czuła komfortowo w takim otoczeniu. Warto wspomnieć również o tym, że domowe akwarium nie może stanowić dla Ciebie kolorowej, żywej reklamy. Musisz być w nim takie środowisko, jakie normalnie panuje w ich naturalnym otoczeniu wodnym. Wielu właścicieli akwariów niestety o tym zapomina. Wtedy ich akwaria wyglądają zjawiskowo, ale rybki nie są w stanie w nich żyć. To jest tak samo jak w przypadku Twojego własnego mieszkania. Możesz zaprosić do niego stylistę wnętrz. Jednak jeżeli będzie on patrzył tylko i wyłącznie na wygląd mieszkania, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przestrzeń, chociaż przepiękna, to niestety będzie bardzo mało funkcjonalna. Warto również wspomnieć tutaj o tym, że nie ma żadnego sensu wkładać do Twojego domowego akwarium absolutnie każdej dekoracji, która przypadkowo wpadnie Ci w oko lub w ręce. Musisz brać pod uwagę głównie preferencje oraz wymagania poszczególnych gatunków rybek akwariowych. Musisz wiedzieć o tym, czy są im na przykład potrzebne dodatkowe miejsca do schowania się. Jeżeli tak, to najlepszą dekoracją w takim przypadku będą dodatkowe groty oraz jaskinie. Natomiast inne gatunki rybek akwariowych mogą mieć skłonność do szorowania po powierzchni ozdób akwariowych. W takiej sytuacji koniecznie musisz zrezygnować na przykład z ostro zakończonych kamieni.

Dekoracje do akwarium

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie możemy wymienić naturalne dekoracje do domowego akwarium?

Przede wszystkim korzenie, kamienie i drewno. Jedną z najbardziej popularnych kategorii dekoracji akwariowych są właśnie te tutaj wymienione. To, że jaką dekorację akwariową kupują absolutnie wszyscy nie oznacza wcale, że jest ona niekorzystna dla roślin i dla rybek akwariowych. Nie każda moda jest zła. Jednak musisz uważać na to, jakiej jakości ozdoby kupujesz do swojego akwarium. Te o słabej jakości mogą zawierać w swoim składzie szkodliwe substancje i co za tym idzie, być bardzo niebezpieczne dla rybek. Dlatego ozdoby akwariowe najlepiej jest kupować w sprawdzonych sklepach zoologicznych.

back to menu ↑

Ranking dekoracji do akwarium: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general