Biokominek – jaki wybrać?

Biokominki od jakiegoś czasu są niezwykle popularne. Wynika to z ich zalet dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych. Taki biokominek jest doskonałą jesienną dekoracją, na przykład w sypialni albo w salonie. Jednak jest wiele osób, którym po prostu nie podobają się biokominki. Częściowo wynika to z ich właściwości. Jednak czasami jest tak, że dana osoba po prostu wybrała dla siebie nieodpowiedni model. Dzięki naszemu poradnikowi zakupowemu, Ty nie popełnisz takiego błędu. Jak wybrać najlepszy biokominek? Z chęcią Ci w tym pomożemy.

Polecane biokominki


back to menu ↑

Czym jest biokominek?

Biokominek to specjalny rodzaj kominka, który jest zasilany biopaliwem. To znaczy etanolem. Zarówno wielkość, jak i budowa biokominków mogą się od siebie w bardzo dużym stopniu różnić. Dlatego właśnie te kominki mogą mieć bardzo różne funkcje. Najmniejsze biokominki mogą być tylko i wyłącznie interesującą dekoracją. Natomiast większe biokominki mogą pełnić funkcję uzupełniającą dla posiadanego już przez Ciebie systemu grzewczego. Z uwagi na wyjątkowo wysoką cenę bioetanowi raczej nie można go używać zamiast tradycyjnych materiałów opałowych.

Biokominek

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie są korzyści z posiadania biokominka?

Tak naprawdę biokominek może mieć dwie funkcje. Możesz go traktować jako tylko i wyłącznie element dekoracyjny. Możesz również wykorzystywać go jako dodatkowe źródło ciepła. W tej drugiej sytuacji też powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego walory estetyczne. Biokominek możesz używać nawet wtedy gdy nie ma on własnego systemu wentylacyjnego. Dlatego często stosuje się go do dogrzewania pomieszczeń jesienią albo wiosną. Letnie wieczory są również odpowiednie do odpalenia sobie biokominka. Nie zawsze są upalne. Czasami aż chce się sięgnąć po ciepły koc. Biokominki mają jeszcze jedną dodatkową zaletę. Jeżeli odpowiednio dobierzesz go do swoich indywidualnych potrzeb i postawisz go we właściwym miejscu, to oprócz ciepła, możesz uzyskać z niego całkiem sporo światła. Niestety pewnie nie dasz rady poczytać sobie przy nim książki, ale biokominek wprowadzi do pomieszczenia romantyczną i przytulną atmosferę. Takie miękkie, łagodne światło jest przyjazne również dla zmęczonych oczu.

Biokominek

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są rodzaje biokominków?

Od razu uprzedzimy Cię, że po prostu nie ma możliwości stworzenia pełnej i zamkniętej listy rodzajów kominków. Wynika to stąd, że jest ich tak dużo, że nawet nie można ich podzielić rozsądnie na kilka grup. Dlatego poniżej opiszemy różne rodzaje biokominków, które są zgodne z rozmaitymi podziałami. Mamy nadzieję, że taka skrócona klasyfikacji biokominków, pomoże Ci w wybraniu najlepszego modelu dla Ciebie, ze sklepowej półki. Pierwszy rodzaj to biokominek dekoracyjny. Tak naprawdę jest on dobry praktycznie dla każdego. Natomiast standardowe biokominki ozdobne posiadają również dekoracyjne paleniska, które są zrobione z estetycznie wykończonych materiałów. Możesz je z powodzeniem postawić na stoliku albo na ławie. Tego rodzaju biokominek nigdy nie jest duży. Może właśnie dlatego nazywa się je biokominkami dekoracyjnymi. Na pewno nie są to kominki, które byłyby w stanie dogrzać nawet bardzo małe pomieszczenie. Biokominki dekoracyjne bardzo często są produkowane ze stali albo mają elementy szklane. Kolejny rodzaj to biokominki do zabudowy. Najczęściej mają one już całkiem duży rozmiar. Jego zadaniem jest zastąpienie tradycyjnego kominka na drewno. Właśnie dlatego nie wszystkie jego powierzchnie są wykończone w taki sam sposób, na przykład przód kominka może być bardzo dekoracyjny, a jego pozostałe części już niekoniecznie. W środku takich biokominków w środku zazwyczaj jest miejsce na położenie w nich dekoracji, na przykład kamieni. Te biokominki są używane tylko i wyłącznie w systemach zabudowy. Trzeci już rodzaj biokominków to biokominki  z szybą. Trudno jest tu mówić o jednym konkretnym typie. Szyba może przecież występować zarówno w kominkach do zabudowy, jak i w modelach wolno stojących. Szyba może mieć dwie bardzo ważne funkcje. Chroni płomień przed przypadkowym zdmuchnięciem i sprawia, że cały biokominek wygląda o wiele bardziej estetycznie.

back to menu ↑

Ranking biokominków: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general