Jakie parametry powinien mieć monitor do biura?

Praca biurowa oznacza niejednokrotnie konieczność wykorzystywania urządzeń komputerowych przez 8 godzin dziennie i więcej. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić sobie i pracownikom odpowiedniej jakości monitor, ze stosownymi zabezpieczeniami, który nie będzie dopuszczał do zmęczenia oczu. Sprawdź, jaki wybrać sprzęt do pracy biurowej.

Najważniejsze parametry monitora do biura

Przekątna ekranu, rodzaj matrycy, a może rozdzielczość? Co jest najbardziej istotne przy wyborze monitora dla pracowników biurowych? Trzeba zwrócić uwagę na specyfikę ich działania – innego monitora mogą wymagać graficy, a innego ci, którzy na co dzień analizują i porównują ze sobą masę danych. 

Przekątna ekranu monitora biurowego

Monitor do pracy biurowej powinien mieć większą przekątną niż taki, który przeznaczony jest do użytku domowego. Zapewni on większą przestrzeń roboczą, co przekłada się na zwiększenie komfortu pracy. Dopasuj jednak przekątną ekranu do wielkości swojego biurka. Zwykle będzie to w granicach 20-30 cali.

Jaki rodzaj matrycy monitora do biura?

Do wyboru w sklepach oferujących monitor do pracy biurowej są zwykle matryce: IPS, VA, TN.

Matryca IPS (In Plane Switching) gwarantuje szerokie kąty widzenia i imponujące odwzorowanie kolorów. Taki monitor przyda się przy pracy grafika lub osoby zajmującej się projektowaniem 3D i montującej filmy. Sprzęty z matrycą IPS mają właściwie wszechstronne zastosowanie, ale ich minusem jest dosyć długi czas reakcji. Natomiast matryca TN (Twisted Nematic) charakteryzuje się dość krótkim czasem reakcji i eliminacją efektu smużenia, ale jego minusem jest słabe odwzorowanie barw i niska częstotliwość. Matryca VA w monitorze do biura zapewni dobry kontrast i widoczność szczegółów, czyli to, co najważniejsze dla pracowników biurowych. Dobrze by było, by monitor miał matową matrycę, ponieważ będzie ona tak samo dobrze prezentowała różne treści w różnych warunkach oświetlenia.

Rozdzielczość i proporcje ekranu

Im wyższa rozdzielczość monitora, tym większa będzie jakość obrazu i jego szczegółowość. Jednak do większości zastosowań biurowych wystarczy matryca o rozdzielczości Full HD lub wyższej i proporcjach 16:9. Nie bez znaczenia dla jakości wyświetlanego obrazu jest to, jakie podświetlenie ma matryca – podawane jest ono w nitach i wystarczające jest w granicach od 250 do 350 nitów.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Laptop czy komputer stacjonarny dla grafika – na co się zdecydować?

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze monitora do pracy biurowej?

Przy długotrwałej pracy biurowej ważne jest, by chronić oczy pracownika. Dobrze by więc było, by wybrany monitor zapewniał regulację wysokości i kąta nachylenia oraz optymalne ustawienie pozycji względem oczu oraz redukcję migotania obrazu i redukcję emisji światła niebieskiego. Wszystko to sprawi, że zmniejszy się zdecydowanie dyskomfort wywołany długą pracą przy komputerze.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general