Jakie rośliny ogrodowe są najłatwiejsze w uprawie?

Rośliny ogrodowe, tak samo jak rośliny doniczkowe, dają piękne kwiaty. W większości przypadków. Jednak, czy naprawdę są tak proste w uprawie, jak zachwalają to ich sprzedawcy? To zależy od rośliny. My polecamy na przykład takie gatunki jak: rozchodnik, sasanka, lilak, azalia. Uprawa tych wszystkich roślin nie powinna sprawić Ci problemów, nawet jeżeli jesteś osobą początkującą. Nie będziesz musiał codziennie się o nie troszczyć.

Polecane rośliny ogrodowe


back to menu ↑

Co to jest zawciąg nadmorski?

Najlepiej jest sadzić tę roślinę od kwietnia do września. Kwitnie on od maja do września. Najlepiej uprawiać go w glebie, która jest piaszczysta i przepuszczalna. Lubi nasłonecznione miejsca i jest rośliną zimozieloną. Zawciągiem nadmorskim możesz obsadzić na przykład szczeliny w murkach wokół domu. Będzie on również bardzo ciekawą dekoracją ogródków skalnych oraz ogródków nadmorskich, które mają glebę piaszczystą. Zawciąg nadmorski posiada dużą odporność na niską temperaturą i wyjątkowo dobrze się rozrasta. Co jakiś czas musisz ją przesadzać i odnawiać jej kępy. Usuń te fragmenty rośliny, które obumarły. Zawciąg nadmorski możesz rozmnożyć z nasion. Od maja do lipca wysiewa się je na rozsadnik lub do zimnego inspekty. Trzeba wtedy przeprowadzić pikowanie, czyli rozdzielić siewki, które rosną koło siebie, a następnie przesadzić je do oddzielnych, większych pojemników. Na stałe miejsce należy wysadzić zawciąg nadmorski we wrześniu.

Kwiaty ogrodowe

fot. AdobeStock

back to menu ↑

A jakie cechy ma barwinek pospolity?

Tę roślinę należy sadzić od kwietnia do września. Kwitnie od kwietnia aż do października. Najlepiej przyjmuje się na glebie żyznej i wilgotnej. Lubi miejsca nasłonecznione lub zacienione. Jest to tak samo jak jej poprzednim roślina zimozielona.  Jest to wyjątkowo odporna na mrozy krzewinka. Bardzo dobrze przyjmuje się one w ogrodach w stylu wiejskim. Bardzo dobrze będzie rosła również w zacienionych zakątkach. Właśnie dlatego będzie to też dobry wybór do ogródka przy bloku. Barwinek wręcz błyskawicznie się rozrasta. Najlepiej namnóż go przez podział rośliny. Chociaż znajdują się w nim trujące alkaloidy, to przy leczeniu niektóry chorób wykorzystywane są wywary, które mają w sobie jego bardzo małą ilość.

Kwiaty ogrodowe

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Dlaczego powinieneś wybrać do Twojego ogrodu aksamitkę?

Do inspektu lub do pojemnika na parapecie okiennym aksamitki trzeba sadzić w marcu. Natomiast w maju na stałe miejsce. Ta roślina kwitnie od kwietnia lub od maja aż do pierwszych przymrozków. Gleba w tym przypadku musi być wzbogacona kompostem oraz dobrze uprawiana. Najlepszym wyborem dla aksamitki będzie miejsce, które jest ciepłe, słoneczne oraz osłonięte przed wiatrem. Może być również na pół zacienione. Nie jest to roślina zimozielona. Za to bardzo szybko kiełkuje. Jest rozmnażana przez wysiew nasion i jednoroczna. Jest wytrzymała na wysokie temperatury oraz na bardzo wiele chorób. Aksamitki nie wymagają intensywnego nawożenia. W dodatku przesadzanie nie szkodzi im w żadnej fazie rozwoju. Nie  możesz jednak przesadzać samej rośliny. Musi być ona posadzona wspólnie z bryłą ziemi. Żeby aksamitki bardzo dobrze się rozwijały, to musisz regularnie likwidować już przekwitłe kwiaty.

back to menu ↑

A może lepiej wybierz lilaka?

Tę roślinę musisz posadzić wiosną albo późną jesienią. Kwitnie tylko i wyłącznie w maju. Najlepiej na żyznej, ciepłej i niekwaśnej glebie. Dobrze przyjmuje się w nasłonecznionych miejscach. Nie jest to roślina zimozielona. Warto również dodać, że lilak pospolity, czasami nazywany też mylnie bzem jest rośliną, która bardzo dobrze nadaje się do przydomowych ogródków. Dzikie oraz pół ogrodowe postacie tej rośliny będą najlepiej się czuły w ogródkach letniskowych oraz w dużych ogrodach. Lilak jest odporny zarówno na suszę, jak i na mrozy. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zahamować jego osłabienie, to najpierw musisz systematycznie przycinać jego odrosty korzeniowe. Nie musisz zawiązywać ich nasion, bo nie tylko osłabisz w ten sposób roślinę, ale również sprawisz, że będzie dużo brzydsza. Jeżeli już lilak pospolity przekwitnie, to musisz go od razu przyciąć. Życzymy powodzenia w uprawie roślin ogrodowych!

back to menu ↑

Ranking roślin ogrodowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general