Jaki opał do kominka wybrać?

Zaraz zacznie się tak przez wszystkich nielubiany sezon grzewczy. Jeżeli ogrzewasz dom za pomocą kominka, to powinieneś jak najszybciej kupić odpowiednią ilość opału do niego. Jest to ostatni dzwonek. Zaraz ceny wzrosną i będziesz skazany na palenie w kominku wilgotnym drewnem. Tak, nam też nie uśmiecha się ta perspektywa, dlatego jak najszybciej przeczytaj ten poradnik zakupowy, a potem kup drewno do kominka. Najlepiej wybierz drewno sezonowe, to znaczy takie, które czeka minimum rok albo dwa w specjalnie przygotowanych pryzmach. W nadleśnictwie mają drewno w najbardziej atrakcyjnych cenach. Drewno jest przecież najważniejszym paliwem kominkowym. Gdy drewno poleży sobie przez rok lub dwa, to traci około 20 procent wilgoci. Wtedy pali się lepiej, jest bardziej wydajne i bardzo efektywnie ogrzeje Twój dom.

Polecane materiały opałowe do kominka


back to menu ↑

Jakie drewno sezonowane najlepiej wybrać?

Drewno sezonowane dobrze jest kupić od znajomego leśniczego w jednym z pobliskich nadleśnictw. Twój kolega będzie bardzo dobrze wiedział, które drewno jest już po sezonowaniu. Kupienie drewna bezpośrednio z lasu posiada kolejną zaletę. Ma najbardziej atrakcyjną cenę na rynku.  Jednak jeżeli zależy Ci na tym, żeby kupić tanie drewno, to musisz się trochę bardziej postarać. Drewno z nadleśnictwa jest zazwyczaj składowane w dużych polanach. Dlatego powinieneś samodzielnie porąbać je na szczapy, żeby zmieściły się do Twojego kominka. Jeżeli tylko masz taką możliwość, to kup drewno do kominka rok wcześniej i sam przechowuj. Wtedy będziesz miał pewność, że jest ono odpowiednio przygotowane do spalania. Musisz pamiętać również o tym, że drewno, które będzie porąbane na mniejsze polana będzie się lepiej składowało i szybko straci niepotrzebną wilgoć.

Opał do kominka

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie drewno będzie odpowiednim wyborem do domowego kominka?

Tak naprawdę to każde. Jednak niektóre rodzaje drewna są bardzo dobrym paliwem. Natomiast innych należy używać tylko, gdy jest to absolutnie konieczne i nie masz nic innego, co mógłbyś wrzucić do swojego kominka. Bardzo źle sprawdzają się jako opał kominkowy drzewa iglaste. Słabo się spalają, długo zachowują wilgoć i jeszcze mają w sobie bardzo duże ilości żywicy, która się klei. Właśnie dlatego kominki, które są zasilane drewnem z drzew iglastych ciągle są brudne. Musisz nam uwierzyć, że czyszczenie plam z żywicy jest naprawdę skomplikowanym przedsięwzięciem. Żywica brudzi i zapycha również przewody kominowe. Z tego względu tego rodzaju drewnem powinieneś palić tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia. Rozumiemy to, czasami nie ma gdzie kupić innego drewna, a czasami kogoś po prostu na inny rodzaj opału nie stać. Nie ma co ukrywać, że drewno iglaste jest najtańsze na rynku. Nie oznacza to, że najlepsze, o czym pewnie już zdążyłeś się przekonać.

Opał do kominka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

A jakie zalety ma drewno liściaste?

Gdy drewno liściaste zostanie odpowiednio wysuszone, będzie idealnym opałem do domowego kominka. Buk oraz dąb spalają się wyjątkowo długo. Charakteryzują się również wysoką wartością energetyczną. Dzięki temu nie musisz co chwilę dokładać do ognia. Większe szczapy możesz spokojnie wrzucić do kominka wieczorem i będą ciepłe do samego rana. To znaczy w pomieszczeniu będzie ciepło. Jednak szczapy też się ogrzeją, co też jest oczywiste. Jedno wynika z drugiego.

back to menu ↑

Jakie są dostępne gatunki drewna do kominka?

Grab jest bardzo rzadko spotykanym w Polsce gatunkiem drewna. Ma jednak najwyższą wartość opałową. Nie spodziewaj się po nim, że będzie dawał wysoki płomień. Tak samo jak jesion, chociaż pali się wyjątkowo dobrze, to jest skomplikowany w obróbce. Naprawdę bardzo ciężko jest zrobić z niego odpowiednie do kominka szczapy. Jego rozłupywanie do praca dla kogoś, kto ma bardzo, bardzo dużo siły i jeszcze zna się na rąbaniu drewna i nie zrobi sobie krzywdy. Popularnym i dosyć tanim gatunkiem drewna do kominka jest brzoza. Od razu chcielibyśmy Cię uprzedzić, że jej wartość opałowa jest raczej średnia. Nie możesz od niej wymagać, że dostarczy Ci dużych ilości ciepła. Nie polecamy drewna z topoli, ponieważ jest tanie, ale bardzo słabo się pali.

back to menu ↑

Ranking materiałów opałowych do kominka: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general