Jaki dysk sieciowy NAS wybrać do domu lub małego biura?

Doszedłeś do wniosku, że chcesz zapewnić lepszą ochronę ważnym danych oraz udostępniać pliki w domowej albo w firmowej sieci? W tym celu chcesz sobie kupić dysk sieciowy, ale nie wiesz który wybrać? Od razu szczerze powiemy Ci, że wybór pierwszego dysku sieciowego, może stanowić dla Ciebie dość duże wyzwanie. W sklepach internetowych i stacjonarnych może znaleźć bardzo wiele urządzeń w zbliżonych cenach. Różnią się one od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale również oprogramowaniem oraz jego funkcjonalnością. W praktyce jednak wybór dysku, nie jest aż tak trudny. Trzeba tylko wiedzieć na co zwracać uwagę. Przeczytaj nasz poradnik zakupowy, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne. Podpowiemy Ci, jakimi dyskami sieciowymi warto się zainteresować.

Polecane dyski sieciowe


back to menu ↑

Co potrafi dysk sieciowy?

NAS, czyli Network Attached Storage to dysk sieciowy. Dzięki niemu możesz w prosty sposób skonfigurować oraz zautomatyzować mechanizmy tworzenia kopii bezpieczeństwa plików znajdujących się na komputerach oraz na urządzeniach mobilnych. Przez bardzo wiele lat właśnie takie zastosowanie dominowało wśród dysków sieciowych wykorzystywanych w domach oraz w niewielkich firmach. Razem z rozwojem podzespołów, które są stosowane do budowy dysków sieciowych, jak również działającego na nich oprogramowania dyski sieciowe stały się dużo bardziej wszechstronnymi urządzeniami. W Twoim domu taki dysk sieciowy może pełnić rozmaite funkcje i w dużym stopniu ułatwić Ci życie. Dysków sieciowych możesz aktualnie używać do tworzenia prywatnego dysku w chmurze. Dzięki temu możesz też łatwo udostępniać dane między różnych urządzeniami. Tego rodzaju dysk możesz wykorzystywać również jako serwer stron internetowych i poczty elektronicznej. Może on również stanowić domowe centrum rozrywki albo być używany jako system zarządzania monitoringiem. Natomiast za sprawą integracji z usługą IFTTT można też zautomatyzować bardzo wiele różnych zadań.

Dysk sieciowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Co warto uwzględnić przy wybieraniu niedrogiego dysku sieciowego?

Gdy zastanawiasz się nad kupieniem dysku sieciowego do użytku prywatnego w domu albo do niewielkiej firmy, to powinienieś już wcześniej zaplanować, w jaki sposób będziesz go używał. Po co jest Ci potrzebne to urządzenie? Dzięki temu, gdy już kupisz dysk sieciowy, to nie będziesz rozczarowany i rozżalony, bo nagle odkryjesz, że brakuje Ci jakiejś funkcji lub złącza. Co w takim razie musi mieć dysk sieciowy, który nie będzie kosztował więcej niż 1000 zł? Chociaż zgadzamy się z tym, że jest to spora suma, to tak naprawdę dopiero od 1000 zł zaczynają się funkcjonalne oraz uniwersalne dyski sieciowe. Najważniejszą rzeczą jest fakt, że sprzęt z tego przedziału cenowego da Ci możliwość zamontowania dwóch dysków oraz skonfigurowania ich w taki sposób, żeby zwiększyć bezpieczeństwo danych macierzy RAID1. RAID1 to znaczy mirroring, funkcjonuje na tej zasadzie, że dane zapisywane na jednym nośniku są automatycznie powielane na drugi nośnik. Cały ten proces sprawia, że w razie uszkodzenia jednego z nośników, użytkownik nie musi się obawiać o utratę istotnych danych. Dla Ciebie jest to bardzo dobra wiadomość.

Dysk sieciowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Co powinno się znaleźć we wnętrzu dysku sieciowego?

Najważniejsze jest to, żeby już na samym początku działania dysk sieciowy był wyposażony we właściwą ilość pamięci RAM i wydajny procesor. Właśnie te dwa podzespoły zagwarantują wygodną pracę nawet kilku użytkownikom w tym samym czasie. Natomiast absolutnie nie powinieneś inwestować w urządzenia, które oferują jedynie 512 MB pamięci RAM. Gdy uruchomisz jednocześnie kilka usług to niewielka ilość pamięci operacyjnej może spowodować, że dysk sieciowy nie będzie w stanie odpowiadać na Twoje polecenia. Wcale. Może to robić bardzo wolno w najlepszym przypadku. Na szczęście na rynku jest dostępnych bardzo wiele dysków sieciowych, które są wyposażone w 1 GB oraz więcej pamięci operacyjnej. To właśnie nimi powinieneś się zainteresować. W dodatku w przypadku większości modeli producenci mają w swojej ofercie możliwość rozszerzenia pamięci operacyjnej.

back to menu ↑

Ranking dysków sieciowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general