Jak wybrać płytę główną do komputera?

Którą płytę główną do komputera kupić? Czym one się między sobą różnią? Tak naprawdę bardzo wieloma parametrami. Różne chipsety, sockety, formaty i złącza powodują, że wybór nie będzie już taki oczywisty. Musisz zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów. Tak. Wybór płyty głównej jest trudniejszym wyzwaniem, niż Ci się wydaje. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwy. Właśnie specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy ten poradnik zakupowy.

Polecane płyty główne


back to menu ↑

Jakie są dostępne na rynku rodzaje płyt głównych?

Świat naprawdę byłby pięknym miejscem, gdyby wszystkie podzespoły komputera były ze sobą zgodne. Niestety w życiu nigdy nie jest tak łatwo, jakby się chciało. W czasie wyboru podzespołów do komputera musisz zwrócić szczególną uwagę na to, czy są one ze sobą kompatybilne. Tak samo jest w przypadku płyt głównych, które różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również gniazdem na procesor oraz chipsetem. Poniżej wyjaśnimy Ci kilka podstawowych pojęć, które wiążą się z płytą główną. Mamy nadzieję, że w znacznym stopniu ułatwi Ci to wybór.

Płyta główna

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są formaty płyt głównych?

Możemy tutaj wyróżnić kilka rodzajów formatów, a wybór odpowiedniego ma znaczenie, bo nie każda płyta główna będzie pasowała do każdej obudowy. Najważniejsze formaty używane w komputerach PC opiszemy poniżej. Pierwszy format to Extended ATX (E-ATX). Są to największe obecnie dostępne na rynku płyty główne. Ich wymiary to 305 x 330 mm. Format ATX ma standardowy rozmiar. Natomiast wymiary płyt głównych to 305 x 244 mm. Formaty MicroATX, czyli mATX, uATX, µATX to trochę pomniejszone ATX. Wymiary tych płyt to 244 x 244 mm. A czym charakteryzuje się format MiniITX, czyli mITX? Jest to najmniejszy dostępne na rynku format płat głównych. Jego wymiary to 170 x 170 mm. Pamiętaj o tym, że my tutaj podajemy maksymalne wymiary płyt głównych. Nie są to sztywne wartości.

Płyta główna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak dopasować płytę główną do procesora?

Gdy wybierasz płytę główną, to musisz cały czas mieć na uwagę fakt, że nie każdy procesor będzie z nią kompatybilny. Wynika to stąd, że gniazdo procesora, inaczej socket może być różny. Socket to miejsce przeznaczone na MOBO, czyli na płytę główną, w której instaluje się procesor. Chcemy Ci tutaj przedstawić najpopularniejsze gniazda i procesory, które możesz w nich umieścić. W gnieździe LGA 1200 mogą być umieszczone procesory Intel 10 generacji (Core i3,i5,i7,i9). Do gniazda LGA 1151 pasują procesory Intel 6., 7., generacji na chipsetach 1** oraz 2** oraz 8. i 9. generacji dla chipsetów 3**(Celeron, Pentium oraz Core i3, i5, i7, i9). Natomiast z gniazdem LGA 2066 kompatybilne są procesory Intel Core serii X od 7. Generacji. Gniazdo AM4 to dobre miejsce na procesory AMD Ryzen 1. i 2. generacji oraz AMD Athlon 7. generacji. Natomiast w gnieździe TR4 z powodzeniem umieścisz procesory AMD Ryzen Threadripper. Nie omówiliśmy tutaj wszystkich socketów, ponieważ ta lista prawdopodobnie nigdy by się nie skończyła. Wspomnieliśmy tutaj o tych najnowszych modelach.

back to menu ↑

A czym są chipsety?

Poza gniazdem na procesor niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego chipsetu płyty głównej. Ma on wpływ na bezpośrednią możliwość podkręcania procesora, pamięci operacyjne albo łączenia dysków w system RAID. W szczególności w przypadku modeli płyt głównych z chipsetami Intel, możemy wyróżnić takie, na których procesory są możliwe do podkręcenia i takie, w przypadku których jest to po prostu niemożliwe. Dla procesorów firmy AMD, jedyny chipset, który nie ma możliwości podkręcenia to A320. W przypadku płyt głównych dla procesorów Intel możemy wyróżnić kilka rodzajów chipsetów. Jeden z nich to X. Są to najbardziej zaawansowane technologicznie procesory przeznaczone dla profesjonalistów i dla największych wielbicieli komputerów. Ta płyta główna jest dedykowana dla procesorów Intel Core serii X. Można tutaj wymienić na przykład model Intel Core i9-7900X. Oczywiście daje on możliwość podkręcania. Najnowsze chipsety z serii X to Intel X299. Przeznaczone są one dla procesorów Skylake-X. Obsługują pamięć RAM w trybie Quad Channel, co znacznie przyspiesza działanie komputera.

back to menu ↑

Ranking płyt głównych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general