Drapaki dla kota – jakie są najlepsze?

Drapak to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla kota. Powinien się znaleźć w każdym domu. Koty mają nawyk drapania w genach i oduczenie ich go jest po prostu niemożliwe. Możesz za to postarać się, żeby Twój kot zaspokajał tę potrzebę w miejscu do tego wskazanym. Wtedy nie zniszczy Ci tapicerki na meblach, ani tapet na ścianach. Wiemy, że kocie drapanie potrafi być naprawdę denerwującej, ale kot nie robi tego, żeby zepsuć Ci nastrój. Nie jest złośliwy. Poważnie. Musisz zrozumieć, że kociakiem kieruje instynkt oraz wrodzona potrzeba. Gdy to do Ciebie dotrze, to łatwiej Ci będzie oduczyć kota drapania mebli.

Polecane drapaki dla kota


back to menu ↑

Dlaczego drapak dla kota jest Ci potrzebny?

Gdy kot drapie, to automatycznie oznacza swój teren przy użyciu feromonów wydzielanych przez gruczoły. Znajdują się one pomiędzy opuszkami palców. Drapanie to czynność, która jest również związana z naturalnym procesem regeneracji pazurów. Drapanie jest wykorzystywane do ścierania ich zrogowaciałej części. To właśnie z tego powodu koty, które dużo wychodzą na zewnątrz, praktycznie nie niszczą mebli ani tapet w domu. Swoją wrodzoną potrzebę drapania zaspokajają na zewnątrz. W dodatku takie drapanie jest dla kota o wiele bardziej naturalne i przynosi lepsze rezultaty. Wszystkie wymienione tutaj przyczyny nie są jedynymi, dla których powinieneś mieć drapak dla kota w swoim domu. Mruczki drapią po to, żeby rozciągnąć sobie mięśnie łap. Mogą również wykonywać tę czynność gdy są zestresowane, na przykład w momencie, gdy w mieszkaniu pojawi się nowy domownik. Koty drapią również dlatego, że się zwyczajnie nudzą. Gdy nie zapewnisz mruczkowi innej rozrywki, to nie dziw się, że sam sobie jakąś znajdzie. Nie zawsze taką, która będzie w Tobie wzbudzała pozytywne emocje. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zminimalizować straty spowodowane przez drapanie kota, to powinieneś zadbać o jego dobre samopoczucie, zagwarantować mu odpowiednią ilość spokoju i zabawy. Ruch też jest dla kota niezwykle ważny. Najważniejsze jest to, żebyś miał w swoim domu drapak dla kota. Na pewno z czasem mruczek się do niego przyzwyczai i nie będzie już drapał po kanapach, czy po nogach krzeseł. Meble zniszczone przez kota są praktycznie nie do uratowania. Trzeba wymieniać całą tapicerkę.

Drapak dla kota

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaki drapak dla kota najlepiej wybrać?

Jaki drapak będzie odpowiedni dla Twojego kota? Najważniejsze jest to, żebyś wybrał taki drapak, który będzie się zwyczajnie podobał Twojemu kotu. Ważne jest to, żeby kot miał możliwość rozciągania się, wbijania w niego pazurów, wyciągania strzępków z materiału. Nieważne, czy drapak będzie zrobiony z sizalowego sznurka, czy z kartonu. W sklepach zoologicznych możesz kupić duży drapak dla kota. Składa się on z kilku słupków przeznaczonych do drapania, jest również wyposażony w domek, półki do leżenia, spania lub hamak.  W sklepach zoologicznych znajdziesz również produkty, które mają o wiele mniejsze rozmiary. Wśród drapaków dla kotów bardzo dużą popularność mają dość tanie, kartonowe. Mogą być płaskie, w kształcie fali albo bryły. Drapak dla kota powinien być stabilny. Wtedy nie przewróci się na niego, gdy będzie po nim drapał. Równie ważne jest to, żeby drapak został wyprodukowany z bezpiecznych dla zwierzęcia materiałów.

Drapak dla kota

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Mały, czy duży drapak dla kota?

Bardzo dobrym wyborem dla Twojego pupila może być rozbudowana konstrukcja. W takim drapaku będą kryjówki i dobre punkty, z których kot będzie mógł bezpiecznie i z pewnej odległości obserwować mieszkanie. Natomiast niewielki drapak dla kota będzie idealny do małego domu lub mieszkania. Musisz pamiętać o tym, że drapak powinien mieć odpowiednią wysokość albo musi być wysoko zawieszony. Co to oznacza w praktyce? Drapaki dla kota, które mają od 40 do 50 centymetrów będą odpowiednim wyborem dla kociąt. Dorosły kot ma potrzebę drapania na wysokości mniej więcej metra. Tylko wtedy będzie on mógł dobrze rozciągnąć łapy. Możesz również wybrać poziomy drapak dla kota. Wszystko zależy od tego, jakie indywidualne preferencje posiada Twój mruczek. Warto zaobserwować, w jakiej pozycji on najczęściej drapie.

back to menu ↑

Ranking drapaków dla kota: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general