Hamak na balkon – jaki wybrać?

Hamak jest bardzo mocno kojarzony z relaksem i z odpoczynkiem. Gdy rozwiesisz go na tarasie albo na balkonie, to będzie się bardzo dobrze nadawał do tego, żeby po prostu w nim poleżeć. Możesz jednocześnie poczytać sobie książkę, posłuchać jak ptaki śpiewają oraz cieszyć się tym, że możesz wreszcie odpocząć. Pomożemy Ci wybrać hamak, który będzie się nadawał zarówno na balkon, jak i na taras. Taki hamak z powodzeniem zastąpi leżak na balkon. Hamak jest podłużną, wytrzymałą tkaniną lub siatką rozpiętą pomiędzy dwoma punktami podparcia, na przykład ścianami, wmurowanymi słupkami. Hamak może być również zawieszony na stelażu, zamocowany linkami, łańcuchami albo specjalnymi mocowaniami. Poza hamakami klasycznymi, możesz spotkać również bardzo proste w montażu oraz w obsłudze hamaki-fotele oraz leżanki. Możesz je zawiesić lub ustawić na werandzie, na balkonie albo na przestronnym tarasie. Mogą Ci one służyć do odpoczynku, a jednocześnie będą stanowiły doskonałą dekorację. Wygodne, wyprodukowane z kolorowych i przyjemnych w dotyku materiałów hamaki na balkon, mogą Ci zaoferować odprężenie. Pomogą Ci w zrelaksowaniu ciała i umysłu.

Polecane hamaki na balkon


back to menu ↑

Jaki rozmiar powinien mieć hamak na balkon?

Zanim kupisz hamak na balkon, to powinieneś zastanowić się na tym, kto będzie go użytkował, gdzie go zamontujesz oraz w jaki sposób, w jakim celu go kupujesz i jak często będziesz go używał. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępne są hamaki w bardzo różnych rozmiarach. Mogą one służyć jednej osobie, całej rodzinie albo dzieciom. Gdy wybierasz hamak na balkon, to postaraj się dopasować jego długość oraz szerokość do osób, które będą w nim odpoczywały. Najlepsza szerokość hamaka dla osoby dorosłej to od 1,3 do 1,5 metra. Długość nie może być mniejsza niż 3,5 metra. Natomiast w przypadku dzieci szerokość hamaka na balkon powinna wynosić mniej więcej około 1,2 m, a długość 2,5 m. Wielkość hamaka na balkon na wpływ na komfort jego użytkowania.

Hamak na balkon

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Skąd w ogóle wzięły się hamaki?

Hamak w przeszłości był nazywany siecią rybacką. Wykonywany był ręcznie przez tubylców z Karaibów oraz z Ameryki Południowej. Na początku hamaki były wyplatane z włókien drzewnym. Z upływem czasu włókna drzewne zostały wyparte przez sizalem, czyli twarde oraz niezwykle wytrzymałe tworzywo otrzymywane tylko z jednego gatunku agawy. Hamaku były stosowane przez żeglarzy już w czasach wypraw Krzysztofa Kolumba. Były uznawane za najbezpieczniejsze i najzdrowsze miejsce do nocnego odpoczynku. To prawda, w hamaku śpi się doskonale. Odpoczywa również.

Hamak na balkon

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak zamocować na balkonie klasyczny hamak rozwieszany?

Wybór tradycyjnego hamaka jest zależny od ilości miejsca, jakie masz na balkonie albo na tarasie. Hamaki tego rodzaju mogą być rozwieszone na wytrzymałych elementach konstrukcyjnych. Mamy tutaj na myśli na przykład słupy podtrzymujące zadaszenie tarasu montowane przy użyciu solidnych mocowań. Zależnie od wariantu montaż hamaka na balkon będzie polegał na wkręceniu haków w słupki, ściany, sufit lub inne stabilne konstrukcje z zachowaniem właściwej odległości oraz przywiązaniu do nich linek. Jeżeli mocujesz hamak na balkon na ścianie, to najpierw bardzo dokładnie sprawdź jej grubość, dopasuj głębość wiercenia otworów oraz długość kołków. Minimalna głębokość otworów w betonie to 10 centymetrów. Natomiast w słabszych ścianach jest to 15 centymetrów. Maksymalna głębokość to 20 centymetrów. Otwory w ścianie musisz wywiercić pod kątem 15 do 25 stopni w dół. W betonowej ścianie musisz zamontować kotwę stalową z oczkiem. Jeżeli ściana jest wyprodukowana z pustaka, to możesz zastosować kołnierz i kotwę chemiczną, a później zamontować stalowy wkręt oczkowy. Na koniec musisz zaczepić karabińczyki o oczka i na nich zawiesić hamak na balkonie. Hamak musi być zawieszony od 80 do 100 centymetrów nad podłożem albo 150 centymetrów. Jeżeli hamak na balkon ma średnią wielkość, jest jednoosobowy albo dwuosobowy to bierzesz pod uwagę tę pierwszą wysokość, a gdy jest to hamak rodzinny, to tę drugą. Odległość między punktami podporowymi powinna wynosić nie mniej niż od 3 do 4 metrów.

back to menu ↑

Ranking hamaków na balkon: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general