Jak wybrać studyjną lampę błyskową?

Wybór studyjnej lampy błyskowej tak naprawdę nie jest wcale prosty. Gdy miałbyś kierować się tylko i wyłącznie jej ceną, to możesz kupić lampę za kilkaset oraz za kilka tysięcy złotych. Niektóre lampy posiadają zasilanie akumulatorowe, a inne automatyczny tryb TTL. Czy się różnią poszczególne studyjne lampy błyskowe? Jaka będzie najlepszym wyborem dla Ciebie? Jakie parametry powinieneś uwzględnić, jeżeli zależy Ci na tym, żeby świadomie wybrać tego rodzaju lampę? W tym poradniku zakupowym postaramy się przedstawić Ci wszystkie najistotniejsze cechy studyjnej lampy błyskowej?

Polecane studyjne lampy błyskowe


back to menu ↑

Jaka powinna być maksymalna energia błysku?

Potocznie mówi się o mocy lampy, ale w odniesieniu do lamp błyskowych ta warto jest podawana w wato-sekundach (Ws). Są one jednostką miary energii. Im wyższa wartość tym więcej światła, będzie Ci dawała lampa. Najsłabsze lampy błyskowe studyjne mają 200 Ws, a najmocniejsze 1200 Ws. Do czego możesz zastosować studyjną lampę błyskową, która ma aż tak dużo energii? Każdy dyfuzor zabiera trochę światła. Dlatego jeżeli zamierzasz pracować z dużą lampą błyskową z dwiema dyfuzjami i dzięki temu uzyskać miękkie światło, to musi być świadomy tego, że strata światła będzie w tym przypadku na poziomie około 2 EV. Weź to pod uwagę, gdy będziesz wybierał lampę błyskową studyjną. Ilość światła zmniejsza się wraz z kwadratem odległości. Oznacza to, że im dalej obiekt znajduje się od lampy, tym ma mniej światła. Jeżeli chcesz ustawić studyjne lampy błyskowe daleko od modela albo po prostu dysponujesz bardzo dużym studiem fotograficznym, to będziesz potrzebował niezwykle mocnej lampy błyskowej. Duże ilości światła przydadzą Ci się również wtedy, gdy chcesz pracować przy silnym światle w czasie dnia. Jeżeli chcesz przebić się przez słońce, to musisz mieć bardzo mocną lampę błyskową studyjną. Czy w związku z tym zawsze warto jest kupić lampę z jak największą energią błysku? Przecież to duży wydatek. Pewnie tak pomyślisz. Gdy na co dzień będziesz pracował w niewielkim studiu fotograficznym, w niewielkiej odległości od modela i bez gigantycznych softboxów, to wystarczająca dla Ciebie będzie lampa błyskowa studyjna o mocy od 400 Ws do 600 Ws.

Studyjna lampa błyskowa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak dobrać regulację energii błysku?

Wyobraź sobie sytuację, w której pragniesz wykonać portret, na którym będzie miasto nocą. Masz jasny obiektyw oraz wysoką czułość ISO. Dzięki temu słabe światło lamp ulicznych pojawi się na drugim planie. Twoje najważniejsze światło będzie skierowane na modela. Pamiętaj, że w takiej sytuacji musi być ono tylko trochę mocniejsze. Wtedy przyda Ci się bardzo duży zakres regulacji energii błysku. Dzięki niemu, możesz sprawić, że Twoja lampa błyskowa błyśnie wyjątkowo słabo. Ten sam problem możesz mieć również w studiu fotograficznym, gdy ustawisz lampę błyskową w bardzo niewielkiej odległości od modela i pragniesz wykonać fotografię z otwartą przysłoną. Ogólnie rzecz biorąc, im większy będzie zakres energii regulacji błysku, tym bardziej Twoja studyjna lampa błyskowa będzie wszechstronna. Dobra lampa błyskowa, to taka, która umożliwia regulację od 1/1 do 1/256 i ma aż osiem przysłon. Odpowiednie ISO to takie w zakresie od 100 do 25600.

Studyjna lampa błyskowa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaki powinien być czas błysku w studyjnej lampie błyskowej?

Przyjmuje się, że światło błyskowe zatrzymuje i oziębia ruch na fotografiach. Nie jest to do końca prawda. Sam błysk ma również czas swojego trwania. Czasem może być on nawet dosyć długi na przykład 1/400 sekundy. Wydaje się bardzo mało, ale nadal jest to zbyt długo, żeby perfekcyjnie zatrzymać i uchwycić dynamiczny ruch. Dlatego tak trudno jest sfotografować na przykład zwierzę w czasie biegu lub zabawy. To samo dotyczy osób, które wykonują na przykład skoki. Zdecydowana większość studyjnych lamp błyskowych posiada najkrótszy czas błysku na najniższej energii błysku. Im więcej energii posiada dana lampa błyskowa, tym dłużej trwa błysk. Jednak czas jego trwania jest w bardzo dużym stopniu uzależniony od modelu lampy błyskowej. Niektóre studyjne lampy błyskowej błyskają przez 1/2300s,a  inne przez 1/12800s.

back to menu ↑

Ranking studyjnych lamp błyskowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general