Jaki pokarm dla ryb akwariowych kupić?

Rybki akwariowe posiadają swoje żywieniowe preferencje. Jedne gatunki są drapieżne. Natomiast pozostałe wolą karmę wegetariańską. Zarówno dla jednych jak i dla drugich gatunków branża akwarystyczna przygotowała specjalne skomponowane pokarmy. Z tego poradnika zakupowego będziesz mógł się dowiedzieć, co możesz włączyć do jadłospisu dla swoich pływających przyjaciół. Doświadczeni akwaryści posiadają własne metody na karmienie rybek akwariowych. Wynikają one z bardzo wielu lat obserwacji oraz zwyczajnie z eksperymentowania. Człowiek też nie wie, co mu smakuje dopóki czegoś nie spróbuje. Jeżeli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna interesowanie się akwarystyką, to możesz oczywiście zapytać o radę swoich kolegów, którzy siedzą w temacie już od dłuższego czasu. Możesz też sprawdzić, co oferują poszczególni producenci. Ostatnią metodą naszym zdaniem najlepszą jest po prostu wnikliwe przeczytanie tego poradnika zakupowego.

Polecane pokarmy dla ryb akwariowych


back to menu ↑

Jakie są rodzaje pokarmów dla rybek akwariowych?

Dieta rybek akwariowych tak samo jak ludzi powinna być jak najbardziej urozmaicona. Wcześniej przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją karmy, oferowały przede wszystkim pokarmy opierające się na różnego rodzaju zbożach. Jednak nie jest to wystarczające dla rybek akwariowych w dzisiejszych czasach. Rybki akwariowe potrzebują również wielu składników odżywczych, białek, tłuszczy, witamin oraz minerałów. Opracowywane aktualnie bardzo różne rodzaje pożywienia są komponowane w taki sposób, żeby brać pod uwagę wszystkie potrzeby rybek akwariowych. Najważniejsze kryterium odnosi się do preferencji żywieniowych poszczególnych gatunków rybek akwariowych. Do wyboru masz następujące rodzaje pokarmów dla ryb: drapieżnych, mięsożernych, roślinożernych, oraz wszystkożernych. Bez względu na to, jakie gatunki rybek akwariowych będą zamieszkiwały w Twoim akwarium, to środowisko akwarystyczne wyróżnia kilka najważniejszych rodzajów karm: preparowane, liofilizowane, suszone oraz naturalne.

Rokarm dla rybek

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie cechy posiadają pokarmy dla rybek preparowane?

Bardzo często tego rodzaju pokarmy dla rybek akwariowych są przygotowywane ze składników naturalnych lub sztucznie wzbogacanych. Wyjątkowo długo utrzymują one swoje właściwości oraz termin przydatności do spożycia. Karmy preparowane mogą mieć bardzo różne postaci. Warto tutaj wymienić między innymi: płatki, granulki, tabletki, pałeczki. Najbardziej popularne są pokarmy płatkowe dla rybek akwariowych. Na samym początku swobodnie utrzymują się one na powierzchni wody. A później stopniowo nasiąkają wodą i powoli opadają na samo dno. Taka specyfika płatków dla rybek akwariowych powoduje, że bardzo dobrze nadają się one dla rybek żerujących zaraz przy tafli akwarium i w jego środkowych obszarach. Natomiast granulat jest przez bardziej doświadczonych hodowców rybek akwariowych uważany za bardziej wydajny niż omówione wcześniej płatki. Pokarm w granulacie może być pływający lub tonący. Zależnie od tego, dla jakich ryb akwariowych został przygotowany, żerujących tuż przy lustrze wody czy na samym dnie domowego akwarium.

Pokarm dla rybek

fot. AdobeStock


back to menu ↑

A jakie właściwości ma pokarm dla ryb akwariowych w tabletkach?

Tabletki możesz położyć na dnie albo przykleić do ścianki w akwarium. Są one odpowiednie dla ryb akwariowych, które mają konkretne i bardzo specyficzne nawyki żywieniowe, na przykład dla kirysków i dla glonojadów. Bardzo dużą zaletą tabletek jest możliwość ich położenia na wybranym przez Ciebie poziomie akwarium. W ten sposób dostosujesz miejsce karmienia do potrzeb poszczególnych gatunków. Natomiast pałeczki swoim wyglądem bardzo przypominają wodne żyjątka lub larwy owadów. Jednak nie zawsze. W takiej postaci były sprzedawane również pokarmy dla krewetek akwariowych. Pokarmy preparowane, poza zwykłymi składnikami odżywczymi, mogą mieć w sobie również naturalne barwniki, jak na przykład karoten, które poza prawidłowym rozwojem ryb gwarantują ich silne ubarwienie. Ostatni rodzaj to pokarm dla rybek liofilizowany. Stanowią one pewne połączenie pomiędzy karmą sztuczną a naturalną.

back to menu ↑

Ranking pokarmu dla rybek akwariowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general