jaki gaz pieprzowy

Jaki gaz pieprzowy będzie najlepszy?

Z pewnością każdy z nas, przynajmniej kilka razy w życiu znalazł się w sytuacji, gdzie dość poważnie obawiał się o bezpieczeństwo czy to o swoje, czy też osób bliskich (albo bardziej trywialnie: bezpieczeństwo naszego własnego portfela i telefonu). Żeby poradzić sobie z agresywnym napastnikiem, złodziejem czy pijanym osobnikiem szukającym zaczepki, nie musisz być od razu Brucem Lee mistrzem kung-fu. Wystarczy, że wyposażysz się w dobry gaz pieprzowy. Możesz być zdziwiony jak skuteczny potrafi być i jak dobrze obroni Cię w kryzysowej sytuacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki gaz pieprzowy będzie najlepszy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie i co dokładnie one oznaczają – trafiłeś idealnie. Znajdziesz tu również praktyczne wskazówki i opinie jak używać gazu pieprzowego, żeby był maksymalnie skuteczny. 

Co to jest, jak działa i czy to legalne?

Gaz pieprzowy Walther Pro Secur

Gaz pieprzowy Walther Pro Secur

Gaz pieprzowy występuję w kilku różnych postaciach (np. kul do pistoletu gazowego). Jednak zdecydowanie najpopularniejszą jego formą jest aerozol, przypominający wyglądem buteleczkę z dezodorantem. Środek drażniący użyty w gazie to kapsaicyna, naturalna substancja pozyskiwana z roślin pieprzowych. Po zetknięciu z błoną śluzową (oczu, nosa, czy gardła) wywołuje silne uczucie pieczenia, łzawienie i problemy z oddychaniem. Jak wskazują opinie osób, które doświadczyły działania gazu, trafieni w twarz po chwili nie możemy otworzyć oczu, odczuwamy silny ból i zaczynamy się dusić, dzięki czemu osoba używająca gazu pieprzowego ma czas na ucieczkę i wezwanie policji.

Posiadanie gazu pieprzowego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej jest w pełni legalne. Wszystkie gazy pieprzowe dostępne w sklepach możesz nabyć bez żadnego pozwolenia (oczywiście jeśli masz ukończone 18 lat) i nosić przy sobie, a w sytuacji zagrażającej Twojemu bezpieczeństwu – użyć do samoobrony.

 

Ranking najsilniejszych gazów pieprzowych 2017: TOP 5

 

Rodzaje popularnych gazów pieprzowych

Jeśli zastanawiasz się jaki gaz pieprzowy będzie najskuteczniejszy, zwróć uwagę najpierw na to, w jakiej formie uwalnia on substancję drażniącą. Najczęściej spotkasz się z następującymi rodzajami gazów pieprzowych:

Mgiełka (stożek, chmura, po angielsku con)

To chyba najpopularniejszy rodzaj gazu na rynku. Środek rozpylany jest w postaci chmury, przypomina to mniej więcej rozpylanie dezodorantu. Wiązka jest rozproszona i stosunkowo szeroka. Ma to zarówno swoje wady jak i zalety:

Zalety:

 • cząsteczki cieczy/gazu są bardzo drobne, łatwo przedostają się do nozdrzy i płuc, przez co skutek porażenia jest niemal natychmiastowy
 • strumień gazu jest szeroki i bardzo łatwo jest trafić przeciwnika w okolice twarzy
 • trudno się przed nim zasłonić, chmura jest szeroka i przez chwilę utrzymuje się w powietrzu, przez co łatwo jest ją zaciągnąć do płuc nawet w wypadku, gdy napastnik zamknie oczy

Wady:

 • chmura/stożek jest niezwykle podatny na czynniki atmosferyczne, przede wszystkim wiatr – może być łatwo zwiana w innym kierunku
 • przez swoją podatność na podmuchy wiatru może zadziałać także przeciwko nam – jeśli wiatr zawieje w naszym kierunku, chmura może zawrócić i skierować się na nas. Co gorsza, gaz zaraz po wylocie może zmienić kierunek i w ogóle nie trafić w przeciwnika, tylko w nas
 • z oczywistych względów nie można go używać w pomieszczeniach zamkniętych. Chmura może razić osoby dookoła i zacząć ulatniać się w pomieszczeniu, przez co zacznie dusić i drażnić znajdujące się w nim osoby
 • ma mniejszy zasięg niż gaz w formie żelu, strumienia, czy też piany

 

Gazy stożek/mgła:

 

Strumień (po angielsku stream)

Tu gaz wypuszczany jest ze zbiorniczka w postaci skupionej wiązki płynu. Wyglądem przypomina mniej więcej strumień z pistoletu na wodę dla dzieci. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tego rozwiązania:

Zalety:

 • duży zasięg (dzięki skupionej wiązce płyn leci dalej niż w przypadku stożka/chmury, nie podajemy konkretnych wartości, ponieważ różnią się one znacznie w zależności od producenta)
 • dużo mniejsza wrażliwość na wiatr
 • brak efektu „chmury zwrotnej”, która może nas porazić

Wady:

 • zdecydowanie trudniej nim trafić w przeciwnika
 • łatwiej się przed nim zasłonić
 • wolniej działa (cząsteczki drażniące muszą się uwolnić, co spowalnia czas reakcji)
 • trudniej się nim „zaciągnąć”, co dodatkowo podrażnia drogi oddechowe

 

 

Gaz żelowy (po angielsku gel)

Bardzo podobny do wersji strumieniowej, z tą różnicą, że z dyszy gazu wylatuje lepki żel, który przykleja się do ubrań i skóry, i nawet gdy nie trafimy nim precyzyjnie, parujący gaz żelowy będzie drażnił oczy i drogi oddechowe.

Zalety:

 • duży zasięg
 • mniejsza wrażliwość na wiatr niż w przypadku stożka i strumienia
 • przylepia się do napastnika drażniąc cały czas (poprzez parowanie), do tego próby usunięcia go z twarzy powodują tak naprawdę wcieranie go w skórę, co dodatkowo potęguje efekt drażnienia

Wady:

 • zadziała wolniej niż gaz w formie stożku
 • łatwo się przed nim zasłonić lub zrobić unik
 • jeśli sami zostaniemy nim rażeni, ciężko będzie go zmyć ze skóry

 

Gazy żelowe:

 

Piana (po angielsku foam)

Przypomina trochę działanie gaśnicy, ciecz uwalniana jest w postaci pianki, która przylepia się do atakującego.

Zalety:

 • mniejsza podatność na wiatr niż w przypadku stożka
 • przylepia się do ubrań i skóry, a parując podrażnia błony śluzowe
 • rozcierana potęguję swoje działanie
 • ma nieco lepszy zasięg niż stożek

Wady:

 • opóźnione działanie, które zazwyczaj wynosi kilka sekund
 • większa podatność na wiatr niż w przypadku żelu czy strumienia
 • zazwyczaj mniejszy zasięg niż żel czy strumień

 

Gazy pod postacią piany:

 

Jaki gaz pieprzowy wybrać? Chmura, strumień, żel czy piana?

Gaz pieprzowy Fox Labs Mean Green

Gaz pieprzowy Fox Labs Mean Green

Bez względu na to jaki gaz pieprzowy wybierzesz, każdy jego rodzaj będzie miał swoje silne jak i słabe strony, nie ma tu rozwiązania uniwersalnego. Gaz w postaci chmury jest często krytykowany po różnych forach, czy w artykułach, które znajdziesz w sieci. Naszym zdaniem (które podzielają również opinie wielu specjalistów od samoobrony) bardzo niesłusznie. Prawdą jest, że jest bardzo podatny i wrażliwy na podmuchy wiatru, przez co w wietrznej pogodzie trzeba bo używać niezwykle ostrożnie. Nie użyjesz go również w pomieszczeniu. Ma jednak 2 kluczowe zalety: działa najszybciej z wszystkich rodzajów gazów i jest nim najłatwiej trafić w przeciwnika.

Wydaje Ci się, że ze strumieniem poradzisz sobie tak samo dobrze? Jeśli nie masz za sobą treningów z gazem i odpowiedniej praktyki, a do tego stalowych nerwów w prawdziwej sytuacji zagrożenia, śmiemy powątpiewać. Agresor porusza się szybko, nie stoi w miejscu i nie czeka, aż w niego wycelujesz. To nie tarcza treningowa, a jeśli zorientuje się, że trzymasz w ręce gaz, będzie za wszelką cenę zasłaniał twarz. Spróbuj wziąć pistolet na wodę i trafić w oczy zasłaniającej się i szybko atakującej osobie. Wyobraź sobie, że napastnik ma nóż. Wtedy pudło oznacza poważne kłopoty. Jeśli nie trafisz gazem w cel, przeciwnik będzie w ciągu 2 sekund przy Tobie i wówczas możesz liczyć już wyłącznie na swoje pięści.

Gaz w strumieniu, w żelu czy pod postacią piany lepiej zachowa się przy wietrze i będziesz mógł go użyć także w pomieszczeniach. Musisz nim jednak trafić, a to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Weź również pod uwagę (co bardzo ważne!), że gaz nie działa od razu po zetknięciu ze skórą. W przypadku żelu czy piany czasami jest to kilka sekund, zanim napastnik zacznie odczuwać pierwsze skutki porażenia. Miej świadomość, że podczas ataku, kilka sekund to cała wieczność. Wystarczy, żeby odebrać Ci gaz, pogruchotać szczękę lub ugodzić nożem. Dokonaj zatem wyboru mądrze, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności. Najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie 2 gazów, na różne okoliczności, nie każdy jednak chce nosić przy sobie 2 pojemniki z gazem pieprzowym.

Jaki gaz pieprzowy będzie najmocniejszy?

Gaz pieprzowy Kolter Guard

Gaz pieprzowy Kolter Guard

Nie bez przyczyny można kupić gaz pieprzowy zarówno za 15 jak i za 120 zł. Opinie użytkowników są jednak w większości jednogłośne: w tym przypadku nie warto oszczędzać. W sytuacji gdy będziemy zmuszeni go użyć, na pewno nie odżałujemy wydanych dodatkowo pieniędzy. Gaz musi zadziałać szybko i efektywnie. Jak rozpoznać dobry i mocny gaz pieprzowy?

Kluczowa jest tu tzw. „ostrość” gazu (podawana w jednostkach SHU, np.: SHU 2 miliony) oraz stężenie OC (czyli ilość środka drażniącego, np.: 6%). Ostrość odpowiada za to, jaki będzie czas reakcji gazu w kontakcie z napastnikiem, natomiast stężenie OC odpowiada za to jak mocno, oraz jak długo gaz będzie działał. Musisz brać pod uwagę obie wartości, jeśli chcesz wybrać najlepszy gaz pieprzowy do samoobrony. Generalna zasada: im wyższa wartość SHU oraz im większe stężenie % OC – tym lepiej.

Przykład z życia wzięty:

Jeżeli mamy 2 gazy:

 1. który posiada 2 miliony SHU i stężenie 5%
 2. który ma 3 miliony SHU, ale 1,5% stężenia OC

to w przypadku użycia gazu na napastnika, gaz A zadziała mocniej i jego efekty utrzymają się dłużej, ale za to zanim w ogóle nastąpi, minie więcej czasu, niż w przypadku gazu B. Gaz B zareaguje szybciej (np. pieczenie wystąpi po sekundzie, zamiast po 4 sekundach), ale też szybciej wyparuje i będzie nieco mniej duszący.

Pistolet i gaz policyjny

Istnieją również gazy pieprzowe schowane w obudowie pistoletu. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, bo nieco łatwiej jest nim celować. Do tego występuje potężny efekt psychologiczny: bardzo często gdy wyciągniemy gaz wyglądający jak pistolet, napastnik na sam jego widok się wycofa. Przeciętny agresor nie będzie ryzykował, czy masz w ręku atrapę, gaz, czy prawdziwą broń. Po prostu odpuści atak. Miej jednak świadomość, że niesie to również dodatkowe zagrożenia dla Ciebie: w jednym przypadku na X napastnik może wyciągnąć prawdziwą broń i oddać strzał, co może się dla Ciebie skończyć tragicznie. Prawdziwą broń może wyciągnąć również jego partner, bądź osoba trzecia, obserwująca zajście. Zareagować może także znajdujący się w pobliżu policjant lub pracownik ochrony. Widzą oni osobę celującą do drugiej z broni, nie wiedzą kto jest agresorem, widzą tylko Ciebie celującego do drugiego człowieka. Mogą wyjąć broń i strzelić, co ponownie może się skończyć tragedią. 

Natomiast gaz policyjny, to często po prostu tani chwyt marketingowy, służący złapaniu większej liczby klientów. Przez użycie słowa „policyjny” stwarza wrażenie mocniejszego, bardziej wiarygodnego. Nie patrzmy zatem na to, jak cudacznie dany producent nazwał swój produkt: czy to gazem policyjnym, wojskowym czy militarnym. Sprawdzajmy skład i stężenia środków drażniących.

 

 

Jaki gaz pieprzowy wybrałeś?

Każdy rodzaj gazu ma zarówno swoje wady jak i zalety, dlatego nie można jednym zdaniem określić, który z nich jest najlepszy. Musisz samodzielnie wyrobić sobie opinię, jaki przyda Ci się najbardziej. Możesz natomiast w łatwy sposób sprawdzić, bez względu na wybrany typ gazu pieprzowego, jaką ma moc oraz ostrość (wynikającą z opisu). Nie kupuj tanich bazarowych rozwiązań. Zainwestuj w dobry gaz pieprzowy, który może uratować Twoje zdrowie, a w sytuacji zagrożenia – nawet życie. Naucz się nim posługiwać i używaj go rozważnie, zgodnie z jego przeznaczeniem (najlepiej, gdybyś nigdy nie był zmuszony go użyć).

 

Przeczytaj także:

Niezbędnik każdej kobiety: suszarka do włosów

Suszarka do włosów to niezbędny element wyposażenia każdej kobiety. Pomaga wystylizować fryzurę oraz szybko przygotować wilgotne kosmyki do wyjścia na dwór. Wydawałoby się, że zakup suszarki to bułka z masłem.

Zakręcone włosy: wybierz dobrą lokówkę

Hollywoodzkie loki pasują praktycznie każdej kobiecie. To taki klasyk, który można zaprezentować zarówno na eleganckim przyjęciu, jak i luźnym spotkaniu ze znajomymi, czy w pracy.

Pieluchomajtki dla dorosłych

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego. Na szczęście można uwolnić się od jej przykrych konsekwencji inwestując w pieluchomajtki dla dorosłych.

Drobniej się nie da: blender!

Dzięki niemu gotowanie czy przygotowywanie shake’ów staje się czynnością łatwą, szybką i przyjemną. Zajmuje mało miejsca, a posiada mnóstwo funkcji, które czynią z niego niezastąpionego pomocnika kuchennego.