Jaki kominek wybrać?

Bardzo duże znaczenie przy wybieraniu typu kominka ma to, jak często zamierzasz go używać. Może on być tylko i wyłącznie jesienną dekoracją albo być okazjonalny lub najważniejszym źródłem ciepła w Twoim mieszkaniu. Zgodnie z obowiązującym prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu. Dodatkowo budynek powinien być wyposażony w innego rodzaju urządzenie grzewcze, na przykład kocioł, pompę ciepła lub grzejniki elektryczne.

Polecane kominki


back to menu ↑

Jakie są rodzaje kominków z paleniskiem otwartym?

Kominki otwarte można spotkać standardowo w postaci elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Bardzo rzadko używa się ich jako źródła ciepła. Skuteczność grzewcza tego rodzaju kominków jest naprawdę bardzo mała, z uwagi na wyjątkowo duże straty ciepła, które uchodzi razem z dymem przez komin. Kominek przekazuje ciepło głównie przez promieniowanie. Od tego jak jest uformowana komora spalania w bardzo dużym stopniu jest zależne ukierunkowanie strumienia ciepła. W czasie stawiania kominka powinieneś przestrzegać pewnych zasad, które zagwarantują Ci bezproblemowe jego działanie. Komora spalania i okap muszą być wymurowane z cegieł albo z płytek szamotowych. Natomiast nachylenie tylnej ścianki powinno tworzyć razem z okapem gardziel, która przyspiesza przepływ spalin. W okapie instaluje się szybek. Umożliwia on zamknięcie wlotu do komina, w chwili gdy akurat nie korzystasz z kominka. Szyber hamuje również utratę ciepła i wnikanie zapachu spalenizny do domu. Szczególnie często zdarza się to latem, gdy mamy do czynienia ze wstecznym ciągiem kominowym. Kominek otwarty powinieneś również posiadać przestawny ekran, który będzie dodatkowo zapobiegał rozprzestrzenianiu się iskier oraz wypadaniu palącego się drewna. Regulowanie intensywności ogrzewania polega na dozowaniu właściwej ilości opału i przymykaniu szybra na wylocie do komina.

Kominek

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czym charakteryzują się kasety kominkowe?

Jeżeli z upływem czasu jednak uznasz, że kominek otwarty nie jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, to zawsze możesz go przerobić na kominek zamknięty, który ma o wiele lepszą efektywność grzewczą. W dodatku nie musisz takiego kominka całkowicie rozbierać. Wystarczy, że dokupisz do niego kasetę kominkową i wstawisz ją do komory spalania. Możesz również zamówić kasetę kominkową na wymiar. Wtedy będzie ona perfekcyjnie dopasowana do już posiadanego przez Ciebie kominka. Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, to kasety kominkowe różnią się od wkładów kominkowych tym, że posiadają dodatkowy płaszcz z blachy, który otacza komorę spalania i wylot ciepłego powietrza nad drzwiczkami wsadowymi. Kasety kominkowe mogą być ten wyposażone w wentylator intensyfikujący przepływ powietrza. Dzięki temu możliwe jest rozprowadzanie ciepła do pozostałych pomieszczeń, które znajdują się w Twoim domu. W takiej sytuacji rury znajdują się w środku kominka. Ze względu na to, że część dymowa starego kominka jest ta sama co wcześniej to niezwykle ważne jest dokładne uszczelnienie frontu w otworze paleniska.

Kominek

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie są rodzaje kominków z wkładem kominkowym?

Wkłady kominkowe mogą być dostosowane do działania w powietrznym systemie ogrzewania, czyli DGP albo współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania. W tym drugim przypadku mówimy o wkładzie z płaszczem wodnym. System powietrzny polega na przekazywaniu ciepła na trzy sposoby: przez bezpośrednie ogrzewanie pomieszczeń, w którym stoi kominek, przez rozprowadzenie ciepła do następnych pomieszczeń w sposób grawitacyjny, przez rozprowadzenie ciepła do następnych pomieszczeń metodą nadmuchową. W najprostszym sposobie, w którym ciepło jest przekazywane bezpośrednio, rolę nawiewników ciepłego powietrza spełniają kratki, które znajdują się w okapie kominka. Powietrze, które wchodzi przez otwór u dołu albo przez ściankę frontową obudowy ogrzewa się od wkładu kominkowego. Następnie wylatuje przez kratki w okapie. Wstawienie rur rozprowadzających powietrze w środku okapu umożliwia przenoszenie ciepła do pozostałych pomieszczeń na zasadzie samoczynnej cyrkulacji. W ten sposób można przesyłać ciepło maksymalnie na odległość od 3 do 4 metrów w poziomie.

back to menu ↑

Ranking kominków: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general