Czy warto zainwestować w meble ogrodowe z technorattanu?

W ostatnich latach w przydomowych ogródkach albo na balkonach można coraz częściej dostrzec meble ogrodowe zrobione z tak zwanego technorattanu. Wyglądają one bardzo nowocześnie i elegancko. Dzięki temu na głowę biją one nieestetyczne i mało ciekawe, dające przygnębiające wrażenie meble z plastiku. Z uwagi na łatwość pielęgnacji meble z technorattanu z każdym rokiem stają się coraz większą konkurencją dla tradycyjnych mebli ogrodowych. Mamy tutaj na myśli między innymi wymagające systematycznej konserwacji meble rattanowe albo drewniane meble ogrodowe, które również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co to jest technorattan? Jakie ma zalety? Co sprawia, że ten materiał stał się aż tak popularny? Jakie ma najważniejsze cechy? W tym poradniku zakupowym przedstawimy plusy zastosowania rattanu syntetycznego w Twoim ogrodzie.

Polecane meble ogrodowe z technorattanu


back to menu ↑

Czym jest technorattan?

Technorattan to syntetyczny materiał imitujący plecionkę naturalnego rattanu. Jest on wyplatany z pojedynczych pasków produkowanych z wysokiej jakości włókien polietylowych, czyli HPDE albo z poliuretanu. Z uwagi na przeznaczenia do użytku na zewnątrz w produkcji technorattanu stosuje się również dodatki zwiększające jego odporność na promieniowanie UV, elastyczność oraz wytrzymałość. Technorattan czasami nazywa się również ekorattanem, rattanem syntetycznym, PE rattanem oraz sztucznym rattanem.

Technorattan

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są typy technorattanu?

Firmy produkujące technorattan mają z swojej ofercie różnego rodzaju plecionki, które różnią się między sobą nie tylko przekrojem, kolorem, rodzajem wykończenia, ale również ceną. Dla wyjaśnienia dodamy jeszcze, że na rynku jest dostępny technorattan gładki oraz technorattan szczotkowany. Możemy wyróżnić trzy najważniejsze rodzaje plecionki technorattanowej. To znaczy: płaską, półokrągłą i okrągłą. Pierwszy rodzaj, czyli technorattan płaski, jest wyplatany ze spłaszczonych włókien polietylenowych albo poliuretanowych. Mogą one różnić się od siebie szerokością i grubością. Wytwarza się z nich produkty najbardziej atrakcyjne cenowo. To najbardziej popularne meble na rynku, jeżeli chodzi o technorattan. Do ich wyprodukowania wykorzystuje się najmniej materiału. Natomiast samo wyplatanie jest wyjątkowo szybkie. Wśród  produktów technorattanowych premium bardzo często pojawiają się meble ogrodowe z technorattanu półokrągłego. O wiele lepiej imituje on naturalny rattan, zarówno jeżeli chodzi o jego kształt, jak i samo wykończenie. W dodatku, dzięki zastosowaniu większej ilości polietylenu albo poliuretanu meble z technorattanu półokrągłego są o wiele bardziej wytrzymałe niż meble z technorattanu płaskiego. Ostatnia kategoria to modele wyplatane z technorattanu okrągłego. Są one najdroższe oraz najbardziej luksusowe. Takie meble ogrodowe z syntetycznego rattanu naprawdę każdy chciałby mieć i siebie. Są one właściwie barwione i wykończone, na przykład za pomocą szczotkowania. W największym stopniu przypominają one naturalny rattan. Mogą imitować również naturalną wiklinę albo włókna tworzone z liści hiacynta wodnego albo z trzciny wodnej.

Technorattan

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie meble z technorattanu są dostępne na rynku?

Prawdziwy technorattan jest standardowo wyplatany na metalowym stelażu zrobionej ze stali lub z aluminium. Stal może być malowana albo ocynkowana. Natomiast aluminium również może być malowane lub niepowlekane. Zazwyczaj z takiego technorattanu tworzy się meble ogrodowe, donice, leżaki, skrzynie do przechowywania w bardzo wielu rozmiarach, rodzajach oraz kolorach. Najbardziej popularnymi meblami ogrodowymi z technorattanu są zestawy wypoczynkowe. To znaczy kanapy, fotele i stoliki kawowe na taras z rattanu. Równie chętnie kupowane są zestawy jadalne z technorattanu. Mamy tutaj na myśli stół i krzesła ogrodowe wyplatane ze sztucznego rattanu. Oba te rodzaje mebli ogrodowych z technorattanu zazwyczaj są uzupełniane o pokryte odporną na wilgoć poduchy na siedziska i oparcia. Stoły z technorattanu zazwyczaj mają szklaną taflę. W ofercie producentów czasami będziesz mógł znaleźć również leżaki z technorattanu, ławki z syntetycznego rattanu oraz skrzynie do przechowywania ze sztucznego rattanu.

back to menu ↑

Ranking mebli ogrodowych z technorattanu: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general