Jak wybrać akwarium lub zestaw akwariowy?

Jeżeli Twoim marzeniem jest założenie własnego akwarium, to bardzo chętnie Ci w tym pomożemy. Musisz jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych kryteriów, które omówimy w tym poradniku zakupowym. Musisz sobie przede wszystkim zadać pytanie, jaką ilość miejsca możesz przeznaczyć na akwarium. Czy jesteś sobie w stanie wyobrazić, jak akwarium będzie wyglądało w konkretnym pomieszczeniu? Powinieneś też przemyśleć, jakie ryby będą mieszkały w Twoim akwarium. Musisz mieć świadomość tego, że różne gatunki mają zupełnie inne wymagania w zakresie wielkości akwarium, jego kształtu, koloru, oświetlenia, czy rodzajów filtrów. Zastanów się też nad tym, czy docelowo chcesz też uprawiać rośliny akwariowe. Dopiero wtedy, gdy już wiesz to wszystko, to możesz na spokojnie przystąpić do wybierania idealnego dla Ciebie i Twoich rybek akwarium.

Polecane akwaria


back to menu ↑

Jak dobrać akwarium do gatunku ryb lub zwierząt?

Większość osób w swoim akwarium hoduje po prostu ryby. Jednak z ostatnich latach bardzo popularna stała się również hodowla krewetek albo żółwi wodno-lądowych. Na samym początku w tym poradniku zakupowym szybko omówimy najważniejsze rodzaje ryb akwariowych. W dalszym etapie przejdziemy do opisywania zbiorników wodnych przeznaczonych dla pozostałych gatunków zwierząt mieszkających w środowisku wodnym.

Akwarium

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie akwarium dla niewielkich, stadnych ryb?

Właśnie takie ryby najczęściej mieszkają w domowych akwariach. Mamy tutaj na myśli małe rybki, których maksymalna wielkość nie jest większa niż 5 centymetrów. Zazwyczaj takie rybki wolą stado w liczebności co najmniej sześciu sztuk. To będzie Twoje pierwsze wyzwanie, jeżeli chodzi o wybranie akwarium o odpowiedniej wielkości. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zagwarantować Twoim rybkom jak najlepsze warunki, to Twoje akwarium powinno mieć minimalną pojemność 30 litrów. Natomiast mniejsze akwaria doskonale sprawdzą się w hodowli mniejszych ryb albo krewetek słodkowodnych. Oczywiście, jeżeli masz wystarczającą ilość miejsca, to możesz kupić sobie z powodzeniem akwarium o większych rozmiarach. Możesz je postawić naprzeciwko kanapy w salonie, zamiast telewizora.  Wtedy Twoje rybki będą miały jeszcze więcej miejsca do pływania. W większym akwarium będziesz mógł również trzymać większą ilość rybek. Dzięki temu całe stado będzie o wiele bardziej szczęśliwe. W dodatku w większym akwarium o wiele prościej będzie Ci zachować równowagę biologiczną. Akwaria dla rybek możesz znaleźć w większość sklepów zoologicznych. Również w tych, które działają internetowo.

Akwarium

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie akwarium będzie odpowiednie dla większych rybek tropikalnych?

Wśród ryb tropikalnych są tylko i wyłącznie takie gatunki, które mają wielkość powyżej 10 centymetrów. Najważniejszymi przedstawicielami tego gatunku są ryby z rodziny pielęgnicowatych. Można tutaj wymienić na przykład takie gatunki jak: skalary, czy gourmi. Dla wygody funkcjonowania te ryby powinny mieć większe akwarium. Minimalna jego pojemność to 200 litrów. Na przykład skalary wolą wyższe akwaria, takie, które mają wysokość co najmniej 50 centymetrów.

back to menu ↑

Jakie akwaria będą dobrym wyborem dla bojowników?

Akwaria dla bojowników są niezwykle popularne, bo są przeznaczone tylko i wyłącznie dla jednej ryby. Mamy tutaj na myśli oczywiście bojownika. Dla tego rodzaju ryb możesz używać dowolnych akwariów o mniejszych rozmiarach. Maksymalna pojemność to 30 litrów. Czasami te akwaria są również nazywane bettariami.

back to menu ↑

Czym charakteryzują się krewetkaria?

Krewetkaria są to niewielkie akwaria o pojemności do 30 litrów. Są one odpowiednim rozwiązaniem  do pielęgnacji krewetek słodkowodnych. Krewetki te można hodować razem z małymi rybkami akwariowymi.

back to menu ↑

Ostatnia nasza propozycja to akwaria dla żółwi

Żółwie wodno-lądowe nie wymagają specjalnego terrarium, ale akwarium wyposażonego w elementy, które będą zastępowały wyspę dla żółwie. Do hodowli żółwia wystarczy Ci dowolne akwarium. Natomiast za wyspę może Ci posłużyć naturalny kamień lub wyspa zrobiona ze sztucznego materiału, na przykład z plastiku. Hodowla żółwi jest stosunkowo prosta.

back to menu ↑

Ranking akwariów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general