Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy wybierasz dysk zewnętrzny? Jaki dysk będzie najlepszy? Wzrost liczby i wagi plików powoduje, że dyski wewnętrzne instalowane w komputerach stacjonarnych, laptopach oraz konsolach do gier bardzo często mają za małą pojemność. W takich sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie kupno dodatkowego dysku zewnętrznego. Można go podłączyć za pośrednictwem portów USB. Jednak na rynku dostępne też są modele, które korzystają z innych złącz.

Dlaczego warto mieć dysk zewnętrzny?

Dysk twardy przenośny może być naprawdę praktycznym urządzeniem. Możesz go używać jako uzupełnienie Twojego dysku podstawowego, ale też do użytku mobilnego. Przy zastosowaniu dysku wymiennego, z łatwością przeniesiesz duże pliki, takie jak na przykład filmy, zdjęcia albo równego rodzaju projekty w programie graficznym. Dysk twardy USB może być też formą rozwiązania problemy nieustannie brakującego miejsca w konsolach do gier. Przez to nie możesz instalować nowych gier, ani nawet zapisywać ich stanu. Producenci produkują coraz bardziej pojemne nośniki pamięci, które są wyposażone w dodatkowe funkcje oraz możliwości. To sprawia, że stają się one coraz bardziej funkcjonalne, a dane można bez problemu przenosić z komputera służbowego na domowy w razie potrzeby. Bardzo ważna jest jeszcze jedna kwestia. Dyski zewnętrzne stają się coraz tańsze i dosłownie każdy może sobie pozwolić na takie urządzenie. Nawet to o najlepszych, czyli najszybszych parametrach. Na szczęście nie żyjemy już w czasach w których za dysk o dużej pojemności musiałeś zapłacić ponad tysiąc złotych. Aktualnie nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby mieć dysk o bardzo dobrych parametrach za naprawdę niewielkie pieniądze. Tylko, jak go znaleźć. Jak zawsze pomoże Ci w tym nasz poradnik zakupowy.

Dysk zewnętrzny

fot. AdobeStock

Czym jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny jest przenośnym nośnikiem danych, czyli urządzeniem pamięci masowej o specjalnej obudowie, która jest wyposażona w interfejs USB 2.0 lub nowszy, czyli SATA, Lightning lub Thunderbolt. W sklepach internetowych i stacjonarnych możesz znaleźć oba typu dysków, czyli SSD i HDD. Są one różne, jeżeli chodzi o konkretne parametry. Powinieneś zastanowić się nad tym, jaki dysk zewnętrzny będzie najlepszym wyborem, ponieważ będzie to miało bezpośrednie przełożenie na komfort stosowania takiego dysku. Będzie to miało wpływ również na szybkość transferu i bezpieczeństwo Twoich danych. Chcemy tutaj bardzo mocno podkreślić, że używanie zewnętrznego dysku nie jest koniecznością. Jednak powinieneś się zainteresować tym urządzeniem, jeżeli zależy Ci na odciążeniu Twojego komputera stacjonarnego. W dodatku gdy masz dane w dwóch miejscach, to łatwiej jest Ci je uporządkować. W razie czego istnieje też mniejsze ryzyko, że nagle utracisz wszystkie pliki, które są dla Ciebie ważne. Dysk zewnętrzny przyda Ci się również do przechowywania na nim muzyki i filmów. Możesz go traktować jako pewnego rodzaju album lub przenośny nośnik danych. Gdy masz dysk zewnętrzny, to nie musisz się przejmować tym, jaka jest pojemność dysku w Twoim komputerze stacjonarnym.

Dysk zewnętrzny

fot. AdobeStock

Jakie jeszcze zastosowanie może mieć dysk zewnętrzny?

Zanim zdecydujesz się kupić dysk zewnętrzny, to powinieneś się zastanowić do czego będzie Ci on potrzebny. Bardzo często ludzie stosują go do przenoszenia bardzo dużej ilości danych między różnymi komputerami albo miejscami pracy. Czasami również trzymają na takich dyskach zewnętrznych kopie zapasowe plików. Posiadanie dysku zewnętrznego może być również metodą na zwiększenia powierzchni danych bez potrzeby przenoszenia dysku. Za sprawą dysków zewnętrznych nie musisz ograniczać się możliwościami dysków zainstalowanych w komputerach i pozostałych urządzeniach. Twardy dysk zewnętrzny standardowo jest wykorzystywany również jako pendrive. Jednak dysk ma o wiele większą pojemność. Z dysków zewnętrznych korzystają również pracownicy biurowi, specjaliści, uczniowie, studenci oraz po prostu osoby, które potrzebują mieć takie urządzenie w domu. Odrębną grupą się też gracze konsolowi.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general