Jaką kamerę cofania do samochodu wybrać?

Zadaniem kamery cofania jest pokazywanie tego, co dzieje się za Twoim samochodem. Włącza się ona w momencie, gdy wrzucasz wsteczny bieg, a wyłącza wtedy, gdy wychodzisz z tego biegu. To podstawa, ale warto sobie to uświadomić. Kamery cofania dzielą się na uniwersalne, to znaczy takie, które możesz zamontować praktycznie w każdym samochodzie oraz na dedykowane, to znaczy takie, które musisz umieścić w określonym miejscu w konkretnym modelu samochodu. Uniwersalne kamery cofania będą zazwyczaj dużo tańsze. W dodatku, żeby zamocować takie urządzenie, nie będziesz musiał wiercić dziur w karoserii pojazdu. Dedykowane kamery cofania są droższe, ale za to nie ma konieczności wprowadzania zaawansowanych zmian w Twoim samochodzie. Dedykowane kamery cofania umieszcza się przy trzeciej lampie STOP, w oświetleniu tablicy rejestracyjnej albo w klamce bagażnika. Jednak chcielibyśmy tutaj jedną rzecz bardzo mocno podkreślić. Dedykowana kamera cofania nie jest tym samym co kamera fabryczna, czyli zainstalowana przez producenta. Jak możemy podzielić kamery cofania uniwersalne? Możemy tutaj wymienić jako pierwsze kamery cofania wpuszczane, czyli montowane w gzymsie nad tablicą rejestracyjną. Kolejnym rodzajem są kamery cofania podwieszane, czyli umieszczane w stopce. Dają one możliwość regulowania kąta widzenia. Możesz spotkać również na rynku kamery cofania umieszczane w ramce tablicy rejestracyjnej. Zgodnie z nazwą są one połączone z ramką tablicy. Ostatnim rodzajem są kamery cofania truck, czyli kamery cofania do ciężarówek lub do samochodów dostawczych.

Polecane kamery cofania


back to menu ↑

Co powinieneś uwzględnić przy zakupie kamery cofania do Twojego samochodu?

Na samym początku chcielibyśmy tutaj obalić mit kąta widzenia. Intuicja może Ci podpowiadać, że im większy kąt widzenia, tym lepiej dla Ciebie. Nie zawsze tak jest. Oczywiście, że na rynku możesz znaleźć kamery cofania, w których rzeczywisty kąt widzenia będzie wynosił 180 stopni. Jednak wtedy wyświetlany obraz będzie trochę nienaturalny z uwagi na efekt rybiego oka. Niektóre kamery cofania mają linie pomocnicze, które mają ułatwić cały proces cofania. Jeżeli nie chcesz takich linii, to kamera cofania z pewnością ma zworkę, która da Ci możliwość wyłączenia linii pomocniczych. Niektóre modele kamer cofania posiadają również drugą zworkę, która daje możliwość włączenia albo wyłączenia opcji odwracania obrazu, czyli mirror.

Kamera cofania

fot. Unsplash.com


Na rynku są dostępne również kamery cofania z diodami LED i IR. O ile diody IR, czyli podczerwone są bardzo funkcjonalne, bo doświetlą przestrzeń nawet wtedy, gdy jest słabe oświetlenie, to diody LED są dość kłopotliwe. Przede wszystkim diody LED zaczynają świecić, gdy włączysz kamerę cofania, co pod względem estetycznym nie wygląda zbyt ciekawie. Natomiast, gdy kamera cofania potrzebuje diod LED, to oznacza, że jej przetwornik albo obiektyw musi być na tyle słaby, że nie potrafi on skupić światła. Kolejną bardzo ważną kwestią przy zakupie kamery cofania jest jej wytrzymałość. Nie będzie dla Ciebie pewnie zaskoczeniem informacja, że w dzisiejszych czasach większość urządzeń elektronicznych jest produkowana w Chinach. W fabryce chińskiej taką kamerę cofania lub rejestrator samochodowy będziesz mógł kupić dosłownie za kilka dolarów. Wystarczy jednak, że przyjdzie deszcz i mróz. Gdy na zewnątrz zapanuje wiosna, to będziesz musiał taką chińską kamerę cofania od razu wymienić. Właśnie dlatego zachęcamy Cię do kupienia trochę bardziej kosztownego urządzenia, żebyś miał pewność, że kamera cofania będzie w stanie wytrzymać nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Kamera cofania

fot. Unsplash.com

back to menu ↑

Gdzie wyświetla się obraz z kamery cofania?

Jeżeli już wybierzesz odpowiednią kamerę cofania do Twojego samochodu, to teraz powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu będzie wyświetlany obraz. Z reguły są w samochodzie cztery takie miejsca. Pierwszym z nich jest ekran smartfona. Wtedy dla kamery cofania monitorem jest Twój telefon. Drugim miejscem jest dodatkowy monitor. Może być to monitor w lusterku albo monitor dodatkowy, który stawiasz na kokpicie albo wieszasz pod podsufitką. Trzecie miejsce to niefabryczne radio, a czwarte fabryczne radio lub wyświetlacz.

back to menu ↑

Ranking kamer cofania: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general