Las w słoiku – jakie rośliny wybrać?

Las, który jest zamknięty w słoiku jest bardzo ładną dekoracją jesienną do każdego wnętrza. Z pewnością Cię zachwyci, jeżeli masz już serdecznie dość miasta i tęsknisz za lasem, zapachem mchu i śpiewem ptaków. Jeżeli tak, to ten poradnik zakupowy jest właśnie dla Ciebie.

Polecane lasy w słoiku


back to menu ↑

Jakie rośliny najlepiej wybrać do lasu w słoiku?

W odległych latach rytm życia był wyznaczany przez przyrodę. Wiosną drzewa budziły się z zimowego snu, latem dawały soczyste i pachnące owoce, a jesienią mogłeś zaobserwować spadające z drzew liście. Zima była pełna śniegów i mrozów. Wszystko działało tak jak powinno. Nawet jak przez Twoje życie przeszedł huragan, to mogłeś liczyć na przyrodę, która w odpowiednich miesiącach, oferowała to, co mogła Ci dać. Dzisiaj ludzie żyją przede wszystkim w miastach. Są nimi już zmęczeni. Chcieliby gdzieś uciec, odciąć się, ale nie mają już dokąd. Przecież w miastach jest całe ich życie. To właśnie w nich się uczą, pracują i odpoczywają. Nie znaczy to, że nie potrzebują przyrody i mówiąc szerzej całego środowiska naturalnego. Ludzie się obecnie wręcz przytłoczeni zanieczyszczonym powietrzem, wybetonowanymi ulicami, pyłem, kurzem. Ratunkiem dla nich może się stać wycieczka do prawdziwego lasu. Jednak nie każdy i nie codziennie może sobie na nią pozwolić. Dlatego dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie wprowadzenie do domu roślin doniczkowych albo właśnie ogrodu w szkle. Najlepsze rośliny do tego rodzaju ogrodu w szkle to mech, sukulenty, dekoracyjne bluszcze i wiele innych.

Las w słoiku

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie rośliny Ci w szczególności polecamy do lasu w słoiku?

Las zamknięty w szkle jest wyjątkowo piękną kompozycją roślin. Czasami trudno jest przestać się w niego wpatrywać. Oczarowuje i zachwyca. Lasy w szkle to miniaturowe światy. Znajdziesz w nich między innymi mech, korę drzew, ozdobny żwirek, szyszki, miniaturowe roślinki. Każdy chociaż na chwilę zafascynuje się taką nietypową kompozycją umieszczoną w szkle. Serdecznie polecamy Ci zakup gotowej kompozycji. Jeżeli natomiast masz trochę więcej zacięcia ogrodniczego, to możesz również zrobić sobie taki las w słoiku samodzielnie. Jednak od razu ostrzegamy, że będzie to od Ciebie wymagało wiele czasu oraz zdolności manualnych. Stworzenie własnego lasu w słoiku powinieneś rozpocząć od wybrania odpowiednich do niego roślinek. Jest ich naprawdę mnóstwo. Dopiero w momencie, gdy podejmiesz decyzję, ile roślin chcesz mieć w Twojej kompozycji, to będziesz mógł dopasować do niej odpowiednie naczynie. Jakie rośliny Ci w największym stopniu rekomendujemy? Przede wszystkim, sukulenty. Są bardzo małe, nie będziesz musiał im poświęcać zbyt dużo uwagi i w dodatku mogą one również pełnić funkcję ozdobną. Nasze typy to na przykład: eszeweria, eonium, czy grubosz. Bardzo ładnie prezentują się one w zwykłej doniczce albo w przydomowym skalniaku. Będą też doskonałym uzupełnieniem kompozycji umieszczonej w szkle. Nie zawsze musi być to słoik. Chcielibyśmy tutaj jeszcze dodać, że równie dobrym wyborem będą ozdobne kaktusy. Te unikatowe rośliny zdecydowanie za rzadko występują w polskich domach. Naprawdę nie rozumiemy z czego to wynika. Bardzo piękne w słoiku będzie się też prezentowała elegancka opuncja. Teraz wystarczające będzie, że do swojej kompozycji lasu w słoiku dodasz wijący się bluszcz, ozdobną fittonię surowy aloes.

Las w słoiku

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jakim naczyniu powinien być miniaturowy las?

Gdy już bardzo dobrze wiesz ile roślin i jakiej wielkości, chcesz umieścić w Twojej kompozycji, to nie będziesz miał żadnych problemów z wybraniem odpowiedniego do nich naczynia. Miniaturowy las w słoiku możesz szybko stworzyć w szklanej, wiszącej kuli. Wystarczy, że nasypiesz do niej trochę piasku, kolorowego żwiru albo keramzyty. Natomiast do środka możesz włożyć kwitnącą oplątwę lub srebrnolistny sukulent. Swoją kompozycję możesz uzupełnić o trochę mchu lub kory drzewnej. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w znalezieniu idealnego dla Ciebie miniaturowego lasu w słoiku i że zarówno jego aranżowanie, jak i utrzymywanie w dobrym stanie, sprawi Ci masę radości. Powodzenia!

back to menu ↑

Ranking lasów w słoiku: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general