Donice ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

Chyba Ty również powoli przyzwyczaiłeś się już do tego, że na rynku jest po prostu gigantyczna ilość doniczek ogrodowych. Tak samo dużo jest różnego rodzaju akcesoriów do nich. Swobodnie możesz wybierać spośród różnych kształtów, materiałów, wzorów, modeli, zastosowań oraz technologii. Czasami jednak właśnie przez taki wybór możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiednich dla Ciebie doniczek ogrodowych. Doniczki ogrodowe będą bardzo dobrze komponowały się z Twoim ogródkiem. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby przy wyborze materiału, z którego są zrobione doniczki ogrodowe, brać pod uwagę ich wytrzymałość, preferencje roślin i przeznaczenie.

Polecane donice ogrodowe


back to menu ↑

Jakie rodzaje donic ogrodowych są najpopularniejsze?

Bardzo popularne są w szczególności doniczki drewniane, ceramiczne i plastikowe. Musisz mieć również świadomość, że niektóre rośliny mogą być nieodpowiednie do konkretnych modeli doniczek ogrodowych. Na przykład z powodu zbyt małego dostępu do systemu korzeniowego. To tak jakby człowiek przez cały czas musiałby chodzić w za małych ubraniach. Na pewno nie sprawiałoby to mu przyjemności. Styl doniczek ogrodowych powinieneś wybrać pod kątem architektury samego ogrodu. Jeżeli chcesz taką doniczkę ogrodową umieścić na drewnianym tarasie, to najlepszym wyborem będzie zakup doniczki drewnianej. Będzie ona idealnie pasowała do otoczenia, na przykład do drewnianych mebli ogrodowych.

Doniczki ogrodowe

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Z jakiego materiału powinny być wykonane doniczki ogrodowe?

Gdy wybierasz donicę ogrodową, to powinieneś uwzględniać przy tym nie tylko aspekt wizualny, ale również praktyczny. Najważniejsze znaczenie ma tutaj materiał oraz jego jakość. Gdy wybierzesz je odpowiednio, to nie będziesz miał problemu z doniczkami ogrodowymi. Nie będziesz musiał ich wymieniać po roku albo nawet po paru miesiącach. Co więcej, warto jest się zastanowić na tym, jaką roślinę chcesz umieścić w konkretnej doniczce ogrodowej. Materiał z którego jest zrobiona doniczka ogrodowa oraz gatunek rośliny określają to, czy będziesz mógł dane kwiaty trzymać na zewnątrz, czy na zimę lepiej będzie je przenieść do pomieszczenia, w którym panuje wyższa temperatura. Niektóre modele doniczek ogrodowych mają dodatkowo zaimpregnowany materiał, który skutecznie chroni rośliny przed mrozem. Nie każda ziemia jest odpowiednia do każdej rośliny. Kwiaty mają swoje indywidualne upodobania. Dlatego stosuje się różne typy gleb do różnych roślin. Najbardziej popularne przez cały czas są doniczki ogrodowe z tworzyw sztucznych. Nie tylko z uwagi na ich niezwykle atrakcyjną cenę. Bardzo dobrze takie doniczki ogrodowe sprawdzą się w pomieszczeniach. Będą odpowiednie również do rozsadzania roślin. Gdy będziesz miał taką potrzebę, to możesz w prosty sposób wywiercić w nich otwory do odprowadzania wody. Tego rodzaju doniczki ogrodowe mogą Ci służyć znakomicie jako wkład do pozostałych rodzajów donic. Takie rozwiązanie zmniejsza ich najważniejszą wadę, która polega na tym, że będąc lekkimi nieustannie wymagają odpowiedniego dociążenia.

Doniczki ogrodowe

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy warto wybrać doniczki ogrodowe z gliny?

Doniczki ogrodowe gliniane kojarzą się z rustykalnymi klimatami. Wiele osób nie wyobraża sobie swojego ogrodu bez właśnie takich doniczek. Doniczki ogrodowe gliniane saute albo pokryte ceramiką są ozdobą samą w sobie. Bardzo dobrze komponują się z różnymi roślinami. Nie mamy tutaj jednak na myśli tylko i wyłącznie strony estetycznej. Taka doniczka gliniana ogrodowa zapewnia wspaniały klimat do rozwoju roślin. Bardzo dobrze gospodaruje wilgocią oraz przepuszcza powietrze. Doniczki ogrodowe gliniane przez swoje porowate ściany bardzo dobrze przepuszczają powietrza aż do samych korzeni rośliny. Najbardziej polecamy terakotę, która jest bardzo wytrzymała na minusowe temperatury. Gdy decydujesz się na zakup doniczek ogrodowych drewnianych, to koniecznie musisz pamiętać o właściwej impregnacji samego drewna. Dzięki temu doniczki ogrodowe będą miały dłuższą żywotności. Folia podziurkowana znajdująca się na dnie w dodatkowy sposób zabezpieczy roślinę i doniczkę przed przedwczesnym gniciem. Doniczki drewniane wyprodukowane z gatunków egzotycznych posiadają większą wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

back to menu ↑

Ranking donic ogrodowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general