Jakie są wady i zalety donic ceramicznych?

Musimy uczciwie przyznać, że donice ceramiczne znowu zaczęły być modne. Posiadają one bardzo wiele zalet. Można je w bardzo prosty sposób aranżować, będą Ci służyły przez lata, a Twoje rośliny zdecydowanie odżyją. W tym poradniku zakupowym przedstawimy Ci plusy i minusy donic ceramicznych. Dowiesz się również, jak wybrać odpowiedni do Twojego ogrodu model. Jeszcze kilka lat temu nikt nie chciał mieć w swoim ogrodzie donicy ceramicznej. Tego rodzaju donice zostały skutecznie zastąpione przez masowo produkowane oraz słabej jakości doniczki z tworzywa sztucznego. Oczywiście królował plastik. Zresztą pewnie doskonale to znasz, bo sam w tamtym okresie pewnie kupowałeś do swojego ogrodu meble plastikowe. Wtedy praktycznie wszyscy właściciele ogrodów uważali, że donice ceramiczne są przeżytkiem i tak pozostanie już na zawsze. Jak sam widzisz historia bardzo lubi się powtarzać. Obecnie przedmioty z ceramiki w domu i w ogrodzie są absolutnym must- have. W dodatku asortyment donic ceramicznych jest tak ogromny, że możesz wybierać zarówno wśród donic w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Donice ceramiczne mają bardzo wiele dodatkowych atutów, które mają bezpośredni wpływ na rozwój roślin, które w nim zostaną przez Ciebie posadzone.

Polecane donice ogrodowe ceramiczne


back to menu ↑

Jakie zalety i wady mają donice ogrodowe ceramiczne?

Donice z ceramiki posiadają pewien pozytywny wpływ na rośliny. Jest to przydatne zarówno jeżeli chodzi o uprawę doniczkową w domu, jak i ogrodową. Donice ogrodowe z ceramiki nie powodują przegrzewania się korzeni roślin, które w nich są posadzone. Dodatkowo w doniczkach ceramicznych podłoże nie wysycha nawet podczas upałów. Ceramiczna doniczka potrafi w pewien sposób również ochronić posadzone w niej rośliny przed zimnem. Doniczki ceramiczne bardzo dobrze zachowują wilgoć i są stabilne termicznie. Każda donica ceramiczna musi mieć otwory w dnie. Jeżeli wybrany przez Ciebie model doniczki nie posiada tego rodzaju otworów, to musisz je zrobić samodzielnie. Jednak musisz być przy tej czynności wyjątkowo ostrożny. Możesz je na przykład nawiercić. Jeżeli jest to trudne, to donice możesz potraktować jako osłonki. Pomiędzy donicą ceramiczką a doniczką, w której została posadzona roślina, możesz usypać dodatkową warstwę drenażową, na przykład ze żwiru.

Doniczki ceramiczne

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy doniczki ceramiczne ogrodowe są bardzo ciężkie?

Doniczki ceramiczne ogrodowe są dużo cięższe od donic z tworzywa sztucznego, na przykład z technorattanu. Czasami są również cięższe niż doniczki ogrodowe z metalu. Z pewnością doniczki ceramiczne są lżejsze niż donice wykonane z materiału gabionowego oraz z betonu ozdobnego. Ich duży ciężar jest zarówno ich zaletą jak i wadą. Gdy doniczki ceramiczne ogrodowe stoją na przykład na balkonie albo w ogrodzie, to są mniej narażone na przewrócenie się. W domu trudno jest je strącić na przykład z parapetu. Jednak wadą w przypadku tych doniczek może być fakt, że sadzenie w nich nowych roślin i ich przenoszenie może być bardzo dużym problemem dla niektórych osób, na przykład dla kogoś, kto ma problemy z kręgosłupem. Tak ciężką doniczkę ceramiczną również o wiele łatwiej jest upuścić i potłuc.

back to menu ↑

Jak wybrać doniczki ogrodowe ceramiczne na zewnątrz?

W przypadku doniczek ogrodowych, które na co dzień będą stały na zewnątrz, to powinieneś konieczne sprawdzić ich odporność na działanie minusowych temperatur. Musisz wiedzieć również o tym, że rośliny w pojemnika i tak będziesz musiał osłaniać lub przenosić do pomieszczenia zanim nadejdą pierwsze mrozy. W przeciwnym razie nie przetrwają one zimy. Doniczki ogrodowe ceramiczne są niezwykle odporne na ścieranie oraz na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Niestety ich największym wrogiem są różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Musisz bardzo uważać przy ich przenoszeniu oraz przy przesadzaniu roślin.

Doniczki ceramiczne

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak dopasować doniczkę ceramiczną ogrodową do konkretnej rośliny?

Najistotniejszym kryterium wyboru jest oczywiście wielkość donicy. Zazwyczaj producenci podają pojemność, średnicę oraz wielkość donicy. Im mniejsza roślina, tym mniejszą doniczkę ceramiczną ogrodową powinieneś wybrać.

back to menu ↑

Ranking donic ogrodowych ceramicznych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general