Przechowywanie nasion konopi indyjskich – porady dla początkujących kolekcjonerów

Choć konopie indyjskie to rośliny stosunkowo wytrzymałe, ich nasiona wymagają specjalnej opieki. Szczególnie jeśli zamierzasz zachować je w swojej kolekcji przez okres kilku dobrych lat. Wówczas, należy skorzystać ze specjalnych, dedykowanych do tego zadania pojemników, a także stworzyć warunki maksymalnie przyjazne. W tekście poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane z tematem przechowywania nasion kolekcjonerskich. Dowiesz się jak zachować je w dobrej kondycji, jakie czynniki mają szczególnie zły wpływ na kondycję nasion oraz z jakich opakowań warto korzystać, by odnieść kolekcjonerski sukces. 

Przechowywanie nasion kolekcjonerskich – czyli jak przedłużyć życie nasionka? 

Nasiona konopi indyjskich mogą przetrwać w stanie niezmienionym przez bardzo długi okres. Jeśli zorganizujesz im odpowiednie warunki – może być to nawet 10 lat, a niekiedy dłużej. Wszystko zależy oczywiście od Twoich starań i przestrzegania kilku najważniejszych zasad. Jak wskazują doświadczeni kolekcjonerzy, to właśnie redukowanie negatywnych czynników ma największy wpływ na wydłużenie czasu życia nasion. 

Jeśli nasiona będą przechowywane poza hermetycznymi pojemnikami, czas ich życia będzie wyjątkowo krótki. Mogą przetrwać zaledwie kilka miesięcy lub nawet tygodni. Niestety, ale zagrażają im czynniki wszechobecne, które można wyeliminować jedynie poprzez zastosowanie pojemników hermetycznych. Mowa oczywiście o obecnej w powietrzu wilgoci, pyłkach, a także uszkodzeniach mechanicznych i oddziaływaniu światła słonecznego. 

Gdzie przechowywać nasionka – czyli praktyczne i użyteczne porady 

W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce w domu lub mieszkaniu, gdzie Twoja kolekcja będzie przechowywana. Polecamy korzystać z półek, zamykanych szuflad, skrytek, a także innych miejsc, które ograniczą lub całkiem wyeliminują dostęp światła. Nie polecamy przechowywania kolekcji w łazience, kuchni lub w innych pomieszczeniach narażonych na nadmiar wilgoci. 

Samo ziarno warto umieścić w pojemniku hermetycznym. Polecamy sięgać po opakowania zamykane przy użyciu mechanizmu próżniowego lub na zacisk. Pojemnik nie powinien być zbyt duży, gdyż w razie wstrząsów ziarenko będzie obijać się o jego ścianki. O wiele lepiej sprawdzają się pojemniki o podłużnych i ciasnych kształtach. Z opakowań takich korzysta między innymi seedbank TanieSianie, którego ofertę nasion możesz obejrzeć pod linkiem https://www.taniesianie.pl/

Dobrym wyborem będą pojemniki przezroczyste lub półprzezroczyste. Będziesz mógł podziwiać znajdujące się wewnątrz ziarenko bez wyciągania go na zewnątrz. Dobrze sprawdzają się produkty wykonane z tworzyw sztucznych lub barwionego szkła. 

By obniżyć wpływ wilgoci na ziarenko, możesz umieścić w pojemniku niewielką porcję waty lub innego wysoce chłonnego materiału. Niektórzy korzystają z surowych ziaren ryżu, które całkiem sprawnie absorbują wodę. Najważniejsze jest jednak, by pojemnik był maksymalnie hermetyczny, a czynniki zewnętrzne nie miały dostępu do jego wnętrza. 

Na koniec warto podkreślić, że negatywny wpływ na stan ziarenek mają wahania temperatur. Dlatego wszyscy wprawieni kolekcjonerzy przechowują swoje ziarenka w głębi mieszkań, z dala od systemów grzewczych oraz okien. Zarówno nadmiernie niskie jak i wysokie temperatury, a także przeskoki pomiędzy nimi, mogą zużywać energię Twojego ziarenka, doprowadzając do jego zbyt szybkiego obumierania.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general