Jakie są wady i zalety kolumn aktywnych?

Kolumny aktywne, tak samo jak każde inne urządzenie, mają swoich zwolenników oraz zdecydowanych przeciwników. Mała popularność tego rodzaju sprzętu sprawia, że pewnie nie zdajesz sobie sprawy z zalet i wad takiego sprzętu. Musimy tutaj jednak przyznać, że w niektórych warunkach system aktywny sprawdzi się o wiele lepiej w porównaniu do klasycznych kolumn pasywnych. Z tego względu nie powinieneś teraz zastanawiać się nad wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań, tylko koniecznie przeczytaj ten wpis.

Czym różnią się między sobą kolumny aktywne i pasywne?

W standardowym systemie pasywnym sygnał dostaje się do końcówki mocy. Później trafia do zwrotnicy pasywnej, a następnie bezpośrednio do głośników. W systemie aktywnym sprawa wygląda odrobinę inaczej. Sygnał trafia do zwrotnicy aktywnej, a później jest dzielony na konkretne pasma, które mają zostać odtworzone przez głośnik, w dalszej kolejności do wzmacniaczy, a później dopiero bezpośrednio do głośników. Na tego rodzaju kolumnę będziesz musiał wydać więcej pieniędzy, bo ma ona w sobie wszystkie niezbędne i przydatne urządzenia. Natomiast w zestawie pasywnym, możesz dokupować poszczególne elementy etapami oraz możesz wybrać dokładnie takie urządzenia, jakich potrzebujesz. Jeżeli jesteś osobą samodzielną i lubiącą podejmować decyzję, to lepsza dla Ciebie będzie ta druga możliwość. W kolumnie aktywnej powinien zostać zachowany pewien standard. Ilość wzmacniaczy musi być taka sama jak ilość głośników w kolumnie. Ma to przełożenie na dodatkowe koszty, a co za tym idzie wzrost ceny urządzenia. Rozdzielenie pasma na poszczególne wzmacniacze posiada również dodatkową zaletę, która polega na izolacji zniekształceń w poszczególnych elementach toru. Gdy wzmacniacz basowy w kolumnie aktywnej zostaje przesterowany, to nie będzie to negatywnie wpływało na słyszalność średnich i wysokich torów. Inna sytuacja jest w systemie pasywnym. Gdy duży sygnał basowy sprawi, że wzmacniacz się przesteruje, to będzie to miało negatywny wpływ na wszystkie elementy sygnału szerokopasmowego. Niestety jeżeli w czasie użytkowania urządzenia któryś ze wzmacniaczy się zepsuje, to wtedy będziesz zmuszony do wymiany całej kolumny. Nie możesz szybko i bezproblemowo wymienić końcówki mocy w zestawie aktywnym. W zestawie pasywnym jest to jak najbardziej możliwe.

Kulumna aktywna

fot. AdobeStock

Jakie są pozostałe różnice?

W porównaniu do pasywnej konstrukcji konstrukcja takiego urządzenia jest dużo bardziej zaawansowana. Zawiera ona dużo więcej elementów. To wszystko sprawia, że jest to trudne do naprawienia urządzenie. Następną rzeczą, o której powinniśmy tutaj wspomnieć jest pojawienie się zwrotnicy aktywnej oraz wyeliminowanie zwrotnicy pasywnej. Ta zmiana posiada korzystny wpływ na brzmienie. Jednak ma też bezpośredni wpływ na wzrost kosztów zakupu tego rodzaju urządzenia. Wszystkie te części są wbudowane w kolumnę. To sprawia, że są one bardziej podatne do wszystkie drgania. W tego względu całe to urządzenie powinno być bardzo dobrze wykonane. W przeciwnym razie takie kolumny mogą być naprawdę awaryjne. Gdy wszystkie te urządzenia są połączone w jedną całość, to są one o wiele bardziej mobilne. Nie musisz się wtedy męczyć z noszeniem dodatkowego racka z końcówkami mocy oraz pozostałych urządzeń.

Kolumna aktywa

fot. AdobeStock

Nie ma tutaj również mowy o żadnych długich kablach głośnikowych. Wzmacniacz znajduje się zaraz przy głośniku. To sprawia, że przewożenie takiego głośnika staje się o wiele prostsze. Niestety wszystkie te pozorne zalety, zwiększają również wagę całego zestawu. To tyle, jeżeli chodzi o różnice w budowie. W tym miejscu podsumujemy sobie wszystkie wcześniej wymienione wady i zalety kolumn aktywnych, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, gdy kupujesz tego rodzaju urządzenie. Pierwszą ważną cechą jest mobilność. Gdy nie ma dodatkowego racka, to kolumna mająca wbudowane wszystkie niezbędne elementy jest mniejsza, a co za tym idzie zajmuje mniej miejsca, w czasie transportowania sprzętu. Tego rodzaju urządzenie jest proste do podłączenia. Jest tutaj również mniej kabli i innych części, ponieważ wszystko masz w jednym.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general