Jaką mysz komputerową wybrać?

Gdy podejmujesz decyzję, jaka mysz komputerowa, będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, to powinieneś, dokładnie określić jej przeznaczenie. Na rynku występuje kilka rodzajów myszek komputerowych, które mają całkiem sporo dodatkowych funkcji. To powoduje, że mysz do użytku domowego albo do biura, znacząco będzie się różniła od myszki do gier albo dla profesjonalistów. W poradniku zakupowym, zaprezentujemy Ci najważniejsze cechy, które mogą mieć myszki komputerowe. Wszystko po to, żebyś mógł szybko wybrać model, który będzie dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jakie najważniejsze kwestie powinieneś wziąć pod uwagę, zanim wybierzesz myszkę komputerową?

Polecane myszki komputerowe


back to menu ↑

Czy lepsza jest mysz optyczna, czy laserowa?

Jeżeli chodzi o zasadę działania, to mysz optyczna i laserowa funkcjonuje podobnie. W obu modelach znajduje się system optyczny, który analizuje emitowane światło. Różnią się one jednak pewnymi szczegółami. Z tego względu, jeżeli podejmujesz decyzję, jaką mysz komputerowa będzie dla Ciebie dobrym wyborem, to najpierw dobrze jest dowiedzieć się, jakie są rodzaje myszek i na jakiej zasadzie one działają. W naszym poradniku zakupowym podzieliliśmy występujące na rynku myszki komputerowe na myszki optyczne i myszki laserowe. Odrębnym rodzajem jest myszka BlueTrack.

Mysz komputerowa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób działa myszka komputerowa optyczna?

W myszce optycznej światło jest emitowane przez diodę LED. Wiązka jest wysyłana w stronę podłoża, odbija się od niego oraz wraca do właściwego sensora, który odczytuje położenie myszy. Tego rodzaju technologia posiada bardzo wiele zalet. Najważniejsze jest to, że możesz korzystać z myszki optycznej na różnych powierzchniach, zarówno gładkich i śliskich, jak i bardziej chropowatych. Myszka w praktyce w ogóle nie ma również elementów mechanicznych. To sprawia, że jest niezwykle odporna na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie jest jednak ona aż tak dokładna jak myszka laserowa. Jej kolejną zaletą jest fakt, że jest ona dosyć tania, w porównaniu do innych modeli.

Mysz komputerowa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jaki sposób działa mysz komputerowa laserowa?

W myszce laserowej również zostało zastosowane światło, ale emitowane jest ono przez diodę lasera. Taka wiązka światła trafia precyzyjnie w jeden punkt. W praktyce znaczy to, że jest ona o wiele bardziej dokładna. Z tego względu myszki laserowe są wybierane w szczególności przez osoby, które na co dzień zajmują się grafiką, inżynierów, jak również przez osoby, które lubią dla relaksu pograć sobie w gry akcji lub strzelanki. Bardzo dużym minusem myszek laserowych jest potrzeba dobrania właściwego podłoża. To podłoże musi być jak najbardziej równe, twarde i najlepiej, żeby miało jeszcze jednolitą barwę. Najlepiej kupić do takiej myszki komputerowej odpowiednią podkładkę. Myszki laserowe standardowo są też mniej atrakcyjne cenowo, niż tradycyjne myszki optyczne.

back to menu ↑

Jakie cechy mają myszki BlueTrack?

Już na sam koniec tego poradnika zakupowego chcielibyśmy wspomnieć parę słów na temat myszek komputerowych, które wykorzystują technologię blue track. Działa ona w oparciu o niebieskie światło diod LED oraz zaawansowane pod względem optycznym szerokokątne soczewki. W rezultacie myszka BlueTrack jest niezwykle dokładna i dodatkowo może być używana dosłownie na każdym rodzaju powierzchni.

back to menu ↑

Jakie są wady i zalety myszek komputerowych laserowych i optycznych?

Zrobimy dla Ciebie teraz krótkie podsumowanie. Myszka laserowa charakteryzuje się tym, że można jej używać praktycznie na wszystkich powierzchniach, jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia, ponieważ nie ma w niej elementów mechanicznych. W dodatku jest korzystna cenowo. Do jej wad należy zaliczyć fakt, że jest mniej precyzyjna niż myszka optyczna. Polecamy ją zarówno do użytku domowego, jak i do biura. A jak na tym tle wypada myszka optyczna? Z pewnością jest ona droższa, ale za to jest bardzo dokładna. Do jej wad trzeba dodać to, że potrzebuje ona równego i twardego podłoża albo podkładki. Będzie dobrym wyborem dla Ciebie, jeżeli jesteś grafikiem, inżynierem albo często grasz w gry.

back to menu ↑

Ranking myszy komputerowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general