Jakie doniczki na zioła warto wybrać?

Pewnie tak jak większość ludzi piłeś chociaż raz w życiu syrop ziołowy albo jadłeś pyszny obiad z ziołami, na przykład spaghetti z oregano i bazylią. Pewnie jeszcze do dziś możesz sobie szybko przypomnieć wspaniały smak i aromat ziół. Warto zrobić sobie taki ogródek ziołowy w swoim domu. Domowa albo balkonowa uprawa ziół nie jest najtrudniejszym wyzwaniem. Musisz się tylko zatroszczyć o odpowiednią temperaturę oraz nawodnienie. Zwróć również uwagę na odpowiednie doniczki ogrodowe, w których zioła będą sobie swobodnie rosły i pięknie wyglądały.

Polecane doniczki na zioła


back to menu ↑

Jak uprawiać tymianek i bazylię?

Uprawa tymianku pospolitego w doniczce przyczynia się do wytwarzania się specyficznego zapachu. Jak pewnie wiesz zioło to jest stosowane w medycynie do leczenia górnych dróg oddechowych. Może stanowić ono również przyprawę do wielu dań, w szczególności mięsnych. Dużo częściej od tymianku na parapetach w kuchni możesz zobaczyć bazylię pospolitą, która należy do grupy roślin jednorocznych. Bazylia ma niezwykle korzystny wpływ na działanie organizmu. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim układ trawienny oraz nerwowy. Tak samo jak tymianek nie jest to drogie zioło. To sprawia, że bez obaw możesz ją kupić. Jej zakup nie nadwyręży Twojego portfela. Bazylia bardzo ładnie będzie się prezentowała na każdym parapecie. Uprawa tymianku lub bazylii w warunkach domowych nie jest wcale trudna. Jednak musisz kupić doniczki, które będą miały średnicę większą niż 10 centymetrów. W zasadzie tymianek lub bazylia wyróżniają się stosunkowo krótkimi korzeniami. Jednak za płytka doniczka ceramiczna może okazać się mało funkcjonalna. W dodatku o wiele lepiej sprawdzą się doniczki ceramiczne niż doniczki plastikowe.

Doniczki na zioła

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak hodować melisę w domu?

Następnym przykładem dość często uprawianego zioła w doniczkach jest melisa. Jest ona pomocna nie tylko na bóle głowy, ale może również zmniejszać stany lękowe. W przeciwieństwie do tymianku lub bazylii melisa ma trochę inne wymagania w odniesieniu do doniczek. Muszą one być dwa razy wyższe. Powinny mieć około 20 centymetrów. Bierze się to przede wszystkim z innego systemu korzeniowego, który wyróżnia tego rodzaju zioło. Melisa może mieć korzenie, które są dłuższe nawet niż 30 centymetrów. Wiąże się to z koniecznością zakupu o wiele wyższej doniczki.

back to menu ↑

Co możemy Ci zaproponować na początek?

Nie polecamy zostawiać ziół w plastikowych doniczkach. Mamy tu na myśli te doniczki, w których kupiłeś rośliny. Najlepiej przesadź je do nowych, lepszej jakości doniczek wykonanych z tworzywa sztucznego. Plastikowe pojemniki będą bardzo dobrym wyborem w przypadku ziół, które potrzebują większej wilgotności podłoża. Możemy tutaj wymienić na przykład melisę, estragon albo miętę. Najlepszym rozwiązaniem dla ziół, które preferują bardziej suche gleby, na przykład dla tymianku i majeranku, będą doniczki ogrodowe ceramiczne. Mają one naturalnie tworzące się pory, przez które ucieka część wody, dobrze utrzymują ciepło podłoża. Doniczki ceramiczne swoim kształtem oraz wielkością są podobne do początkowych doniczek plastikowych. Dzięki temu na samym początku uprawy ziół w domu nie będziesz musiał się martwić koniecznością zakupu dodatkowej ziemi. Nie będziesz miał również problemów z przesadzeniem roślin.

Doniczki na zioła

fot. AdobeStock

Zioła, które mają długie, pokładające się pędy. Takie jak na przykład tymianek albo cząber bardzo dobrze będą się prezentowały w wiszących doniczkach. Możesz je podwiesić zarówno w Twoim mieszkaniu, jak i na balkonie. Zachwycająco będą wyglądały zioła umieszczone w bardzo niestandardowych doniczkach, na przykład w kaloszach, w konewce albo w niewielkim wiaderku. W wnętrza w stylu rustykalnym bardzo dobrze będą pasowały doniczki i kosze z wikliny. Ze względu na to, że w kuchni możesz uprawiać kilka rodzajów ziół, powinieneś pomyśleć o specjalnych zestawach doniczkowych. Zioła najlepiej posadź w samodzielnych doniczkach ceramicznych. Pod nim postaw większą podstawkę. Doniczki w białym kolorze z opisem ziół na wspólnej podstawce na pewno sprawią, że w Twojej kuchni zrobi się bardziej domowo i przytulnie.

back to menu ↑

Ranking doniczek na zioła: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general