Jaki dysk przenośny będzie dla Ciebie najlepszy?
Przenośne dyski twarde mają w swojej ofercie praktycznie nieograniczone możliwości przechowywania danych cyfrowych. Za dosyć małą kwotę możesz otrzymać dodatkowe TB do przechowywania danych dla komputera PC, MacBooka, czy laptopa. 1 TB będzie wystarczy do zgromadzenia na nim ponad 750 tysięcy plików MP3, zdjęć albo ponad 230 pełnometrażowych plików filmowych. Ten dodatkowy magazyn danych zaczyna być coraz bardziej popularny i przystępny cenowo. Dodatkowy dysk przenośny to też bardzo dobrze miejsce do tego, żeby utworzyć na nim kopię zapasową na wypadek awarii dysku twardego komputera stacjonarnego, na którym jest system operacyjny.
Polecane dyski przenośne
back to menu ↑Jakie formaty mogą mieć dyski przenośne?
Masz tutaj wybór pomiędzy dyskami przenośnymi o rozmiarach 1,8 cala, 2,5 cala i 3,5 cala. Zależnie od ilości miejsca i preferencji masz możliwość wyboru dysku o mniejszych, kompaktowych rozmiarach albo o wielkości dysku twardego HDD, który będzie najlepszą opcją do komputera stacjonarnego. Najpopularniejsze są dyski przenośne o pojemnościach od 500GB do 1TB. Na potrzeby serwerowe albo również na większy magazyn danych najczęściej wybierane są dyski, które mają pojemność w dużym stopniu przekraczającą 1TB – 2TB, 3TB, 4TB, czy 6TB.
back to menu ↑W jaki sposób skonfigurować kilka dysków przenośnych?
Dysk przenośny wybierany jest głównie po to, żeby utworzyć dodatkową kopię zapasową dla istotnych dla Ciebie plików. W tej kategorii elektroniki możesz wybierać między dyskami SSD do laptopa oraz klasycznymi dyskami twardymi HDD. Bardzo istotnym punktem jest tutaj interfejs, który określa możliwość przesyłania danych. Możesz zwiększyć pojemność, prędkość albo ochronę Twoich danych, kupując kilku dyskową macierz RAID. Jednak od razu ustrzegamy, że jest to spory wydatek. Po podłączeniu zewnętrznej macierzy RAID do komputera stacjonarnego, MacBooka lub laptopa, działa ona na tej samej zasadzie, co dysk zewnętrzny. Zależne od Twoich indywidualnych preferencji masz do wyboru kilka poziomów macierzy RAID. Pierwsza z nich to RAID 0, czyli Stripping – w tej konfiguracji złączone dyski wyróżniają się znacznie większą wydajnością. Kolejny rodzaj to RAID 1, czyli Mirroring. Jest to konfiguracja, która standardowo dubluje dwa dyski. RAID 5. To macierz RAID 0 z dodatkowymi danymi o parzystości. To sprawia, że zwiększa się poziom bezpieczeństwa danych. Natomiast macierz RAID 10 została sklejona z dwóch macierzy RAID 1 oraz RAID 0. Trzeba jednak pamiętać tutaj o tym, że żaden RAID nie zastąpi Ci klasycznego backupu. Macierz RAID zwiększa tylko dostępność kopii zapasowych. Uszkodzenie urządzenia w przypadku RAID 0 wiąże się niestety z utratą danych. Natomiast na innych poziomach zazwyczaj wystarczające jest wymienienie uszkodzonego dysku macierzy. Przenośne dyski półprzewodnikowe, czy SSD są stosowane dosyć rzadko, bo jako magazyn danych są one zbyt kosztowne w porównaniu z klasycznymi talerzowymi dyskami twardymi HDD. Charakteryzują się one również dużo mniejszymi pojemnościami. Zazwyczaj występują one w zakresie pojemności od 30GB do 512 GB. Dysk SSD o wiele lepiej sprawdzi się jako dysk wewnętrzny, na przykład w laptopie.
back to menu ↑Jaki powinien być interfejs dysków zewnętrznych?
Gdy wybierasz dysk przenośny, to powinieneś również wziąć pod uwagę jego interfejs. Aktualnie najczęściej spotykane interfejsy to WiFi 802.11n, USB 2.0/3.0, Thunderbolt i Ethernet. Dyski przenośne zazwyczaj są podłączane do komputerów stacjonarnych i MacBooków za pomocą swoich kabli zewnętrznych. Porty USB 2.0/3.0 są zawsze na wyposażeniu sprzętu komputerowego. Pozostałe znane wszystkim bardzo dobrze interfejsy to: FireWire (400 i 800), eSATA, port USB 3.1/USB-C oraz iSCSI. Musisz pamiętać również o tym, że chociaż iSCSI stosuje kable Ethernet, to jest on czymś innym niż technologia SAN lub NAS, która łączy kilka dysków twardych na różnych komputerach. Interfejsy USB 3.1/USB-C oraz iSCSI nadal rzadko pojawiają się na rynku. iSCSI jest stosowany przede wszystkim na dyskach klasy profesjonalnej, na przykład DroboPro. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogły Ci w wybraniu dobrego dysku przenośnego.
back to menu ↑Ranking dysków przenośnych: TOP 10
No related posts.