Pomysł napowietrzania akwarium domowego jest tak stary jak sama akwarystyka. To do bąbelków rozpoczęła się cała znajomość cyklu azotowego, a co za tym idzie, znajomość potrzeb roślin i rybek akwariowych. Czy napowietrzanie w dzisiejszych czasach jest już niepotrzebne? Absolutnie nie. Pomimo tego, że technika akwarystyczna w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinęła, to natlenianie w postaci bąbelków jest bardzo ważne. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat własnego akwarium, to zachęcamy Cię do przeczytania innych naszych poradników. Natomiast w tym konkretnym poradniku zakupowym omówimy napowietrzacze.
Polecane napowietrzacze do akwarium
back to menu ↑Napowietrzanie akwarium nie jest jego natlenianiem
Napowietrzacz akwariowy nie jest czymś, co jest Ci absolutnie niezbędne. Jako dodatkowy element wyposażenia akwarium można go podłączyć w akwarium, w którym nie ma roślin akwariowych. Natomiast nie ma potrzeby uruchamiania go, gdy masz akwarium roślinne. Napowietrzanie akwarium nie jest równoznaczne z natlenianiem wody. Napowietrzanie jak sama jego nazwa wskazuje jest wykonywane za pomocą powietrza, a do natleniania wykorzystuje się tylko i wyłącznie tlen. Jest to wbrew pozorom bardzo duża różnica. Napowietrzenie wprawia wodę w ruch. Dzięki temu natlenianie jest o wiele łatwiejsze. Ryby nie mogą wykorzystywać do oddychania bąbelków o tak dużej wielkości, że są one widoczne gołym okiem. Jest to po prostu logiczne. Zadaniem tych bąbelków jest wytrącanie z wody dwutlenku węgla. Może to być dla akwarium bardziej lub mniej korzystne. W chwili, gdy mamy akwarium roślinne, które wymaga wykorzystania bardzo dużych ilości azotu, to będzie to spowalniało tempo wzrostu roślin. Bez pompki rośliny rosną zdecydowanie szybciej. W chwili, gdy roślin jest niewiele lub masz duże przerybienie w zbiorniku, to powinieneś się zdecydować na napowietrzanie. Dwutlenek węgla, który powstaje tam w większych ilościach będzie za sprawą napowietrzania skutecznie wyrzucany.
back to menu ↑Jakiego rodzaju napowietrzacze do akwarium są niezawodne?
Napowietrzanie nie musi się brać tylko i wyłącznie z pompki. Z filtrem możesz mieć wylot, który w dodatku jest odpowiedzialny za napowietrzanie wody. Musisz tutaj również zwrócić szczególną uwagę na system, ponieważ będzie on w takim samym stopniu wypychał dwutlenek węgla jak pompka. Pompka napowietrzająca może się różnić zależnie od jej producenta Ceny zaczynają się od 30 złotych do nawet 200 złotych za napowietrzacz jedno wyjściowy. Różnica polega tutaj na jakości obudowy, membrany, oraz na mocy pompki. Każda pompka akwarystyczna napowietrzająca funkcjonuje na takiej samej zasadzie. Powietrze jest sprężane przez membranę oraz wypychane wężykiem elastycznym. Musisz go podłączyć do kamienia napowietrzającego. Umieść go w domowym akwarium. Dzięki niemu powietrze zamieni się w niewielkie bąbelki pod wodą. Kamień nie jest jedynym sposobem, żeby skutecznie natlenić Twoje akwarium. Możesz wykorzystać w tym celu również kurtyny, dyfuzory ceramiczne, panele oraz kostkę drewna lipowego. Musisz jednak uważać, żeby nie stworzyć z Twojego akwariów wirówki dla rybek akwariowych, bo będzie nieszczęście.
back to menu ↑Dlaczego ceny pompek akwariowych się tak bardzo różnią między sobą?
Różnica w cenie pompek wynika przede wszystkim z jakości wykonania i co za tym idzie, również z komfortu ich użytkowania. Bardziej kosztowny napowietrzacz akwariowy jest o wiele lepiej tłumiony oraz pracuje o wiele ciszej niż tańszy. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim modele jedno wyjściowe. Musisz również przez cały czas kontrolować, czy pompka akwariowa nie została zalana przez wodę. Właśnie dlatego musisz zastosować zawór przeciw zwrotny. Gdy pompka się przypadkowo wyłączy, to zahamuje on wodę, która wypływa z akwarium. Inną metodą jest zamocowanie pompki powyżej tafli wody. Wtedy będziesz miał gwarancję, że Twoja pompka będzie przez cały czas sucha. W niektórych akwariach domowych można również zastosować system odwróconej osmozy. Życzymy Ci powodzenia w wybraniu jak najlepszego urządzenia do napowietrzania Twojego akwarium.
back to menu ↑Ranking napowietrzaczy do akwarium: TOP 10
No related posts.