Jak wybrać alkomat? Który będzie najlepszy?

Urządzenia, które badają zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, są wprost niezbędne kierowcom. Jaki alkomat kupić? Alkomat może być używany nie tylko przez policję, ale również w celach informacyjnych, przez każdego kierowcę. Zamiast jechać na komisariat policji, który czasami znajduje się w jakiejś odległej miejscowości o wiele lepiej, jest kupić sobie domowy alkomat konsumencki. Dzięki temu szybko sprawdzisz, czy powinieneś wsiadać za kółko, czy lepiej zamówić taksówkę. Dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Polecane alkomaty


back to menu ↑

Czym jest alkomat i w jaki sposób działa?

Zasada funkcjonowania tego rodzaju urządzeń jest dosyć prosta. Wystarczy, że dmuchniesz w ustnik urządzenia. Następnie ono za pomocą specjalnych czujników określi, czy w wydychanym powietrzy jest alkohol oraz jakie jest jego stężenie. Bardzo istotne jest również to, że producenci wykorzystują różnego rodzaju metody wykrywania alkoholu. Obecnie można tutaj wyróżnić trzy kategorie alkomatów. Pierwsze z nich to alkomaty z sensorem półprzewidnikowym. Tego rodzaju alkomaty są co prawda najtańsze, ale mało skuteczne. Nie wierzylibyśmy pokazywanym przez nie wynikom. Wystarczy, że zażyjesz jakieś lekarstwo albo wypalisz papierosa i już wynik będzie fałszywy. Drugi rodzaj to alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Tego typu alkomaty najczęściej są wykorzystywane przez policję. Określone związki chemiczne, wchodzą w reakcję z alkoholem. Natomiast kwas octowy sprawia, że wytwarza się prąd elektryczny. Wynik, który pokazuje taki alkomat jest w stu procentach prawdziwy. Tego typu alkomaty są niezwykle zróżnicowane cenowo. Ostatni już rodzaj to alkomaty z sensorem spektrometrycznym. Jest to najdroższy i jednocześnie najdokładniejszy spośród alkomatów obecnie występujących na rynku. Ich wskazania mogą nawet być dowodem w sądzie. Działają one za pomocą podczerwieni.

Alkomat

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

Poza wyborem rodzaju urządzenia, a raczej zastosowanego w nim czujnika, powinieneś zwrócić uwagę na jego pozostałe parametry, które mogą wpływać na jakość wykonywanego przez Ciebie testu. Pierwszym bardzo ważnym czynnikiem jest wielkość czujnika. Im jest mniejszy, tym gorszy wynik będzie pokazywał. Ma na to wpływ możliwość przeanalizowania mniejszej próbki powietrza. Z tego względu w specyfikacji urządzenia warto jest sprawdzić pozycję o nazwie zakres błędu. Im jest on mniejszym, tym alkomat jest mniej dokładny. Dopuszczalny poziom to maksymalnie 0,1 promila (lub 10%). Zwróć uwagę również na tryb pracy alkomatu. Urządzenia te mogą pracować w dwóch trybach: aktywnym oraz pasywnym. Pierwszy potrzebuje aktywnego udziału badanego, to jest nabrania powietrza oraz mocnego dmuchania przez kilka sekund w ustnik alkomatu. Ta metoda badania z uwagi na pobranie większej próbki powietrza jest o wiele bardziej precyzyjna. Gdy natomiast będziemy mówili o trybie pasywnym, to wystarczy, że zbliżysz alkomat do swoich ust. Alkomat na podstawie niewielkiej próbki sprawdza, czy w wydychanym przez Ciebie powietrzy znajduje się alkohol. Wynik podaje się bez określenia jego stężenia. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze alkomatu jest czujnik przepływu powietrza. Mamy tutaj na myśli sensor, który musi się znajdować dosłownie w każdym alkomacie. Żeby to badanie zostało właściwie przeprowadzone, to trzeba wdmuchać przez ustnik określoną ilość powietrza. Jest to około 1,2 litra. Dopiero wtedy podane przez alkomat wyniki można uznać za w pełni wiarygodne. Urządzenia, które są wyposażone w czujnik informują osobę badaną o tym, czy została już pobrana odpowiednia próbka powietrza. Kolejnym ważnym parametrem jest oczywiście zakres pomiaru urządzenia. Wskazuje on na obsługiwane wartości, które są podawane w promilach. Najbardziej proste w obsłudze modele alkomatów umożliwiają określenie stężenia alkoholu od 0 do 2,0 ‰. Natomiast w przypadku tych bardziej rozbudowanych, górna granica może sięgnąć do poziomu 5, a nawet 6 ‰. Zwróć uwagę również na ilość pomiarów wykonywanych przez alkomat.

Alkomat

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Ranking alkomatów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general