W jaki sposób wybrać ciśnieniomierz?

Jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy? Nadgarstkowy czy naramienny? A może elektryczny lub mechaniczny? Podpowiemy Ci, jakie są dostępne na rynku rodzaje ciśnieniomierzy, czym się one od siebie różnią, który z nich jest najdokładniejszy? Radzimy Ci wprowadzić do swojego życia nawyk codziennego mierzenia ciśnienia. Najlepiej zrób to rano i na siedząco. Jeszcze zanim wstaniesz z łóżka i zaczniesz chodzić po domu. Pewnie doskonale wiesz o tym, że zmierzenie sobie ciśnienia już po wypiciu kawy z ekspresu ciśnieniowego nie ma żadnego sensu. Tak samo jak korzystanie z taniego alkomatu. Pewnie wysokie ciśnienie, tak samo jak większość osób, czujesz w godzinach nocnych. W związku z tym poranny pomiar ciśnienia, będzie dobrym odniesieniem to tego, co działo się w nocy. Zawsze powinieneś również kontrolować ciśnienie, gdy masz złe samopoczucie, ból głowy albo szumy uszne. Nie ma sensu mierzyć ciśnienia po kilka razy w ciągu dnia, jeżeli czujesz się dobrze. Niepokojący dla Ciebie powinien być skok lub spadek ciśnienia o kilkadziesiąt milimetrów słupka rtęci lub powtarzające się ciśnienie powyżej 140/90 mm Hg. Wtedy koniecznie musisz umówić się na wizytę do lekarza, który przepisze Ci odpowiednie lekarstwa. Najważniejsze jest to, żebyś pod żadnym pozorem nie wpadał w niepotrzebną panikę. Czasami ciśnienie skacze w wyniku zdenerwowania lub po prostu zmęczenia i jest to całkowicie normalne. Wystarczy się uspokoić, odpocząć i wszystko będzie znowu dobrze.

Polecane ciśnieniomierze


back to menu ↑

Jakie urządzenie powinieneś wybrać do mierzenia ciśnienia?

Żebyś mógł wykonać pomiar ciśnienia, potrzebne jest ręczne napompowanie mankietu oraz osłuchiwanie tonów nad tętnicą ramieniową, poniżej założonego mankietu. Lekarz używa do tego specjalnych słuchawek. Pewnie bardzo dobrze je kojarzysz. Możemy wyróżnić kilka rodzajów ciśnieniomierzy. Ciśnieniomierze rtęciowe. Jak sama ich nazwa wskazuje wykorzystują one rtęć jako element, który równoważy ciśnienie w mankiecie na ramieniu osoby badanej. Gdy odczyta się wysokość słupa rtęci na skali, to można z dużą dokładnością zrealizować pomiar ciśnienia tętniczego. Ciśnieniomierze tętnicze nie potrzebują okresowej kalibracji. Są niezwykle dokładne. Jednak ich wadą jest to, że są dosyć skomplikowane w obsłudze. W dodatku na minus trzeba zapisać też to, że posiadają one duży rozmiar, wagę. Co więcej, nie każdemu musi się podobać to, że w środku urządzenia znajduje się rtęć. Jak wiadomo jest ona niezwykle toksyczna. Drugim rodzajem są ciśnieniomierze sprężynowe, czyli zegarowe. Są one o wiele prostsze w obsłudze, ale niestety też mniej precyzyjne. Poza tym potrzebują one okresowej kalibracji. Najlepiej wykonywać ją co roku albo, co dwa lata. Właściwy okres powinien się znaleźć w zaleceniach producenta. Niektórzy producenci radzą, żeby ciśnieniomierze sprężynowe kalibrować nawet raz na sześć miesięcy. Co ciekawe tak naprawdę ciśnieniomierze sprężynowe są już niedostępne na rynku. Czasami można je jeszcze spotkać w placówkach służby zdrowia, ale już też coraz rzadziej.

Ciśnieniomierz

fot. AdobeStock


Trzeci bardzo istotny rodzaj to ciśnieniomierze elektryczne. Są one przeznaczone do mierzenia ciśnienia na nadgarstku. Charakteryzują się one również tym, że są o wiele prostsze w obsłudze. Nie potrzeba tutaj wykorzystywać słuchawek lekarskich. Natomiast wartość ciśnienia jest wyświetlana na wyświetlaczu. Chociaż ten rodzaj ciśnieniomierzy jest niezwykle poręczny, to nie są to nasze ulubione ciśnieniomierze, ponieważ są bardzo mało precyzyjne. Na rynku są dostępne aparatu do mierzenia ciśnienia, przechowujące w pamięci określoną liczbę zapisów, z obsługą częściowo automatyczną albo całkowicie automatyczną.

back to menu ↑

Jak można jeszcze podzielić ciśnieniomierze elektryczne?

Ten rodzaj ciśnieniomierzy dzieli się też z uwagi na miejsce umieszczenie mankietu. Możemy tutaj wyróżnić między innymi ciśnieniomierze nadgarstkowe. Mankiet wtedy jest położony na nadgarstku. Pomiar ciśnienia za pomocą tego rodzaju ciśnieniomierza jest mało dokładny z uwagi na możliwość występowania zaburzeń w krążeniu kończyn dolnych. Na rynku są dostępnie również ciśnieniomierze naramienne, w których mankiet umieszcza się na ramieniu.

Ciśnieniomierz

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Ranking ciśnieniomierzy: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general