Jakie rośliny doniczkowe będą najlepsze do domu?

Rośliny w Twoim domu nie tylko skutecznie nawilżają powietrze, ale również powodują, że każde wnętrze staje się o wiele bardziej przytulne. Chociaż kwiaty doniczkowe bardzo często ludzie stawiają w salonie, w sypialni albo  na kuchennym parapecie, to nie musimy z nich rezygnować w żadnym pomieszczeniu. Rośliny mogą być nawet w łazience, jeżeli tylko jest w nich okno. W tym poradniku zakupowym pokażemy Ci modne i interesujące rośliny do domu, które będą wyjątkowo oryginalnym elementem aranżacji wnętrz. Mamy propozycje zarówno do pomieszczeń pełnych słońca, jak i do cienistych.

Polecane rośliny doniczkowe


back to menu ↑

Jakie rośliny do domu powinieneś wybrać?

Od paru lat coraz modniejsze staje się aranżowanie w miejskich mieszkaniach tak zwanych dżungli. Dzięki temu szybko możesz stworzyć kolekcję roślin o niezwykle interesujących kształtach oraz kolorach. Gdy ustawisz je w niebanalnych donicach i posadzisz je w formie kokedamy albo podwiesisz w makramowych pojemników, to będą wyglądały jak las w samym centrum miasta. Najbardziej odpowiednim pomieszczeniem do uprawiania tego rodzaju roślin jest salon. To przecież w nim toczy się całe życie domowe. Często salon jest największym pokojem. Oznacza to, że znajdziesz w nim miejsce dla bardzo wielu doniczek i rozrastających się w nich roślin. Możesz je umieścić również w sypialni. Będą nawilżały powietrze równie skutecznie jak nawilżacz i dodatkowo będą neutralizowały znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Warto jeszcze dodać, że lepiej nie trzymać w sypialni zbyt dużej ilości roślin doniczkowych, ponieważ zbyt wilgotne powietrze może utrudniać zasypianie w takim samym stopniu jak za suche. Gdy wybierasz rośliny do sypialni, to najlepszym wyborem będą te zielone. Kwitnących lepiej unikaj. Wynika to stąd, że sypialnia jest pomieszczeniem, które służy do relaksu i do odpoczynku. Jeżeli umieścisz w nim zbyt wiele roślin doniczkowym, które są kolorowe i bardzo silnie pachną, to mogą Cię one rozpraszać. Warto dodać jeszcze, że część kwiatów może uczulać, w szczególności, jeżeli przebywasz w sypialni przez całą noc. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby mieć rośliny doniczkowe też w kuchni i w łazience, to koniecznie wybierz takie gatunki, które uwielbiają wysokie temperatury oraz dużą wilgotność powietrza. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, żeby zagwarantować roślinom właściwą wentylację. Jej brak może prowadzić do rozwijania się pleśni oraz szkodników.

Kwiaty doniczkowe

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie rośliny cieniolubne są odpowiednie do domu?

Częstym błędem popełnianym w odniesieniu do tego rodzaju roślin doniczkowych jest duże ograniczanie ilości docierającego do nich światła. Gdy postawie te rośliny w kompletnym cieniu, to tak zwane kwiaty doniczkowe cieniolubne się zeschną. Pamiętaj o tym, żeby dać im trochę światła każdego dnia. Chociaż przez chwilę. Nic nie może żyć w kompletnej ciemności. Pierwsza nasza propozycja to monstera. Posiada ona bardzo charakterystyczne dziurawe liście. To jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych w Polsce. Bardzo często można spotkać u nas takie rośliny jak monstera dziurawa (Monstera deliciosa) oraz monstera Adansona (Monstera adansonii). Ta druga odmiana posiada bardzo pięknie powcinane na brzegach liście. Jeszcze ciekawsza jest jednak monstera perforowana, czyli Monstera obliqua. Tutaj dziury znajdują się w środku blaszek liściowych. Bardzo popularna w Internecie jest również monstera dziurawa „Variegata”. Ma ona przepiękne przebarwiające się na biało liście. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tej ostatniej rośliny, to radzimy Ci trochę poczytać na temat jej pielęgnacji, rozmnażania oraz przesadzania.

Kwiaty doniczkowe

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy do mieszkania dobre będą paprocie?

Naszą propozycją numer dwa są paprocie. W mieszkaniu w mieście stanowią one po prostu punkt obowiązkowy. Kiedyś były niemodne, dziś znowu robią furorę. Tak samo jak wspomniane wcześniej monstery, paprocie wolą miejsca zacienione i mające dużą wilgotność powietrza. Gdy już znajdziesz odpowiednie miejsce dla paproci w mieszkaniu, to musisz pamiętać, żeby absolutnie jej nie przestawiać. Wtedy ją zwyczajnie zabijesz. Życzymy Ci powodzenia w uprawie roślin.

back to menu ↑

Ranking roślin doniczkowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general