Jak wybrać dyfuzor do olejków eterycznych?

W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jakie są możliwości rozpylania olejków eterycznych. Powiemy Ci też, dlatego wybranie właściwego dyfuzora do olejków eterycznych jest tak ważne.

Polecane dyfuzory do olejków eterycznych


back to menu ↑

Dlaczego właściwe rozpylenie olejków eterycznych jest aż tak istotne?

Olejki eteryczne posiadają bardzo różną wrażliwość na utlenianie i na ciepło, jak również różną gęstość. Cięższe olejki unoszą się w powietrzu powoli, a lżejsze wyjątkowo szybko. Ogólnie rzecz biorąc, większość olejków eterycznych traci swoje właściwości z powodu ciepła. Z tego względu, gdy produkuje się kosmetyki, to dodaje się je dopiero, gdy osiągną one temperaturę 40 stopni Celsjusza albo niższą. Na rynku dostępne są olejki eteryczne, które mają naprawdę bardzo dobre właściwości. Jednak ich wadą jest to, że są niezwykle delikatne. Gdy będziesz ich używał niewłaściwie, to je zniszczysz. W tej grupie znalazły się przede wszystkim olejki cytrusowe. Są one bardzo niedoceniane. Myślimy, że w bardzo dużym stopniu wynika to stąd, że ludzie używają ich w nieodpowiedni sposób i niszczą ich właściwości. Olejki cytrusowe mają to do siebie, że rozkładają się naprawdę bardzo szybko. Gdy mają za wysoką temperaturę, to nie zostaje z nich ani zapach, ani właściwości. Olejki cytrusowe wymagają odpowiedniego urządzenia do ich rozpylania. Możemy tutaj na przykład wymienić olejek eteryczny cytrusowy. Wzmacnia wątrobę i układ odpornościowy. Natomiast oleje z bergamotki bardzo korzystnie działa na układ nerwowy, a olejek z cytryny ma właściwości odkażające. Jednak jeżeli zdecydujesz się podgrzać tego rodzaju olejek w kominku, to jedyne co po nim zostanie to delikatny zapach. Co więcej intensywność zapachu w przypadku tradycyjnego kominka, a dyfuzora zapachowego jest zupełnie inna. Dobrej jakości dyfuzor jest odpowiedzialny również za bardziej ekonomiczne oraz wydajne stosowanie olejków. Do klasycznego kominka musisz wlać 10 kropli, do szklanego nebulizatora tyle samo. Jednak oba sposoby podania olejku eterycznego znacząco różnią się jakością. Inhalacje olejku eterycznego w formie dyfuzowania jest jedną z najlepszych dróg stosowania olejków eterycznych. Zazwyczaj jest to o wiele lepsze niż spożywanie olejków. Jakie są w sklepach dostępne dyfuzory do olejków eterycznych?

Dyfuzor do olejków

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak działają kominki do olejków eterycznych?

Najstarsza i najpopularniejsza metoda, która doskonale sprawdzi się przy cięższych olejkach lub takich, które są dosyć stabilne, jak na przykład tymianek, oregano albo goździk, to właśnie kominek do olejków eterycznych. Kominki działają w oparciu o podstawową zasadę podgrzewania wody. Razem z parą wodną unoszą się frakcje olejków. Dlaczego właśnie frakcje? Przy cięższych olejkach eterycznych ich część zostaje na dole. Wynika to stąd, że para wodna nie jest w stanie ich samodzielnie unieść. W dodatku część zostanie wyeliminowane przez nadmierne podgrzanie olejku. Kominki mogą być raczej doskonałą jesienną dekoracją lub metodą na wprowadzenie do pomieszczenia trochę przyjemnego zapachu, niż dyfuzorem z prawdziwego zdarzenia. Plusem tradycyjnego kominka jest to, że zazwyczaj jest wyjątkowo tani. W dodatku w sklepach możesz znaleźć bardzo szeroki wybór kominków, które są zwyczajnie estetyczne. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że kominki są romantyczne. W minimalnym stopniu mogą zastąpić dyfuzor. Jakie są minusy kominków zapachowych? Przede wszystkim słaba dyfuzja i unoszenie się zapachu. To właśnie sprawia, że nie będziesz mógł skorzystać z właściwości terapeutycznych olejków. Kominki zapachowe nie nadają się do olejków cytrusowych i są mało wydajne.

Dyfuzor do olejków

fot. AdobeStock

back to menu ↑

To może lepiej zdecydować się na świece lub lampki olejne?

Zdecydowanie ich nie polecamy ze względu na to, że mają wysoką temperaturę. Zazwyczaj musisz wlać do nich dużo olejków zapachowych, a aromat z nich jest naprawdę delikatny. Wtedy taki olejek może Cię zrelaksować, ale nie będzie miał właściwości terapeutycznych. Najlepszym wyborem będzie ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. Jest nowoczesny i we właściwy sposób współpracuje z olejkami. Zachęcamy do jego wypróbowania.

back to menu ↑

Ranking dyfuzorów olejków elektrycznych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general