Filtrowanie w akwarium jest jednym z najbardziej istotnych procesów, które w nim zachodzą. Filtrowanie reguluje funkcjonowanie całego zbiornika wodnego. Jaki filtr do akwarium będzie najlepszym rozwiązaniem? Który filtr akwariowy z pompką wybrać? Ile kosztują poszczególne filtry do wody? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w tym krótkim poradniku zakupowym.
- Polecane filtry do akwarium
- Jaką funkcję pełni filtr z pompką w akwarium?
- Jakie zadanie ma filtr w akwarium?
- W jaki sposób funkcjonują pompki powietrza oraz niewielkie filtry? Jak przebiegają procesy filtracji w domowym akwarium?
- Na czym polega filtracja mechaniczna wody?
- Ranking filtrów do akwarium: TOP 10
Polecane filtry do akwarium
back to menu ↑Jaką funkcję pełni filtr z pompką w akwarium?
Filtry akwarystyczne są bardzo ważnym elementem w każdym akwarium. Zazwyczaj początkujący akwaryści kupują filtry razem z akwarium. Zupełnie nie wiedzą, czy tego rodzaju pompki powietrza będą właściwie działały w ich zbiorniku wodnym. Tylko takie pompki będą Ci w stanie zapewnić poprawny ekosystem rybom, które sobie będą żyły w tym akwarium. Niestety często okazuje się, że pompa nie jest odpowiednia dla ryb, które ostatecznie będą w nim hodowane. Właśnie z tego względu przed wybraniem filtra do wody musisz zastanowić się nad tym, co będzie się znajdowało w Twoim akwarium i jakiego rodzaju zbiornik wodny kupić. Czy będzie on odpowiedni dla rybek akwariowych, czy typowo roślinny? Jeżeli już ustalisz, co takiego będzie docelowo znajdowało się w Twoim akwarium, to będziesz mógł oglądać niewielkie filtry i wreszcie dowiedzieć się, w jaki sposób one działają.
back to menu ↑Jakie zadanie ma filtr w akwarium?
Jego najważniejszą funkcją jest pozbywanie się substancji, które zanieczyszczają wodę. Dzięki temu organizmu, które zamieszkują w wodach akwarium, będą miały zagwarantowane optymalne warunki do życia oraz do rozwoju. Jeżeli filtr akwariowy będzie właściwy, to woda w zbiorniku wodnym będzie wręcz krystalicznie czysta. Niestety, ale czasami jest tak, że w akwarium nie ma nawet najmniejszego filtra do wody. To może spowodować, że woda zacznie nieprzyjemnie pachnieć i będzie miała nieładny kolor. Wszystko to za sprawą produktów przemiany materii, kurzu, resztek roślin, jak również produkowanego przez rybki akwariowe amoniaku. Jeżeli zbiornik wodny jest naturalny, to czyści się on zazwyczaj samodzielnie. Niestety, nawet najmniejszy sztuczny zbiornik wodny, na przykład domowe akwarium, nie będzie czyścić się sam. Właśnie z tego powodu niezbędny jest zakup porządnego filtra do wody. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika zakupowego, będziesz już doskonale wiedział, jaki filtr do wody jest Ci potrzebny.
back to menu ↑W jaki sposób funkcjonują pompki powietrza oraz niewielkie filtry? Jak przebiegają procesy filtracji w domowym akwarium?
Filtracja jest procesem, którego zachodzenie powoduje filtr do akwarium. Ten proces polega na oczyszczaniu oraz podmienianiu wody w zbiorniku wodnych. Mniej więcej co trzy tygodnie wymagana jest również podmiana około 30 procent wody. W ten sposób skutecznie rozrzedza się zanieczyszczenia, które przez ten czas uzbierały się w akwarium. Dzięki temu praca filtra będzie o wiele sprawniejsza i skuteczniejsza. Możesz to zrobić przy pomocy odmulacza, który likwiduje również brudy z dnia zbiornika wodnego, na przykład odchody oraz resztki pokarmu dla rybek akwariowych. Ogólnie rzecz biorąc filtrację wody możemy podzielić na trzy rodzaje.
back to menu ↑Na czym polega filtracja mechaniczna wody?
Chodzi w niej o wyłapywanie z wody zanieczyszczeń. Mamy tutaj na myśli takie zabrudzenia, które możesz z łatwością dostrzec gołym okiem. Zanieczyszczenia będą zatrzymywały się na przykład na wacie filtracyjnej lub na gąbce w filtrze. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wykorzystanie gąbki, to musisz mieć tę świadomość, że co jakiś czas powinieneś ją wymienić na nową lub bardzo dokładnie wyczyścić. Jest to niezwykle istotne z tego względu, że zanieczyszczenia mogą zablokować przepływ wody przez filtr. Jeżeli nie będziesz regularnie czyścił filtra w akwarium, to pompa może zwyczajnie przestać pracować. Filtracja mechaniczna jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, jednak zachowanie filtra w dobrym stanie wymaga naprawdę sporo pracy.
Możemy wyróżnić również filtrację biologiczną. Wielu akwarystów zgodnie uważa, że jest to najważniejszy rodzaj filtracji wody.
back to menu ↑Ranking filtrów do akwarium: TOP 10
No related posts.