Legowisko dla kota – jak wybrać odpowiednie?

Pewnie nie zaskoczy Cię specjalnie informacja, że koty przesypiają większą część doby. Właśnie dlatego powinny mieć odpowiednie miejsce do spania. Które legowisko dla kota najlepiej wybrać? A może lepiej postawić na kilka legowisk i urządzić kotu prawdziwy raj w różnych częściach domu? Czy to w ogóle potrzebuje specjalnego legowiska lub posłania? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym poradniku zakupowym. Zaczynamy!

Polecane legowiska dla kota


back to menu ↑

Czy kotu w ogóle jest potrzebne legowisko?

Koty mogą spać w bardzo różnych miejscach i pozycjach. Wręcz możemy powiedzieć, że są z tego znane. Każdy kociak ma swoje preferencje, które odnoszą się do miejsca do spania. Bardzo często koty lubią spać na sofach, fotelach, krzesłach i łóżkach. Czy to znaczy, że kot wcale nie potrzebuje swojego wyznaczonego miejsca do spania? Czy wystarczy mu spanie na meblach? Nie zawsze. To, że kot wyleguje się w bardzo różnych miejscach w dzień i ciągle drzemie gdzie indziej, to tak naprawdę nie powinno być dla Ciebie żadnym wyznacznikiem. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że kot potrzebuje zacisznego miejsca, w którym będzie mógł się poczuć bezpiecznie. Kanapa, łóżko lub sofa mu nie wystarczą. Jeżeli zagwarantujesz mu możliwość spania na właściwym legowisku, to na pewno z tego skorzysta. Musisz jeszcze uwzględnić fakt, że pierwszy zakup może wcale nie być strzałem w dziesiątkę. Może się zwyczajnie zwierzakowi nie spodobać. Jeżeli kot nie będzie chciał korzystać z kupionego przez Ciebie legowiska, to przede wszystkim zastanów się nad tym, czy na pewno położyłeś je w odpowiednim miejscu. Czasami przeniesienie legowiska dla kota tam, gdzie zazwyczaj wysiaduje lub się wyleguje, może sprawić, że zwierzak zacznie je traktować jak swoje łóżko. Czasami będziesz skazany na wypróbowanie kilku rodzajów legowisk dla kota, zanim znajdziesz to idealne, którego nie będzie on opuszczał.

Legowisko dla kota

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób powinieneś wybrać legowisko dla kota?

Bardzo ważne jest podpatrywanie zwyczajów kota oraz zaznajomienie się z jego upodobaniami. Gdy najbardziej Twój kocurek lubi wylegiwać się na parapecie albo na dywanie, to do gustu powinno mu przypaść płaskie legowisko. Natomiast jeżeli najczęściej znajdujesz go pod swoją kołdrą, to wybierz legowisko-kryjówkę. Jak już pewnie wiesz legowisko jest obowiązkowym elementem wyprawki dla kota. Zwróć również uwagę na to, które miejsca w Twoim mieszkaniu kot wybiera na drzemki. Nigdy nie kładź legowiska dla kota tam, gdzie on nie śpi. Wynika to stąd, że na pewno nie będzie nim zainteresowany. Nie powinieneś również kłaść legowiska dla kota w kuchni, ani w korytarzu, ponieważ tam kręci się dużo osób i kot nie ma spokoju. Nieodpowiednie jest również kładzenie legowiska obok kuwety, w przeciągu, ani przy głośnych urządzeniach elektronicznych. Kot to zwierzę, które po prostu uwielbia święty spokój. Przeszkadzanie mu w odpoczynku jest po prostu niewybaczalne. Gdy kot będzie potrzebował Twojej uwagi, to po prostu do Ciebie przyjdzie. Wracając jednak do legowisk dla mruczków, to chcielibyśmy tutaj bardzo mocno podkreślić, że koty bardzo lubią spać przy grzejnikach albo przy ścianie, przez którą przechodzi rura z ciepłą wodą.

Legowisko dla kota

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, przy wybieraniu legowiska dla kota?

Przede wszystkim sprawdź, czy Twój kot najczęściej wyleguje się na parterze, czy w miejscu, które jest położone wyżej, na przykład na parapecie. Musisz również wziąć pod uwagę to, że niektóre koty lubią się wylegiwać w zamkniętej, bezpiecznej przestrzeni. Czasami koty śpią tylko i wyłącznie w miejsca, które mają chronione tyły. Mamy tutaj na myśli na przykład kąt pokoju albo fotel. Wtedy odpowiednim wyborem dla takiego kota będzie legowisko z rantem albo kocia budka. Kolejna kwestia jest taka, że jedne koty lubią poduszki, a inne chętniej śpią na tkaninach lub na kocykach. Przy wybieraniu legowiska dla kota zwróć również uwagę na to, czy Twój mruczek lubi być przykryty i schowany. Gdy w Twoim mieszkaniu mieszka więcej niż jeden kot, to sprawdź, czy mruczki śpią razem. Jeżeli tak, to powinieneś kupić legowisko w większym rozmiarze.

back to menu ↑

Ranking legowisk dla kota: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general