Jakie cechy powinna mieć dobra drukarka 3D?

W obecnych czasach drukarki 3D są gadżetem, który może mieć na swoim biurku absolutnie każdy. To, że stają się one coraz tańsze sprawia, że osoby, które zajmują się projektami DIY, czy cosplayem, mogą zainwestować w taką drukarkę i nie zbankrutować. Jaką drukarkę 3D wybrać? W tym poradniku zakupowym przedstawimy, jakie cechy powinna mieć dobra drukarka 3D i na jakie jeszcze parametry warto zwrócić szczególną uwagę.

W jaki sposób działa drukarka 3D?

W najprostszych słowach jej działanie można opisać jako drukowanie modelu przygotowanego za pomocą specjalnego oprogramowania. Jednak ten cały proces tak naprawdę jest o wiele bardziej skomplikowany i zajmuje całkiem sporo czasu. W niektórych przypadkach do drukowania na drukarce 3D są potrzebne określone umiejętności. Czasami trzeba skończyć kurs, żeby umieć obsługiwać tego rodzaju urządzenie. Sam proces drukowania polega na tym, że nakładają się na siebie pojedyncze warstwy materiału.

Drukarka 3D

fot. AdobeStock

Jaka drukarka 3D będzie odpowiednia do użytku domowego, a jaka do firmowego?

W tej chwili najbardziej istotne parametry, które powinieneś wziąć pod uwagę to cena, rozmiar i częstotliwość drukowania na drukarce 3D. Jeżeli zamierzasz drukować tylko i wyłącznie w domu, to musisz pamiętać o tym, że wszystkie koszty będziesz musiał pokrywać z własnych funduszy, od wkładów do drukarki, po opłaty za energię elektryczną. Musisz mieć również świadomość tego, że druk na drukarce 3D może zajmować od kilku do nawet kilkunastu godzin. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest kupno niewielkiej drukarki 3D do domu, bo zawsze znajdziesz dla niej odpowiednie miejsce i nie będzie ona utrudniała życia pozostałym domownikom. Chyba, że mieszkasz sam, wtedy możesz ją postawić, gdzie tylko będziesz chciał. Natomiast, gdy chcesz kupić drukarkę 3D do biura i dysponujesz o wiele większym funduszem, a w dodatku masz specjalnie wyznaczoną stację do druku, to możesz pokusić się o zakup drukarki, która będzie cechowała się jak największą wydajnością.

Drukarka 3D

fot. AdobeStock

Dla kogo drukarka 3D będzie najbardziej przydatna?

Kto będzie mógł w jak największym stopniu wykorzystać możliwości drukarki 3D? Na pewno taka drukarka powinna znaleźć się w miejscu pracy cosplayerów oraz osób, które tworzą projekty DIY. Jeżeli będziesz już miał bardzo dobrą drukarkę 3D, to będziesz mógł na niej wydrukować praktycznie wszystko, co tylko sobie wymarzysz. Gd drukarka 3D będzie miała odpowiednie parametry, materiał i projekt, to za jej pomocą stworzyć zarówno części zamienne, jak i pełnowymiarowe urządzenia. Możesz sobie wydrukować na przykład głośnik bluetooth do smartfona. Poniżej wymienimy najbardziej istotne parametry, które będziesz musiał wziąć pod uwagę przy wybieraniu drukarki 3D. Naprawdę warto przeczytać ten poradnik zakupowy, aby dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju urządzeń.

W jaki sposób wybrać najlepszą drukarkę 3D?

Gdy już masz wiedzę o tym, do czego jest Ci potrzebna drukarka 3D i w jaki sposób będziesz ją wykorzystywał, to teraz musisz się trochę bliżej przyjrzeć technologii stosowanej w tym druku. Drukarki 3D mogą drukować w trzech technologiach. Pierwszą z nich jest FDM, czyli druk plastikowy. Jest on najtańszy i charakteryzuje się bardzo niską jakością. Nie jest też zbyt dokładny. Druga technologia to SLA, czyli druk żywiczny. Jest on o wiele dokładniejszy od swojego poprzednika. A raczej można tutaj powiedzieć konkurenta. CJP to druk gipsowy. Daje on możliwość druku każdego elementu w odmiennym kolorze. Najbardziej powszechnie wybieraną technologią jest FDM i nie powinno to nikogo dziwić. Jest tak przede wszystkim ze względu na ceny drukarek 3D oraz ich wkładów. W związku z tym, z jakich materiałów da się drukować w 3D? Na samym początku musisz się zastanowić nad tym, jakiego rodzaju druk będziesz wykorzystywał. Czy wolisz drukować duże modele, czy samodzielne, niewielkie elementy? Zależnie od projektu musisz przede wszystkim uwzględnić materiał, na którym będziesz drukował. Większość budżetowych drukarek 3D daje możliwość drukowania tylko i wyłącznie z plastiku.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general