Jaki monitor dla grafika będzie najlepszy?
Nawet najlepszy grafik komputerowy nie poradzi sobie bez doskonałego monitora, który wspaniale odwzoruje zastosowane kolory i szczegóły obrazu. Jeśli zastanawiasz się, jaki monitor dla grafika sprawdzi się najlepiej, ten tekst jest dla Ciebie. Dowiesz się w nim, na co zwrócić uwagę wybierając ekran przeznaczony dokładnie do zastosowań tej branży.
Polecane monitory dla grafika
back to menu ↑Matryca
Jeśli jesteś grafikiem, potrzebujesz monitora z wysokiej jakości matrycą. W zasadzie jedyną matrycą, która powinna Cię zainteresować jest ta ciekłokrystaliczna IPS. W odróżnieniu od standardowej matrycy TN, matryca IPS wiernie oddaje kolory i obrazy, nawet te z dużą ilością szczegółów czy barw oraz oferuje widzenie w kątach do 178st w pionie i poziomie. Monitory w nią wyposażone są droższe od tych z matrycą TN, jednak jakość wyświetlanego na nich obrazu warta jest poświęcenia różnicy cenowej. Musisz zastanowić się nie tylko nad rodzajem, ale też powłoką matrycy. Powłoka błyszcząca lepiej odda wszystkie barwy obrazu, jednak może być irytująca – często odbija światło i męczy wzrok. Jeśli więc masz stanowisko pracy w dobrym miejscu, w którym odbicia światła nie są Ci groźne, możesz kupić ekran z powłoką błyszczącą. Jeżeli zaś długo pracujesz i Twój wzrok szybko się męczy, postaw na matrycę z powłoką matową.
back to menu ↑Wielkość i przekątna ekranu
Rozważając jaki monitor dla grafika będzie najbardziej optymalny pod względem wielkości matrycy, powinieneś skupić się na monitorach o przekątnej ekranu powyżej 24 cali. Pozwolą one wygodnie rozłożyć sobie przestrzeń roboczą i wszystkie potrzebne narzędzia programów graficznych. Do tego nie będziesz musiał tak często zbliżać i oddalać projektu, nad którym aktualnie pracujesz. Jeśli nie obrabiasz zdjęć panoramicznych, monitor panoramiczny o proporcjach ekranu 21:9 będzie Ci tylko utrudniał pracę. Obraz na nim wyświetlany będzie zniekształcony lub (po zmianie rozdzielczości czy orientacji) za mało szczegółowy. Jeśli jesteś amatorem, możesz kupić ekran o rozdzielczości FullHD 1920×1080 pikseli. Jeżeli jednak przygotowujesz profesjonalne materiały, w szczególności do druku, potrzebujesz monitora hi-end z rozdzielczością UltraHD 3840 x 2160 pikseli.
Ranking najlepszych monitorów dla grafików: TOP 8
back to menu ↑O jakości: gamut
Na jakość obrazu wyświetlanego na monitorze wpływa kilka jego parametrów. Pierwszym z nich jest gamut, czyli spektrum oddawanych barw. Monitory dla standardowych użytkowników wyświetlają barwy na poziomie palety sRGB, natomiast w monitorach dla grafików i fotografów pożądane jest wyświetlanie barw palety AdobeRGB. O samej jakości odwzorowania barw może mówić więcej certyfikat automatycznej kalibracji kolorów. Powinien go posiadać każdy dobry monitor do zastosowań profesjonalnych. Dobrze byłoby, aby poza automatyczną kalibracją oferował również jej regulację w zależności od potrzeb.
back to menu ↑Podświetlenie
Zastosowane w monitorze podświetlenie to bardzo istotna kwestia, która potrafi nieźle namieszać w jakości obrazu, a przede wszystkim stopniu odwzorowania jego barw. Dlatego, monitor dla grafika / fotografa powinien mieć podświetlenie równomierne. Najlepiej, gdyby zastosowanym w monitorze podświetleniem było LED GB-r – męczy ono wzrok mniej od nieco słabszego (i tańszego) białego LED (W-LED).
back to menu ↑Jasność
Poza podświetleniem, na jakość obrazu na monitorze dla grafika wpływa również jego jasność – powinna wynosić minimum 250 nitów. Zasada brzmi tak, że im jasność jest wyższa, tym lepiej. Niemniejsze znaczenie ma również kontrast – tu podobnie, im jest większy, tym lepiej (łatwiej dostrzec różnice barwowe i szczegóły grafik).
back to menu ↑Spektrum cen
Wybierając jaki monitor dla grafika kupić, możesz spotkać się z różnymi opiniami. Według jednych, nie kupisz takiego monitora w cenie poniżej 1000zł, według innych – możesz pozwolić sobie nawet na model za kilkaset złotych. I w jednej i w drugiej opinii jest ziarno prawdy. Wszystko zależy od tego, czego właściwie potrzebujesz. Jeśli przygotowujesz grafiki na potrzeby stron internetowych czy blogów (zarówno obrazy jak i fotografie), możesz obyć się bez monitora o najwyższej rozdzielczości i doskonałych parametrach. Jeżeli jednak pracujesz na materiałach do druku (szczególnie wielkoformatowego), musisz posiadać w pełni profesjonalny sprzęt, który pozwoli Ci na wykonywanie prac wysokiej rozdzielczości. Dobry monitor dla grafika może kosztować od 1000 do nawet 6000zł. Podobny, lecz do zastosowań amatorskich od 500zł do dwóch tysięcy.
back to menu ↑Jaki monitor dla grafika wybrać?
Podsumowując, jako grafik czy fotograf powinieneś wybrać ekran o dużej rozdzielczości i przekątnej, z równomiernie podświetloną matrycą IPS. Monitor do zastosowań profesjonalnych sprawi, że dojrzysz to, co do tej pory umykało Twoim oczom jednocześnie nie męcząc ich tak bardzo. Tylko taki monitor będziesz mógł nazwać prawdziwym narzędziem pracy.
back to menu ↑Ranking monitorów dla grafika: TOP 10
No related posts.