Jak wybrać antywirus dla firmy?

Jaki będzie najlepszy program antywirusowy dla Twojej firmy? Co powinien posiadać program antywirusowy dla firmy? Pewnie nie raz już zadawałeś sobie to pytanie i szukałeś odpowiedzi na forach internetowych. Specjalnie dla Ciebie i osób z podobnym problemem przygotowaliśmy ten poradnik zakupowy, w którym znajdziesz najważniejsze cechy programu antywirusowego dla małych i dużych przedsiębiorstw. Zachęcamy do dalszej lektury.

Po co jest Ci potrzebny antywirus?

Czy jest w ogóle sens inwestować pieniądze w program antywirusowy dla firmy? Może wystarczy, że nie będziesz wchodził na pewne strony internetowe i nie będzie żadnego problemu? Nie do końca. Zdecydowanie uważamy, że powinieneś chronić Twoją firmę przed wirusami za pomocą odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. Brak skutecznego programu antywirusowego w przedsiębiorstwie może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Może utracić na przykład dane wrażliwe, a w najgorszym przypadku ktoś może wyczyścić Twój komputer, czyli wykasować wszystkie pliki. Koszty, aby naprawić te szkody wywołane przez brak odpowiednich zabezpieczeń na komputerze mogą się kosztować nawet setki tysięcy złotych. W dodatku nie każdy specjalista od IT będzie się chciał podjąć naprawy, która nawet po wielu godzinach pracy może nie dać żadnych wymiernych rezultatów. Oszczędzając na programie antywirusowym, tak naprawdę tylko narażasz się na jeszcze większe koszty. Wiara w to, że mnie się to nie przydarzy może mieć naprawdę przykre konsekwencje. Jaki program antywirusowy wybrać, żeby zagwarantować Twojej firmie bezpieczeństwo?

Program antywirusowy

fot. AdobeStock

Jakie funkcje może mieć program antywirusowy dla firm?

Poszczególne programy antywirusowe mogą się różnić między sobą. Jednak każdy dobry program antywirusowy powinien posiadać pewne podstawowe funkcje. Jeżeli chodzi o ochronę danych Twojej firmy, to nie możesz sobie pozwolić na żadne niedopatrzenie. Antywirus dla firmy powinien być złożony z kilku elementów, które są ze sobą kompatybilne. Mamy tutaj na myśli oczywiście rozwiązania komercyjne. Atrakcyjne cenowo antywirusy oraz ich darmowe odpowiedniki zazwyczaj są bardzo okrojoną wersją. Mogą zagwarantować co najwyżej podstawową ochronę w Twojej firmie. W dodatku darmowy program antywirusowy zazwyczaj nie jest odpowiedni do użytku komercyjnego. W praktyce oznacza to, że nie można go zgodnie z prawem zainstalować na firmowym komputerze. Musisz wykupić odpowiednią licencję. Gdy wybierasz antywirus dla firmy, to powinieneś się skoncentrować na opcjach rozszerzonych przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Wielu producentów programów antywirusowych ma je w swojej ofercie. Warto jest też bardzo dokładnie określić swoje indywidualne potrzeby. Zależnie od tego, czy chcesz chronić same komputery, czy też pragniesz zabezpieczyć przy okazji urządzenia przenośne, pliki oraz serwery poczty elektronicznej.

Program antywirusowy

fot. AdobeStock

Jakie elementy powinien posiadać każdy program antywirusowy dla firmy?

W tym przypadku pierwszym bardzo ważnym elementem jest skaner poczty. Gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą, to z pewnością bardzo często otrzymujesz e-maile od zupełnie nieznanych Ci osób. Mogą to być różnego rodzaju zapytania, oferty albo materiały potrzebne do zrealizowania przez Ciebie zlecenia. Najbezpieczniej z punktu widzenia ochrony danych na Twoim komputerze byłoby gdybyś po prostu nie otwierał takich wiadomości z poczty elektronicznej. Wiemy jednak, że gdy prowadzisz działalność gospodarczą, to jest to po prostu niewykonalne. Z tego względu skuteczny program antywirusowy musi skanować na bieżąco wiadomości, które otrzymujesz i blokować zainfekowaną zawartość. Kolejną bardzo istotną funkcją programu antywirusowego jest ochrona przeglądarki internetowej. Złośliwy kod czasami również znajduje się na stronach internetowych. Wystarczy, że Ty lub Twój pracownik wejdziecie na zarażoną stronę, a w tle od razu zostanie zainstalowanie oprogramowanie śledzące, a raczej szpiegujące. Samodzielnie nigdy nie uda Ci się stwierdzić, że masz je na swoim komputerze. Do tego niezbędny jest program antywirusowy.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general