Jaką grzałkę do akwarium wybrać?

Grzałka do akwarium jest istotnym elementem wyposażenia każdego domowego zbiornika wodnego. Grzałka sprawia, że możesz zagwarantować roślinom i rybkom akwariowym odpowiedni ekosystem, który jest im potrzebny do życia. W jaki sposób powinna funkcjonować dobra grzałka akwariowa? Jaka jest przeciętna cena tego rodzaju urządzenia? W tym poradniku zakupowym napiszemy więcej o grzałkach z termostatem do wody. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o wyposażaniu akwarium domowego, to zajrzyj do pozostałych naszych artykułów.

Polecane grzałki do akwarium


back to menu ↑

Jak działa grzałka akwarystyczna?

Jeżeli zamierzasz założyć akwarium w mieszkaniu, to musisz uwzględnić możliwość kontrolowania temperatury w zbiorniku wodnym. Nawet przy niewielkiej grzałce będziesz mógł sprawić, że w akwarium będzie się rozwijał korzystny dla rybek akwariowych klimat. Musisz pamiętać również o tym, żeby stworzyć optymalne warunki roślinom akwariowym. Sprzęt odpowiadający za zachowanie jak najlepszego poziomu temperatury to właśnie grzałka z termostatem do akwarium. Bardzo ważne jest to, jaki rodzaj grzałki do akwarium wybierzesz. Nie tylko właściwe podłoże, oświetlenie, korzenie do akwarium lub rośliny, są odpowiedzialne za klimat i za warunki do życia, które panują w akwarium.  Grzałka do akwarium jest bardzo potrzebnym urządzeniem, którego absolutnie nie może zabraknąć, żeby ekosystem działał we właściwy sposób. Grzałka akwariowa jest prosta w obsłudze. Natomiast mechanizm jest działania jest bardzo mało skomplikowany. Pewnie masz świadomość tego, że żyjące w środowisku wodnym stworzenia wymagają określonej temperatury, Tylko wtedy będą mogły się one prawidłowo rozwijać i czuć wygodnie w zbiorniku wodnym. Właściwej temperatury dla swojego gatunku wymagają zarówno rybki akwariowe, jak i rośliny. Regulacja temperatury jest w związku z tym jednym z najważniejszych elementów w każdym akwarium. Większość hodowlanych rybek jest ciepłolubna. Najlepszy zakres temperatur to około 22-28 st. C. Właśnie z tego względu podgrzewanie wody jest aż tak istotne. Jeżeli dojdzie choćby do niewielkiego spadku temperatury, to może mieć na bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie rybek akwariowych oraz roślin akwariowych.

Grzałka do akwarium

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaka grzałka akwarystyczna będzie najlepsza?

Najważniejszym parametrem przy wyborze grzałki akwariowej jest jej moc. Gdy wybierasz grzałkę, to koniecznie musisz sprawdzić, ile watów podaje na opakowaniu jej producent. Gdy dobierasz moc, to powinieneś uwzględnić jeszcze kilka parametrów, na przykład objętość wody w akwarium, Jeżeli w Twoim domu masz niewielki zbiornik wodny, czyli taki do 80 litrów, to na każdy 1 litr wody powinien przypadać 1 wat mocy grzałki. Gdy masz akwarium w pomieszczeniu z dobrym ogrzewaniem, to wystarczy Ci niewielka moc około 0,85 wata / 1 litr wody. Natomiast jeżeli w Twoim domu nie występuje mini zbiornik wodny i Twoje akwarium ma ponad 80 litrów, to wybierz moc grzałki około 0,5 wata / 1 lir wody.

Grzałka do akwarium

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest to, żeby grzałka była wyposażona w termoregulator. To właśnie ta jego funkcja spowoduje, że będziesz mógł dopasować temperaturę do potrzeb Twoich rybek i roślin akwariowych. Gdy będziesz programował cykle i ustawiał temperaturę dzienną, roczną, to wszystko stanie się o wiele prostsze. Cykliczna zmiana temperatury wskazana będzie w przypadku tych rybek akwariowych, którym powinno się zmniejszać temperaturę na noc, czyli o około 3 stopnie Celsjusza. Dzięki temu dasz im możliwość komfortowego odpoczywania. Kontrolowanie temperatury jest niezwykle istotną sprawą. Ma ono wpływ na prawidłowe rozwijanie się roślin oraz rybek akwariowych. Oczywiście, że w sklepach akwarystycznych możesz znaleźć wyjątkowo dużo różnego rodzaju grzałek. Najbardziej popularne są trzy rodzaje grzałek akwariowych. Są to na przykład grzałki z termostatem. Jest to najbardziej wydajna ze wszystkich obecnie dostępnych na rynku grzałek akwariowych. Charakteryzuje się ona niską ceną. Najbardziej podstawowa wersja kosztuje od 15 do 30 złotych. Możesz wybrać również grzałkę bez termostatu. Jednak jest ona o wiele rzadziej spotykana w sklepach akwarystycznych.

back to menu ↑

Ranking grzałek do akwarium: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general